Mladí budou vzhlížet k Pastovi, prorokuje kouč Bostonu. Pastrňák nadchl čtyřmi body

9. 10. 2018 8:51
Dvaadvacetiletý kanonýr byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu po spoluhráči z útoku Patriceovi Bergeronovi, který zazářil rovněž čtyřmi body za hattrick a jednu přihrávku.
David Pastrňák a Patrice Bergeron
David Pastrňák a Patrice Bergeron | Foto: Reuters

New York - Český hokejový útočník David Pastrňák pomohl čtyřmi body za dva góly a dvě asistence k výhře Bostonu v utkání NHL nad Ottawou 6:3.

Pastrňák, který měl z úvodních dvou duelů ve Washingtonu (0:7) a v Buffalu (4:0) na kontě jednu trefu, se předvedl v domácí premiéře v sezoně se svými parťáky z útoku Bergeronem a Marchandem hned v úvodní třetině.

Už ve 30. vteřině se Pastrňák zpoza branky natlačil před gólmana Mikea Condona a z dorážky načal svůj střelecký večer Bergeron. Právě on v 18. minutě v přesilové hře zakončil kombinaci elitní formace a zvýšil na 2:0, Pastrňák měl druhou asistenci.

Ve druhé třetině Ottawa díky Ryanu Dzingelovi dvakrát snížila na rozdíl jedné branky, když mezitím skóroval za domácí Chris Wagner. Ve 45. minutě ale dovršil hattrick Bergeron, který pak v čase 56:31 uvolnil bekhendem od levého mantinelu u protější tyče Pastrňáka a bylo to 5:2 pro Bruins.

Pro Senators vykřesal ještě naději v 58. minutě Bobby Ryan, ale 98 sekund před koncem pečetil výsledek trefou z poloviny hřiště do prázdné branky Pastrňák.

Největší slova chvály sklidil Bergeron, jenž se počtvrté v kariéře trefil v zápase nejméně třikrát. "Hraje zodpovědně v defenzivě, podstupuje těžké souboje v obranném pásmu, brání oslabení a pak se dočká odměny v přesilovce," pochválil ho spoluhráč David Backes.

"Hattrick je skvělý, ale ta jeho bekhendová nahrávka přesně na Pastrňákovu hokejku na zadní tyč, to nechápu," doplnil obdivně Backes.

Z Bergeronovy hry těží i Pastrňák. "Naučil jsem se díky němu dělat na ledě správná rozhodnutí, vracet se a hrát dobře v obraně. To je rozhodně moje největší slabina, na které pracuju s takovými hráči jako je Bergy, vítězem Selkeovy trofeje," zmínil cenu pro nejlépe bránícího útočníka havířovský rodák, který se dočkal ocenění pro druhou hvězdu večera.

"Hodně mi v defenzivě pomohl a díky tomu se s pukem ve vlastní třetině cítím mnohem líp, vím, co mám dělat. Nevyhnu se chybám, ale zatím jsem spokojený," dodal dvaadvacetiletý Pastrňák.

Ofenzivní trio Bergeron, Marchand, Pastrňák si trenér Bruce Cassidy nemůže vynachválit. "Bergy ostatní vede, v lize už je hodně dlouho. Marchy do této role dorůstá. Větším lídrem se stává i Pasta, když hraje všestranně. Je velmi zodpovědný," prozradil kanadský kouč.

Bruins disponují talentovaným mládím, které potřebuje vzory. Jedním z nich by měl být i český útočník. "Budou vzhlížet ke klukovi, jako je Pasta, protože přesně jím by za pár let chtěli být - hráčem, který dokáže pravidelně skórovat. Největší změny u Pastrňáka jsem si všiml v tom, jak hraje na obou koncích kluziště a jakou důvěru si od všech vysloužil," dodal Cassidy.

Buffalo zdolalo Vegas 4:2 díky dvěma gólům kapitána Jacka Eichela a 35 zákrokům brankáře Cartera Huttona. Sabres uspěli podruhé ze tří zápasů, Golden Knights mají opačnou bilanci. V dresu Buffala chyběl podruhé útočník Vladimír Sobotka, který se v úvodním duelu proti Bostonu zranil v horní části těla při potyčce s Charliem McAvoyem.

K vítězství New York Islanders nad San Jose 4:0 přispěl při svém debutu po letním příchodu z Buffala švédský gólman Robin Lehner. Díky 35 úspěšným zákrokům udržel podeváté v kariéře v NHL čisté konto.

Hokejisté Anaheimu zdolali v zámořské NHL Detroit 3:2 po samostatných nájezdech a uspěli i potřetí v sezoně, naopak Red Wings prohráli i třetí duel. Obránci Detroitu Filip Hronek a Libor Šulák znovu nebodovali. Na první start v sezoně za Red Wings nadále čeká útočník Martin Frk, v sestavě Ducks chyběl zadák Andrej Šustr.

Výsledky NHL:

Boston - Ottawa 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Branky: 1., 18. a 45. Bergeron (na první dvě Pastrňák), 57. a 59. Pastrňák, 28. Ch. Wagner - 23. a 33. Dzingel, 58. B. Ryan. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Dzingel (Ottawa).

New York Islanders - San Jose 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 35. A. Lee, 46. Mayfield, 54. M. Martin, 60. Cizikas. Střely na branku: 30:35. Diváci: 8790. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. A. Lee, 3. M. Martin (všichni NY Islanders).

Buffalo - Vegas 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)

Branky: 15. a 25. Eichel, 29. Scandella, 30. Pominville - 28. Haula, 51. Marchessault. Střely na branku: 17:37. Diváci: 16.004. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. C. Hutton (oba Buffalo), 3. Marchessault (Vegas).

Anaheim - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 31. H. Lindholm, 49. Silfverberg, rozhodující sam. nájezd T. Terry - 12. Bertuzzi, 35. Helm. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17.436. Hvězdy zápasu: 1. H. Lindholm, 2. Silfverberg (oba Anaheim), 3. Howard (Detroit).