Abstinent oddaný videohrám a "čím dál ošklivější Amiš". Ovečkina může z trůnu sesadit finský podivín

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 3. 2018 16:02
Trůn pro nejlepšího kanonýra NHL chce fenomenálnímu Ovečkinovi zasednout Patrik Laine. Finský podivín, který baví hokejový svět.
Patrik Laine slaví gól v dresu Winnipegu.
Patrik Laine slaví gól v dresu Winnipegu. | Foto: ČTK

Praha - Když v minulém týdnu zblokoval tvrdou střelu Los Angeles a odkulhal na střídačku, fanoušci Winnipegu Jets zbledli. Laine zápas nedohrál a slyšel nelichotivou prognózu: pohmožděná noha a až dvoutýdenní pauza.

Při naplnění temného scénáře by zřejmě skončil závod o Maurice Richard Trophy, cenu pro top střelce NHL.

Takřka dvoumetrový finský obr však ukázal, že umí překousnout bolest. Nic mu neuniklo. Tři dny po zranění naskočil do dalšího klání Jets. Co na tom, že doktoři tuhle variantu původně vyloučili.

Laine tak pořád může bojovat o trofej, kterou dosud získal jediný Fin. V roce 1999 pálil nejlépe ze všech Teemu Selänne. 

Tentokrát má ke střeleckému trůnu nejblíž Alexandr Ovečkin. Ruská mašina, která ve 32 letech nerezaví. Fenomén uplynulé dekády. Nejvíc gólů dal ve čtyřech z posledních pěti sezon. Nyní má na účtě 45 tref a zbývá mu odehrát pět duelů.

Na vrchol se ještě může protlačit Malkin či nevídaně rozjetý McDavid, ale zřejmě největší nebezpečí hrozí Ovečkinovi od Laineho. I do budoucna.

Bitva o Maurice Richard Trophy:

Hráč Klub Góly Zbývá zápasů Posl. 5 zápasů
Alexandr Ovečkin Washington 45 5 2 góly 
Patrik Laine Winnipeg 43 6 2 góly
Jevgenij Malkin Pittsburgh 42 5 2 góly
William Karlsson Vegas 40 6 1 gól
Erik Staal Minnesota 40 5 3 góly
Connor McDavid Edmonton 40 5 6 gólů

Finský křídelník neskóroval od zranění. Na suchu je čtyři zápasy. Předtím ovšem držel mimořádnou fazónu. Ve 12 utkáních nasázel neuvěřitelných 16 branek.

Loni, v nováčkovském ročníku, skončil mezi ligovými kanonýry sedmý. Teď chce vyhrát, přestože teprve vyhlíží 20. narozeniny.

Oddanost videohrám

Mezi mantinely působí Laine jako mazák, ale chováním příliš nevybíhá z teenagerovské škatulky. Nerad zabředává do frází. "Nechci novinářům lhát. Můžete se mě zeptat na cokoliv a já řeknu, jak to je. Nepotřebuji si vymýšlet nebo říkat náhodné věci," sdělil agentuře CP.

Projektu The Players' Tribune prozradil, jak běžně tráví mimozápasové dny - po budíčku snídaně s mámou, trénink a nakonec hraní videoher.

"Pravděpodobně hraji až moc," přiznal Laine.

U střílečky Call of Duty tráví hodiny. Na tripech mu sekunduje dánský spoluhráč Nikolaj Ehlers. Někdy válčí čistě proti sobě, jindy po síti. "Lidé se mě někdy ptají, jaké město nejraději navštěvuji. Pokaždé jim říkám, že to, ve kterém mají na hotelu nejrychlejší internet. Skvělé je například Los Angeles," vypráví Fin.

Díky bleskovému Wi-Fi signálu ho při mačkání joysticku nic nebrzdí. 

Laine hraje Call of Duty s kamarády z Finska i s několika hokejisty NHL. Nejvíc respektuje hvězdu Floridy Aleksandera Barkova: "Je připojený pořád. Nejsem si jistý, kde bere čas na hokej. Barkie je nejspíš jediný kluk v lize, který je hraní oddaný stejně jako já."

Kanonýr z Tampere je ale samozřejmě oddaný rovněž hokeji. Kvůli němu skončil se školou v 16 letech. Kvůli němu nepije alkohol. "Prostě si nemyslím, že pití mi pomůže v tom, abych se stal lepším hráčem," zdůvodňuje svou abstinenci.

Hlavně zachraňte vousy

Poslední dobou zaujal Laine blonďatým plnovousem, který si pěstuje kvůli sázce s bratrancem. Někteří však hokejistův porost vidí spíš jako nepovedené ptačí hnízdo.

Aktuální stav Laineho plnovousu.
Aktuální stav Laineho plnovousu. | Foto: ČTK

V kabině Jets slýchává Fin poznámky, že vypadá jako Amiš (člen konzervativní křesťanské skupiny, která se vyznačuje řadou zvláštností, například nepoužívá technické vymoženosti, pozn. red.).

"Je pořád ošklivější a ošklivější," popichuje hvězdného parťáka forvard Bryan Little.

Laine bere pěstování plnovousu vážně. Stejně jako hokej a videohry. Když na konci minulého týdne schytal proti Nashvillu ránu hokejkou do brady a musel na ošetřovnu, ze všeho nejdřív ho napadlo: "Hlavně zachraňte vousy!" 

Tak se i stalo. "Fantastická práce," radoval se Laine.

Dlouhý porost se mu bude hodit v nadcházejícím play-off, kde po holicím strojku sahá málokdo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy