Impozantní Francouz. Povyšte ho, z brankářů Colorada je možná nejlepší, píší v zámoří

jzp jzp
10. 2. 2019 10:18
V Rusku zářil, za mořem je hokejový brankář Pavel Francouz ve stínu lépe placených kolegů. Ozývají se však silné hlasy, že by měl na jejich úkor dostat co nejdřív odpovídající šanci.
Pavel Francouz v dresu Colorada.
Pavel Francouz v dresu Colorada. | Foto: ČTK

Coloradští Avalanche zažívají v NHL krizi. Jejich elitní lajna vedená Nathanen MacKinnonem nemůže superformu držet permanentně, a tak přicházejí problémy. Klub zvítězil v novém roce jen třikrát a aktuálně je na šesti porážkách v řadě. Na play off ztrácí tři body.

Rozpaky budí především obrana, která propouští 3,33 gólu na zápas, což je šesté nejhorší číslo v lize.

"Tohle se musí zlepšit," řekl při pohledu na statistiku trenér Colorada Jared Bednar. "Přitom v první třetině sezony jsme dostávali málo branek a naši gólmani byli skvělí. Vyhrávali jsme a díky naší hře jsme každý večer měli šanci vyhrát."

Nyní defenziva Avalanche připomíná řešeto a brankáři jsou přinejlepším průměrní. "Dobře placená dvojice Semjon Varlamov a Philipp Grubauer nepředvádí, co by měla," upozornil Mike Chambers z deníku The Denver Post. A volá po povýšení Pavla Francouze.

Ten na farmě částečně předvádí, proč byl nejlepším gólmanem Kontinentální ligy. Za Colorado Eagles odchytal jako jednička 30 zápasů a s procentuální úspěšností zákroků 91,5 patří mezi desítku nejlepších v soutěži.

Na konci ledna měl dokonce nastoupit na Utkání hvězd AHL, ale kvůli zranění nemohl.

Teď je zpátky. V pátek pomohl spolehlivým výkonem (chytil 22 z 24 střel) porazit farmu Calgary.

"Nejlepším brankářem v organizaci Avalanche je možná právě hvězda AHL Pavel Francouz," napsal The Denver Post.

Muž, který před rokem chytal na olympiádě, naznačil extratřídu i v NHL, kde ve dvou kláních, do nichž vstoupil jako náhradník, dosáhl na úspěšnost přesahující 94 procent.

"Jde o příliš malý vzorek, abychom předpokládali, že tohle číslo může udržet dlouhodobě, ale zatím byl impozantní a zaslouží si další šanci," podotkl novinář Chambers.

Coloradské brankoviště potřebuje vzpruhu, neboť ani jedna z dobře placených opor nezáří. Zvlášť Němec Grubauer, jenž přišel před sezonou z Washingtonu, má bídnou úspěšnost.

Brankář Věk Zápasy Úspěšnost zákroků Prům. plat Konec smlouvy
S. Varlamov 30 34 90,5 % 5,9 milionu V létě
P. Grubauer 27 22 89 % 3,3 milionu 2020/21
P. Francouz 28 2 94,3 % 0,69 milionu V létě

Obecně se však předpokládá, že Francouz dostane větší příležitost pouze v případě zranění některého z výše postavených mužů. Jenže každá další porážka tlak na rozbití pevné týmové hierarchie zvyšuje.

"Jedna věc je jistá: Colorado bude chtít s Francouzem prodloužit smlouvu a dát mu v příštím ročníku, kdy bude Varlamov pryč, více prostoru v NHL," dodal list The Denver Post.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy