Philadelphia zářila i bez Voráčka, v play off bude spolu s Vegas nejvýše nasazená

9. 8. 2020 6:51
Hokejisté Philadelphie uzavřeli boje ve skupině o nasazení do play off NHL výhrou 4:1 nad Tampou Bay a obsadili ve Východní konferenci první místo. V sestavě vítězů scházel Jakub Voráček.
Joel Farabee v utkání proti Tampě parádně zastoupil v elitní lajně Flyers Jakuba Voráčka | Foto: Reuters

V Západní konferenci si vybojoval nejvýhodnější pozici Vegas, který v souboji neporažených týmů zdolal Colorado 4:3 v prodloužení.

Voráček nehrál z neznámého důvodu a v elitním útoku ho nahradil Joel Farabee, který si v utkání připsal gól a přihrávku. Tampa Bay udělala po minulé výhře nad Bostonem v sestavě jedinou změnu - na místo Jana Rutty nastoupil v obraně Zach Bogosian.

Jediným českým zástupcem v utkání byl Ondřej Palát, který sehrál nešťastnou roli u první inkasované branky. Devětadvacetiletého útočníka Tampy Bay trefil v obranné třetině puk, který pod tlakem napadajícího hráče vyhazoval Nikita Kučerov. Kotouče se následně zmocnil Shayne Gostisbehere, jehož střelu od modré čáry tečoval Nicolas Aube-Kubel. Stejný hráč zvýšil ve 14. minutě z přečíslení dva na jednoho.

Tampa Bay snížila na začátku druhé třetiny v přesilové hře. Po přihrávce Alexe Killorna od zadního mantinelu se zblízka prosadil Tyler Johnson. Dvoubrankový náskok vrátil Philadelphii v 35. minutě Farabee a při závěrečné hře bez gólmana pojistil výhru Tyler Pitlick. Lightning přišli prohrou nejen o první místo, ale z utkání odstoupil Victor Hedman. Elitní obránce si pravděpodobně pochroumal kotník.

Philadelphia ovládla skupinu o nasazení bez ztráty bodu a také v předchozích zápasech s Bostonem (4:1) a Washingtonem (3:1) inkasovala pouze jeden gól. V pořadí Východní konference si Flyers polepšili, po základní části skončili čtvrtí. V play off se střetnou s Montrealem.

Tampa Bay, která celou skupinu odehrála bez zraněného kapitána Stevena Stamkose, obsadila v tabulce s bilancí dvou výher a jedné prohry druhé místo a v úvodním kole narazí na vítěze série Toronto - Columbus.

I když Pavel Francouz vychytal v minulém utkání čisté konto, v brance Colorada dostal přednost Philipp Grubauer. Avalanche v zápase třikrát smazali jednogólovou ztrátu a prodloužení si vynutili trefou J. T. Comphera v předposlední minutě při hře bez brankáře. Zápas rozhodl z přečíslení Alex Tuch, dva góly vítězů vstřelil Jonathan Marchessault.

Vegas se v úvodním kole play off NHL utká s Chicagem, v jehož dresu zářil v kvalifikačních zápasech Dominik Kubalík (3+3). Colorado čeká Arizona.

Výsledky kvalifikace play off NHL

Východní konference (Toronto):

Tampa Bay - Philadelphia 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 26. T. Johnson - 8. a 14. Aube-Kubel, 35. Farabee, 59. Pitlick. Střely na branku: 24:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Aube-Kubel, 2. Gostisbehere, 3. Couturier (všichni Philadelphia).

Západní konference (Edmonton):

Colorado - Vegas 3:4 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 27. MacKinnon, 35. Donskoi, 59. Compher - 22. a 44. z tr. střílení Marchessault, 33. N. Roy, 65. Tuch. Střely na branku: 35:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Mark Stone (oba Vegas), 3. Compher (Colorado).

4. Dallas 2 0 0 2 3:9 0

Pozn.: Při rovnosti bodů rozhoduje lepší procentuální úspěšnost ze základní části.

před 7 minutami

Oběti násilí ze srpna 1969 se dočkají odškodnění, schválila sněmovna

Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se zřejmě dočkají odškodnění. Sněmovna to ve středu hladce schválila během několika minut už v prvním kole projednávání. Pro poslanecký návrh, který vláda odmítla, hlasovali až na dva ze čtyř zástupců KSČM všichni přítomní zákonodárci.

Návrh předložili poslanci všech frakcí vyjma KSČM. Podle předlohy by příbuzní těch, kteří při demonstracích zemřeli po zásahu ozbrojených složek státu, měli dostat jednorázově 200.000 korun. Lidé, kteří utrpěli zranění s trvalými následky, by mohli dostat 90.000 korun, ostatní zranění pak 40.000 korun.

Oficiální statistiky podle předkladatelů uvádějí, že při demonstracích v srpnu 1969 přišlo o život pět lidí, pět bylo zraněno těžce a 26 lehce. Historikové ovšem předpokládají počty vyšší. Návrh zákona proto počítá s náklady na odškodnění ve výši 2,5 až 4,5 milionu korun.