"Nemůžeme na něj spoléhat." Zacha nečekaně spadl na farmu a polyká kritiku od trenéra

jzp jzp
5. 11. 2018 18:31
Když New Jersey koncem minulého týdne poslalo Pavla Zachu na farmu, lokální zámořské médium NJ.com označilo sešup jako "šokující". Ne proto, že by český útočník hrál skvěle, ale kvůli tomu, že v hokejové NHL není běžné, aby vysoko draftovaný hokejista takhle ustoupil z cesty vzhůru.
Pavel Zacha
Pavel Zacha | Foto: ČTK

Zacha prošel sledovanou dražbou talentů v roce 2015 coby celková šestka. Tehdy na NHL ještě nebyl zcela připravený, a tak zamířil zpět do kanadské juniorky, přičemž konec ročníku dohrál na farmě.

Poté povýšil. V hlavním mužstvu New Jersey Devils odehrál dvě kompletní sezony. Získal respekt díky defenzivní zodpovědnosti, ovšem ve sbírání bodů strádal.

Letos mělo být všechno jinak. Zacha, jemuž běží poslední rok nováčkovského kontraktu, chtěl více střílet, být vyrovnanější.

Realita? Deset zápasů, nula bodů, pouhých deset střel a celkově nevýrazné statistiky. Hřmotný forvard tak na profesionální úrovni zažil nejhorší vstup do sezony v životě. Loni i předloni měl po deseti startech vždy čtyři body.

Lidem ve vedení Devils tudíž došla trpělivost. V minulém ročníku Zacha několikrát vysedával na tribuně coby zdravý náhradník, ale v prvním týmu zůstával. Tentokrát spadl na farmu do Binghamtonu.

"Nemůžeme na něj spoléhat v klíčových situacích. Přitom právě tohle od něj potřebujeme," zdůvodnil Zachův sešup trenér New Jersey John Hynes. "Myslíme, že nejde o to mu říct: 'Podívej, na jeden zápas tě posadíme a budeš se dívat.' V některých situacích je to efektivní, ale my potřebujeme, aby šel dolů, hrál hodně minut a získal zpátky svoje sebevědomí."

Devils zkrátka zkoušejí nový přístup, jak z 21letého Čecha dostat maximum. Letos s ním počítali do druhé lajny. Dali mu víc než slušnou šanci. Jenže Zacha ji nevyužil. Na přesilovky sice chodil minimálně, ale stejně byl zhruba s 15 minutami za zápas pátým nejvytěžovanějším útočníkem týmu.

Mnozí se podivují, proč Zacha vedle kvalitních parťáků nesbíral body a ani moc nevyužíval svou tvrdou střelu.

"Musí být důraznější na puku. Musí být víc soutěživý, když ho má," zmínil Hynes rezervy mladého centra. "Je velký, silný a dobře bruslí, ale nemůže přicházet o puk takhle snadno. Když ho v ofenzivní třetině ztratíte, musíte ho umět vyhrát zpátky. Pavlovy šance na hřišti, v místech, kde to bolí, momentálně neexistují. Nejde jen o střílení. Musí být v ofenzivě víc soutěživý, aby sbíral body. Pokud bude makat naplno, může ze svojí střely těžit. Nyní ji ale nemůže využívat, protože nechodí do správných míst."

Zacha drží v produktivitě svého draftového ročníku 15. příčku. Vzhledem k tomu, že šel na řadu jako celková šestka, to není až takový kontrast. Jenže zatímco mnozí jiní dělají výrazné pokroky, český forvard zatím poněkud stagnuje. Zklamání se tudíž může prohlubovat.

"Draft je jako svatební den," prohlásil kouč Hynes. "Po něm na vás čeká realita. Musíte se neustále snažit. My pozici na draftu neřešíme. Jde o to, abyste si vybojoval svoje místo a dlouhodobě byl schopný týmu pomoct."

Obnovenou premiéru na farmě už má Zacha za sebou. Na půdě farmy Philadelphie získal asistenci.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy