Pastrňáka dlouhá pauza nezkrotila. Byl hvězdou v New Jersey, zářili i další Češi

22. 3. 2019 6:39
Hokejový útočník David Pastrňák přispěl ve čtvrtečním utkání NHL svým 32. gólem v sezoně a asistencí k vítězství Bostonu na ledě New Jersey 5:1.
David Pastrňák pálí na branku New Jersey.
David Pastrňák pálí na branku New Jersey. | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletý nejproduktivnější český hráč v soutěži tak poprvé bodoval ve druhém utkání po návratu po zranění palce na levé ruce, které jej vyřadilo ze hry na pět týdnů. Pastrňák byl za svůj výkon vyhlášen první hvězdou utkání.

V dresu Bruins se vedle Pastrňáka prosadil díky jedné přihrávce také David Krejčí a u jediné branky Devils asistoval Pavel Zacha, který se vrátil do sestavy poprvé od 15. února po zranění v horní části těla.

Bodově se prosadilo i dalších pět Čechů. Rovněž 32. gól v ročníku vstřelil i Tomáš Hertl ze San Jose, který ale nezabránil porážce Sharks v Los Angeles 2:4. Tomáš Nosek pomohl gólem ve vlastním oslabení k vítězství Vegas nad Winnipegem 5:0.

Jakub Voráček a obránce Radko Gudas přispěli asistencemi k výhře Philadelphie nad Chicagem 3:1. Michael Frolík si připsal dvě přihrávky při vítězství Calgary nad Ottawou 5:1.

Pastrňák na konci první třetiny přihrál před branku volnému Patrici Bergeronovi, který otevřel skóre. Ve 33. minutě se český útočník postaral o vedení 2:0, když zužitkoval ideální přihrávku Brada Marchanda.

Za 113 vteřin se dostali Devils na kontakt i díky Zachovi, který uvolnil na levém kruhu Drewa Stafforda a ten jako jediný v utkání překonal Tuukku Raska. Bruins pojistili výhru v závěrečné části, u branky na 4:1 při power play v 59. minutě Bergeronovi asistoval Krejčí.

Hertl si udržel pozici nejlepšího českého střelce v soutěži po boku Pastrňáka. Ve 24. minutě po kombinaci s Brentem Burnsem střelou z pravého kruhu získal Sharks vedení 2:1, ale nakonec San Jose neuspělo a utrpělo čtvrtou prohru za sebou.

Nosek oslavil svůj osmý gól v sezoně ve 26. minutě, kdy se při přesilové hře Winnipegu trefil z levého kruhu a zvýšil na 3:0 pro Vegas. Loňský finalista je opět ve skvělé formě a vyhrál podesáté z posledních 11 duelů. Brankář Malcolm Subban zaznamenal první čisté konto v NHL.

Voráček s Gudasem pomohli udržet Philadelphii naděje na play off. Flyers ztrácejí osm zápasů před koncem na postupové pozice ve Východní konferenci pět bodů. Gudas v 16. minutě asistoval u gólu Corbana Knighta na 1:1. Voráček zaznamenal přihrávku u gólu Jamese van Riemsdyka, který bekhendem od levého mantinelu překvapil Coreyho Crawforda a otočil stav na 2:1.

Gólman Carter Hart pochytal 40 střel. "Snažíme se vyhrát každý zápas. Cílem je play off. To je to, čeho chceme dosáhnout," řekl Hart ke stíhací jízdě Flyers.

Frolík asistoval u branek Mikaela Backlunda a Matthewa Tkachuka, kteří ve třetí třetině dovršili jasnou výhru Flames, a potvrdil, že je při chuti. Z posledních čtyř zápasů získal šest bodů za dva góly a čtyři asistence. Pomohl tak k pátému triumfu Calgary z uplynulých šesti duelů.

K vítězství Tampy Bay v Carolině 6:3 přispěl jednou asistencí lídr produktivity Nikita Kučerov, který nasbíral už 120 bodů v sezoně. Na tuto metu se dostal jako první od ročníku 2006/07, kdy se to podařilo Sidneymu Crosbymu z Pittsburghu.

První hattrick v NHL oslavil útočník Ivan Barbašev, který zařídil vítězství St. Louis nad Detroitem 5:2. Třiadvacetiletý Rus se dočkal ve svém 155. duelu v NHL.

Kanadský gólman Carey Price svou čtvrtou nulou v sezoně a celkově 44. v kariéře vychytal důležitou výhru Montrealu nad New York Islanders 4:0. Canadiens se díky tomu dostali na poslední postupovou pozici pro play off ve Východní konferenci o bod před Columbus, který podlehl v Edmontonu 1:4.

Výsledky NHL:

Carolina - Tampa Bay 3:6 (2:2, 1:0, 0:4)

Branky: 10. Niederreiter, 12. D. Hamilton, 27. Jordan Staal - 4. Stamkos, 20. T. Johnson, 44. Cirelli, 51. Callahan, 57. Point, 59. McDonagh. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13.785. Hvězdy zápasu: 1. Hedman (Tampa Bay), 2. Jordan Staal (Carolina), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Florida - Arizona 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 20. a 60. Barkov, 31. Hoffman, 46. Weegar - 8. Grabner, 58. Richardson. Střely na branku: 22:34. Diváci: 12.576. Hvězdy zápasu: 1. Weegar, 2. Yandle, 3. Huberdeau (všichni Florida).

New Jersey - Boston 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Branky: 35. Stafford (Zacha) - 19. a 59. Bergeron (na první Pastrňák, na druhou Krejčí), 33. Pastrňák, 41. Heinen, 60. Backes. Střely na branku: 22:27. Diváci: 14.649. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Bergeron, 3. T. Rask (všichni Boston).

Montreal - NY Islanders 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Branky: 20. Armia, 22. S. Weber, 26. Drouin, 29. Weal. Střely na branku: 34:28. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Armia, 2. Weal, 3. Price (všichni Montreal).

Nashville - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 57. Ellis - 26. Rust, rozhodující sam. nájezd Crosby. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17.729. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. M. Murray, 3. Rust (všichni Pittsburgh).

St. Louis - Detroit 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 24., 29. a 60. Barbašev, 12. Sundqvist, 51. Maroon - 3. a 49. Vanek. Střely na branku: 24:22. Diváci: 18.272. Hvězdy zápasu: 1. Barbašev, 2. Steen (oba St. Louis), 3. Vanek (Detroit).

Dallas - Colorado 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 55. Seguin - 38. E. Johnson, 46. Barrie, 60. Söderberg. Střely na branku: 45:32. Diváci: 17.543. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Seguin (Dallas).

Chicago - Philadelphia 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky: 11. E. Gustafsson - 16. Knight (Gudas), 50. J. van Riemsdyk (Voráček), 59. Couturier. Střely na branku: 41:28. Diváci: 21.484. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. J. van Riemsdyk (oba Philadelphia), 3. Crawford (Chicago).

Calgary - Ottawa 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky: 9. Giordano, 12. Hathaway, 29. Mangiapane, 52. Backlund (Frolík), 59. M. Tkachuk (Frolík) - 5. DeMelo. Střely na branku: 36:19. Diváci: 18.793. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane, 2. Hathaway, 3. D. Ryan (všichni Calgary).

Edmonton - Columbus 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky: 34. Brodziak, 41. Kassian, 55. McDavid, 57. Nugent-Hopkins - 32. Savard. Střely na branku: 22:20. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Kassian (všichni Edmonton).

Vegas - Winnipeg 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Branky: 2. a 39. W. Karlsson, 9. a 38. R. Smith, 26. Nosek. Střely na branku: 38:20. Diváci: 18.430. Hvězdy zápasu: 1. M. Subban, 2. R. Smith, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).

Los Angeles - San Jose 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 6. D. Brown, 50. M. Roy, 52. Kopitar, 59. J. Carter - 18. Goodrow, 24. Hertl. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. D. Brown, 2. Kopitar, 3. M. Roy (všichni Los Angeles).