Pastrňákův gól už zajistil Bostonu pohár. To nejtěžší je ale před námi, varoval kouč

Aktualizováno 31. 3. 2023 10:18
Hokejisté Bostonu zdolali díky gólu Davida Pastrňáka Columbus 2:1 v prodloužení a zajistili si Prezidentský pohár za vítězství v základní části NHL.
Sestřih utkání Boston - Columbus | Video: Asociated Press

Boston prohrával od 9. minuty po trefě Jacka Roslovice a skóre otočil po českých akcích.

Pavel Zacha v polovině utkání předložil z pravé strany puk na hranici brankoviště Tyleru Bertuzzimu, který vyrovnal.

V prodloužení se stal znovu hrdinou Pastrňák, který dostal přihrávku do jízdy, vybruslil zprava před branku a bekhendem do ní zasunul kotouč. Havířovský rodák zaznamenal 99. bod v sezoně (53+46) a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Druhou asistenci si u vítězné trefy připsal Tomáš Nosek.

Boston díky 58. výhře v ročníku vytvořil nový klubový rekord a Prezidentský pohár získal počtvrté v historii.

"Hráčům jsem říkal, že můžou být hrdí na to, co dokázali," uvedl trenér Jim Montgomery. "Dosud je to kouzelná sezona. Všichni ale víme, že nejtěžší část je ještě před námi," doplnil.

Před vyrovnávacím gólem Bostonu se poprvé v NHL porval jeho hráč Jakub Lauko. Český útočník si s Billym Sweezeym vyměnili ve vyrovnané rvačce pár úderů, než je rozhodčí oddělili.

Jakub Vrána překonal Petra Mrázka a pomohl St. Louis k výhře 5:3 v Chicagu. Obrozený kanonýr otevřel skóre ve 25. minutě, když na hranici brankoviště usměrnil za záda svého krajana přihrávku Brandona Saada.

Pražský rodák vstřelil devátý gól ve třináctém startu za St. Louis a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Předčili jej pouze Jordan Kyrou, autor branky na 4:2, a Saad (1+1).

Mrázek kryl 21 z 25 střel, poslední branku sledoval ze střídačky při risku Chicaga bez gólmana. Blackhawks prohráli posedmé v řadě.

Třetí hvězdou se stal i Vaněček, jenž kryl 24 střel, dovedl New Jersey k vítězství 2:1 nad New Yorkem Rangers a připsal si třicátou výhru sezony. Této mety dosáhl v dresu New Jersey naposledy Martin Brodeur (2011/12).

Základ úspěchu položili Devils v úvodní třetině, v níž se prosadili Erik Haula a Timo Meier. Vaněčka překonal jen Chris Kreider, který skóroval ve 34. minutě v přesilové hře z hranice brankoviště.

"Jdu zápas po zápasu a jsem za třicátou výhru nesmírně šťastný. Musím ale smeknout před spoluhráči. Vždy hrají přede mnou opravdu dobře, je to i výsledek jejich práce. Mají na tom velkou zásluhu," děkoval Vaněček.

"Mohli by mu postavit sochu vedle té Brodeurovy. V utkáních, jako bylo tohle, je nutné, aby vás gólman podržel. Bránili jsme dobře, ale vytáhl několik skvělých zákroků, když to bylo potřeba," chválil kouč New Jersey Lindy Ruff českého muže s maskou.

Dominik Kubalík přispěl bleskovou trefou k výhře Detroitu 3:2 nad Carolinou, když se prosadil už po 59 vteřinách hry. Plzeňský rodák vedl po levé straně rychlý protiútok a z kruhu k bližší tyči vstřelil svůj dvacátý gól sezony.

"Kdybyste nám před sezonou řekli, že dá dvacet gólů, brali bychom to s nadšením. Je to dobrá posila," prohlásil trenér Detroitu Derek Lalonde o hráči, který přišel před sezonou do týmu po třech letech strávených v Chicagu. Český útočník je po Larkinovi druhým nejlepším střelcem týmu v ročníku.

Carolina otočila na začátku druhé třetiny skóre trefou Brenta Burnse a Jaccoba Slavina. V přesilové hře ale vyrovnal Dylan Larkin a zápas rozhodl Jake Walman 3,2 vteřiny před koncem.

Tomáš Hertl se podílel brankou na výhře San Jose 4:3 v prodloužení nad Vegas. Českému útočníkovi připravil gól Martin Kaut.

Sharks sice ztratili dvoubrankový náskok, ale ve 32. minutě opět vedli po české spolupráci. Kaut v přečíslení tři na dva přihrál před branku Hertlovi, který usměrnil puk do sítě a upravil skóre na 3:2. Vegas vyrovnalo v 51. minutě, ale Logan Couture zařídil domácím v prodloužení vítězství ze sólového úniku. Golden Knights si i přes prohru zajistili jako první tým v Západní konferenci účast v play off.

Anaheimu nestačilo 35 zákroků Lukáš Dostála a prohrál v Seattlu 1:4. Český gólman chytal popáté v řadě s úspěšností zásahů nad 90,5 procenta. Nerozhodil jej ani špatný start, inkasoval dvakrát v úvodních jedenácti minutách od Jadena Schwartze a Mattyho Benierse.

V závěru druhé třetiny snížil Brock McGinn, ale Seattlu vrátil v 56. minutě dvougólové vedení Daniel Sprong. Zbývající gól padl do prázdné branky z hokejky Alexe Wennberga.

Matthew Tkachuk řídil ve čtvrtečním programu čtyřmi body (3+1) výhru Floridy 5:2 v Montrealu. Loňský vítěz základní části ale stále ztrácí ve Východní konferenci jeden bod na postupovou osmičku. Poslední místo drží Pittsburgh, který zdolal Nashville 2:0.

Výsledky NHL:

Boston - Columbus 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 31. Bertuzzi (Zacha), 61. Pastrňák (Nosek) - 9. Roslovic. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Ullmark, 3. Bertuzzi (všichni Boston).

Montreal - Florida 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 2. Farrell, 59. Harvey-Pinard - 24., 26. a 60. M. Tkachuk, 5. a 51. Lundell. Střely na branku: 20:30. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Lundell (oba Florida), 3. Farrell (Montreal).

New Jersey - NY Rangers 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 6. Haula, 18. Meier - 34. Kreider. Střely na branku: 31:25. Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval jeden gól z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 96 procenta. Diváci: 16.669. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Haula, 3. Vaněček (všichni New Jersey).

Ottawa - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:0, 2:1, 1:3 - 1:0)

Branky: 11. Watson, 28. Stützle, 37. Pinto, 43. Giroux, 62. DeBrincat - 23. DeAngelo, 46. York, 50. Cates, 58. Tippett. Střely na branku: 46:11. Diváci: 17.518. Hvězdy zápasu: 1. Stützle, 2. Giroux (oba Ottawa), 3. DeAngelo (Philadelphia).

Pittsburgh - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 35. Zucker, 54. Guentzel. Střely na branku: 45:28. Diváci: 17.482. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Zucker, 3. Guentzel (všichni Pittsburgh).

Tampa Bay - Washington 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky: 45. a 57. Maroon, 10. Killorn, 20. Stamkos, 59. Černák - 37. C. Smith. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. Stamkos, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).

Detroit - Carolina 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 1. Kubalík, 28. Larkin, 60. Walman - 21. Burns, 25. Slavin. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.183. Hvězdy zápasu: 1. Walman, 2. Nedeljkovic, 3. Larkin (všichni Detroit).

Chicago - St. Louis 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

Branky: 31. Athanasiou, 41. T. Johnson, 51. Katchouk - 25. Vrána, 33. Brown, 34. Toropčenko, 50. Kyrou, 59. Saad. Střely na branku: 33:29. Mrázek odchytal za Chicago 57:31 minuty, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 16.465. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. Saad, 3. Vrána (všichni St. Louis).

Edmonton - Los Angeles 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 20. E. Kane, 44. McDavid. Střely na branku: 37:43. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Korpisalo (Los Angeles).

Seattle - Anaheim 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 8. Schwartz, 11. Beniers, 56. Sprong, 58. Wennberg - 39. McGinn. Střely na branku: 39:19. Dostál odchytal za Anaheim 59:55 minuty, inkasoval tři góly z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 92,1 procenta. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Schwartz, 3. Sprong (všichni Seattle).

San Jose - Vegas 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 5. Ferraro, 15. Lindblom, 32. Hertl (Kaut), 61. Couture - 17. Hague, 22. Barbašev, 51. Amadio. Střely na branku: 25:26. Diváci: 15.232. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Thrun, 3. Ferraro (všichni San Jose).

Centrální divize:

1. Minnesota 75 44 9 22 228:201 97

8. Anaheim 75 23 10 42 191:306 56

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" znamená vítězství v divizi, "p" zisk Prezidentské trofeje.