Hokej je tu zábava, smál se Pastrňák. Góly jsou jeho práce, která mu nikdy nezevšední

Aktualizováno 9. 1. 2023 12:40
Hokejový útočník David Pastrňák prvním hattrickem v sezoně řídil vysokou výhru Bostonu na ledě Anaheimu. Český kanonýr k vítězství 7:1 pomohl i asistencí a s 58 body je třetím nejproduktivnějším hokejistou v NHL. Mezi střelci je s 32 góly druhý se ztrátou jediné trefy na Connora McDavida.
Útočník Bostonu David Pastrňák slaví jeden z gólů v síti Anaheimu
Útočník Bostonu David Pastrňák slaví jeden z gólů v síti Anaheimu | Foto: Reuters

"Dávat góly je moje práce, ale zároveň je to věc, která nikdy nezevšední," smál se Pastrňák po třígólovém představení. "Prosadit se v NHL není jednoduché, proto mám radost z každé trefy. Není to samozřejmost," zůstal pokorný.

Zásadní podíl na výhře Bruins měli také tříbodový David Krejčí (1+2) a Pavel Zacha, který připravil úvodní dvě branky zápasu. Češi také kompletně ovládli vyhlášení tří hvězd zápasu.

Česká spolupráce poprvé perfektně zafungovala ve 4. minutě. Zacha za brankou našel volného Krejčího, ten bekhendem předložil puk Pastrňákovi, který netradičně z pravého kruhu otevřel skóre zápasu.

O šest minut později si Krejčí s Pastrňákem role prohodili. Zkušený centr jedenáctým gólem v sezoně zvýšil na 2:0 a již před polovinou ročníku překonal svůj gólový zápis ze sezony 2020/2021.

Přelom 32. a 33. minuty patřil opět Pastrňákovi. Havířovský rodák během 17 vteřin vstřelil dvě branky a uzavřel svůj 13. hattrick v základní části NHL. Více třígólových večerů v bostonském dresu zažili pouze Cam Neely (14) a Phil Esposito (26).

Třetí gól, kterým Pastrňák završil hattrick:

Tři góly nasázel Pastrňák poprvé od 24. března minulého roku, kdy sestřelil Tampu Bay. "Od prvního zápasu fungujeme perfektně jako tým. Každá lajna plní přesně to, co má, a těžíme z toho všichni. Hokej tady je opravdu zábava," pochvaloval si Pastrňák, který v posledních třech utkáních nastřílel sedm gólů.

Boston bodoval ve 14. zápase za sebou a v čele Východní konference i celé NHL zvýšil náskok před druhou Carolinou na 11 bodů.

Sedmý bod v sezoně zaznamenal obránce Pittsburghu Jan Rutta. Český bek asistoval u výhry Penguins 4:1 na ledě Arizony a bodoval po jedenácti zápasech.

Karel Vejmelka v brance Coyotes inkasoval tři branky z 27 střel a počtvrté za sebou chytal s úspěšnosti zákroků nižší než 90 procent. Dvakrát českého gólmana překonal Jake Guentzel.

V nedělním programu NHL se v brance Winnipegu představil David Rittich. Jihlavský rodák nastoupil poprvé v novém roce a 34 zákroky pomohl k domácí výhře Jets 7:4 nad Vancouverem. Hattrickem výhru kanadského celku řídil Kyle Connor.

Výsledky NHL:

Anaheim - Boston 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)

Branky: 17. Zegras - 4., 32. a 33. Pastrňák (na první a třetí Krejčí, na první Zacha), 10. Krejčí (Pastrňák, Zacha), 47. Marchand, 52. H. Lindholm, 57. Coyle. Střely na branku: 29:42. Diváci: 16.127. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Krejčí, 3. Zacha (všichni Boston).

Dallas - Florida 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky: 17. a 45. J. Robertson, 31. Lundkvist, 34. Lindell, 56. Heiskanen - 33. Verhaeghe. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. J. Robertson, 3. Lindell (všichni Dallas).

Winnipeg - Vancouver 7:4 (2:2, 3:2, 2:0)

Branky: 7., 8. a 54. Connor, 24. Ehlers, 26. M. Barron, 39. Jonsson Fjällby, 46. DeMelo - 16. J. Miller, 18. Studnicka, 28. Horvat, 30. Dries. Střely na branku: 27:38. Rittich odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zákroků měl 89,5 procenta. Diváci: 14.206. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Ehlers, 3. Dubois (všichni Winnipeg).

Washington - Columbus 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka: 3. E. Gustafsson. Střely na branku: 19:37. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. 3. E. Gustafsson, 3. Dowd (všichni Washington).

Chicago - Calgary 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 3. L. Reichel, 11. Blackwell, 21. Kurashev, 62. Domi - 9. E. Lindholm, 22. Huberdeau, 30. Kadri. Střely na branku: 25:47. Vladař odchytal za Calgary 40 minut a 29 sekund, inkasoval jednu branku z 14 střel a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta. Diváci: 18.123. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. L. Reichel, 3. Stalock (všichni Chicago).

Minnesota - St. Louis 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 54. a 60. B. Schenn, 9. Saad. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18.745. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (St. Louis), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. Rosén (St. Louis).

Arizona - Pittsburgh 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 6. Hayton - 26. a 30. Guentzel (na první Rutta), 51. Zucker, 59. Carter. Střely na branku: 24:28. Vejmelka odchytal za Arizonu 57 minut a 22 sekund, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Hayton (Arizona).

Philadelphia - Toronto 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Branky: 18. Konecny, 29. Deslauriers - 10. Järnkrok, 18. Aston-Reese, 28. Timmins, 31. Liljegren, 33. Tavares, 54. Matthews. Střely na branku: 36:35. Diváci: 17.862. Hvězdy zápasu: 1. Järnkrok, 2. Marner, 3. Tavares (všichni Toronto).

2. Winnipeg 40 26 1 13 132:103 53
3. Minnesota 39 22 3 14 126:112 47
4. Colorado 38 20 3 15 112:110 43
5. St. Louis 41 20 3 18 132:148 43
6. Nashville 38 18 6 14 108:115 42
7. Arizona 39 13 5 21 108:145 31
8. Chicago 39 10 4 25 86:144 24