Rangers "dusí" Čecha v životní formě. Ztratit ho by byl zločin, zní ze zámoří

jzp jzp
24. 1. 2023 18:51
Filip Chytil hraje v hokejové NHL životní sezonu. V jedné statistice ho z Čechů předčí jen David Pastrňák. Proto se ozývají hlasy, že by mladý centr měl dostávat víc prostoru.
Filip Chytil v dresu Rangers.
Filip Chytil v dresu Rangers. | Foto: Reuters

23, 23, 22 a 22. Tolik bodů sbíral Chytil v prvních čtyřech kompletních sezonách za newyorské Rangers. Přestože pokaždé odehrál různý počet zápasů, dalo se obecně říct, že stagnoval.

Do stávajícího ročníku však 23letý centr vlétl bravurně. Po 39 zápasech má na kontě už 26 bodů (13+13). Příliš ho nezbrzdil ani otřes mozku, kvůli němuž zmeškal osm duelů, a mohl by zdolat padesátibodovou metu.

Chytil je přitom s icetimem 14:17 až osmým nejvytěžovanějším forvardem týmu. Vede až třetí formaci, kde se mu často střídají parťáci. Naposledy měl po ruce mladíky Kaapa Kakka a Alexise Lafreniera, kteří - alespoň zatím - nepatří k tahounům mužstva.

"Je stále těžší a těžší pochopit, proč trenér Gerard Gallant neposune Chytila do druhé lajny s Artěmijem Panarinem," napsal nedávno známý novinář Larry Brooks z deníku New York Post.

Vadí mu také přesilovkové formace. Chytil vede tu druhou, která ale dostává třikrát až čtyřikrát menší prostor než ta první.

Brooks by tak urostlého Čecha povýšil do elitního komanda. Početní výhody Rangers totiž poslední dobou moc nefungují a celkově s procentuální úspěšností 22,2 patří k ligovému průměru.

Chytil doplácí na to, že ve středu útoku má velkou konkurenci. Nezpochybnitelným prvním centrem mančaftu je a nejspíš ještě dlouho bude Mika Zibanejad. Dvojkou je 29letý Vincent Trocheck, který v létě podepsal s klubem sedmiletou smlouvu s roční gáží 5,6 milionu dolarů. Oba na ledě v průměru tráví přes 20 minut.

Trocheckova formace však zatím příliš nezáří, i kouč Gallant opakuje, že se musí zlepšit.

Sám Trocheck pak za 60 minut hry pět na pět v průměru sbírá 1,33 bodu a 0,27 gólu. Chytil je na 2,25 bodu a jedné brance, což ho v obou případech řadí na druhou příčku mezi spoluhráči.

Mimochodem, mezi Čechy je Chytil s číslem 2,25 čtvrtý za bostonskou trojicí David Krejčí, David Pastrňák a Pavel Zacha. V gólech za 60 minut ho pak předčí jen Pastrňák s hodnotou 1,7.

Kde Chytil objektivně ztrácí, jsou vhazování. Zatímco Trocheck patří mezi specialisty, český centr neudržel dobrá čísla z úvodu základní části a momentálně je na bídné procentuální úspěšnosti 38,6. Stále tak neumlčel hlasy, že by měl hrát spíš na křídle.

"Dušení" ve třetí lajně každopádně komplikuje jeho budoucnost v newyorském klubu. Už v létě mu končí smlouva s platem 2,3 milionu dolarů a stane se chráněným volným hráčem.

Předpokládá se, že nově si polepší na roční gáží kolem čtyř milionů, ale hlavní otázkou je, jak dlouhý jeho příští kontrakt bude. "Možná se nebude chtít uvázat na delší dobu," napsal před pár dny web The Athletic s tím, že Chytilovy vyhlídky na víc prostoru ve středu útoku jsou u Rangers značně omezené.

Pokud jednání nikam nepovedou, může situace dospět až k výměně. "Ztratit Chytila, ať už před uzávěrkou přestupů, nebo v létě, poté, co si ho pět let vychovávali, to by pro Rangers byla víc než ostuda. To by byl přímo zločin," dodal novinář Brooks.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy