83 střel. Rus čelil větší palbě než Hašek, slavil ale sok, který při zápase večeřel

jzp jzp
4. 5. 2022 20:01
Pod takovou palbou v play off nikdy nebyl ani Dominik Hašek, na kterém v 90. letech stálo Buffalo. Ruský brankář hokejových Rangers Igor Šesťorkin čelil proti Pittsburghu neskutečným 83 střelám a sklidil pomyslný potlesk i od soupeře.
Igor Šesťorkin chytil v utkání 1. kola play off proti Pittsburghu 79 střel.
Igor Šesťorkin chytil v utkání 1. kola play off proti Pittsburghu 79 střel. | Foto: Reuters

Současná Madison Square Garden, otevřená v roce 1968, viděla v úterý nejdelší hokejový zápas ve své historii.

Úvodní klání série prvního kola mezi domácími Rangers a Pittsburghem dospělo až do třetího prodloužení, v němž gólem na 4:3 rozhodl Jevgenij Malkin. Diváci tak v podstatě dostali dva zápasy NHL za cenu jednoho.

Rozhodnuto přitom mělo být mnohem dřív. Podle statistik měl Pittsburgh převahu. Na střely vyhrál 83:68, na gólové šance 72:38 a na zvlášť nebezpečné gólové šance 32:15.

Podle statistického modelu "expected goals", který sleduje například to, odkud střela jde a jestli ji tým vyšle při hře pět na pět nebo v přesilovce, měl Pittsburgh vstřelit devět gólů.

Šesťorkin však až do 106. minuty držel stav 3:3.

O šťastnou tečku ho připravil hvězdný krajan Malkin, který úspěšně tečoval střelu beka Johna Marina. Dosáhl mimochodem už na 176. bod v bojích o Stanley Cup, čímž se mezi Rusy dotáhl na vedoucího Sergeje Fjodorova.

Nejdiskutovanějším mužem zápasu byl ale Šesťorkin, který předvedl 79 zákroků a úspěšnost vytáhl přes 95 procent. "Byl neuvěřitelný," uznal Malkin. "Je strašně rychlý, dobrý… Myslím, že asi vyhraje Vezinovu trofej (pro nejlepšího brankáře ligy, pozn. red.). Věděli jsme, že bude těžké ho překonat."

"Chytil snad 80 střel, takže je jasné, že byl dobrý," přidal Šesťorkinův spoluhráč Ryan Strome. "Takhle nás drží celý rok. Potvrdil, že je to náš nejlepší hráč."

Šesťorkin je teprve osmým gólmanem, který si v utkání vyřazovacích bojů připsal alespoň 70 zákroků. Zaostal akorát za Joonasem Korpisalem, jenž před dvěma roky zneškodnil za Columbus 85 z 88 střel Tampy.

Mezi zmíněnými osmi brankáři je také Hašek, který v play off 1994 při legendárním vystoupení pokryl všech 70 pokusů New Jersey a dovedl Buffalo k "fotbalové" výhře 1:0.

Šesťorkin prohrál i kvůli tomu, že rozhodčí zhruba tři minuty před třetí sirénou odvolali branku Filipa Chytila. Pittsburgh uspěl s námitkou, že Kaapo Kakko, který Chytilovi přihrál, krátce předtím bránil v chytání Caseymu DeSmithovi. Ke srážce s gólmanem nicméně přispěl i jeden z pittsburghských beků, proto rozhodnutí sudích část diváků překvapilo.

DeSmith utkání nakonec nedochytal. Odstoupil v polovině druhého prodloužení kvůli zranění v dolní části těla.

Do akce tak šel 30letý Louis Domingue, za normálních okolností až třetí brankář Pittsburghu. Nepředpokládal, že si zachytá. Po prvním prodloužení už v kabině pojídal večeři - pikantní vepřové maso s brokolicí.

"Není to ideální, ale potřeboval jsem nějak zaplnit břicho," smál se po výhře.

Že musí do brány, se nejdřív dozvěděl od rozhodčích Jonnyho Murrayho a Fredericka L’Ecuyera. "Frankofonní Kanaďané, znám je oba. Upřímně jsem si myslel, že si ze mě dělají srandu," přiznal Domingue, který také pochází z provincie Québec.

Přestože seděl více než čtyři dvacetiminutovky a trávil vydatnou večeři, v akci nezklamal. Pochytal všech 17 střel Rangers a jásal, když jeho spoluhráči v prodloužení konečně vyzráli na Šesťorkina.