Pastrňák už zase ničí soupeře. Vstřelil dva góly, přidal asistenci a opět byl hvězdou

Aktualizováno 11. 1. 2022 10:00
Hokejový útočník David Pastrňák dvěma góly a asistencí pomohl Bostonu k výhře 7:3 na ledě Washingtonu a podruhé za sebou byl v NHL vyhlášen první hvězdou zápasu.
David Pastrňák přijímá od spoluhráčů z Bostonu gratulace k trefě do sítě Washingtonu | Foto: Reuters

Vítek Vaněček v 28. minutě nahradil v brance Capitals Zacharyho Fucalea a inkasoval třikrát. Chytal také Pavel Francouz, který třiadvaceti zásahy pomohl Coloradu k výhře 4:3 nad Seattlem. Do statistik se zapsal i Filip Chytil, jeho asistence ale New York Rangers k výhře na ledě Los Angeles nepomohla.

Hokejisté Washingtonu do zápasu proti Bruins vstoupili výborně a po dvou trefách Conora Shearyho vedli ve 13. minutě už 2:0. Boston se však rychle oklepal a ještě do konce první části srovnal. Snížení zařídil v přesilové hře pěti proti třem ze svého oblíbeného místa v levém kruhu Pastrňák a o vyrovnání se v dohrávané klasické početní výhodě postaral Brad Marchand.

O vítězství rozhodli hokejisté Bostonu ve druhé části čtyřmi brankami. Trefy Matta Grzelcyka a Craiga Smithe vyhnaly z branky Fucalea, ale ani Vaněček nedokázal rozjeté Bruins zastavit.

O čisté konto ho již po minutě připravil svou druhou brankou v zápase Pastrňák a druhý gól inkasoval po dalších čtyřech minutách z hole Erika Hauly. Washington zásluhou T. J. Oshieho snížil, ale ztrátu již nedohnal. V poslední třetině se prosadil ještě Marchand a uzavřel na 7:3.

Pastrňákovi se vrátila střelecká forma. Havířovský rodák v posledních čtyřech duelech dal pět gólů a výrazně pomohl Bostonu do elitní osmičky Východní konference. Bruins vyhráli pět z posledních šesti zápasů a z osmé pozice mají na devátý Detroit již čtyřbodový náskok.

Naopak Washington se trápí. Čtyři prohry v řadě odsunuly svěřence Petera Lavioletta z čela konference až na pátou pozici. Capitals špatně brání, během černé série inkasovali osmnáctkrát. "Máme spoustu dobrých hráčů, musíme se ale vrátit k naší hře, našemu hernímu plánu. Nemá cenu zbytečně panikařit, budeme dál makat a zkusíme se dostat zpět na vítěznou vlnu," řekl střelec dvou branek Sheary.

Pěti body za gól a čtyři asistence se blýskl obránce Bostonu Grzelcyk. Osmadvacetiletý Američan dosáhl na pět bodů jako první bek v tomto ročníku NHL. "Během zápasu jsem se jen smál. Většinu sezony jsem se na ledě cítil výborně, ale body jsem získával stěží, dnes se to ale protrhlo. Svým bodovým příspěvkem se v průběhu sezony netrápím, na druhou stranu si ale uvědomuju, že je mým úkolem týmu pomoct," řekl Grzelcyk, který měl před zápasem s Capitals jen osm zápisů.

Brankář Francouz proti Seattlu naskočil do třetího zápasu po vleklém zranění kyčle a výhrou navázal na sobotní duel proti Torontu, v němž pomohl k obratu ze stavu 0:4. Také proti ligovému nováčkovi museli hokejisté Avalanche dohánět ztrátu. Doma prohrávali 1:3, ale po brankách Nazema Kadriho, Devona Toewse a Nicolase Aube-Kubela otočili na 4:3 a vyhráli desátý z posledních 11 zápasů.

"Hráli opravdu dobře, my ale dokázali najít způsob, jakým je přehrát a dokázali jsme otočit skóre. Příště musíme najít způsob, jak se do zápasu dostat dříve," řekl Kadri. "Seattle hraje nepříjemný hokej. Možná nemají tak nabitou soupisku, ale přinutí vás dát do toho všechno," dodal nejproduktivnější hráč Avalanche v sezoně. Seattle i přes nadějný vývoj zápasu protáhl sérii již na šest proher.

Hokejisté Los Angeles porazili Rangers 3:1 a vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů. Zlomily ho dvě branky Kings z úvodu druhé třetiny. Rangers snížili v 52. minutě, kdy Chytilovu střelu těsně před brankářem Calem Petersenem tečoval Mika Zibanejad. Český útočník bodoval podruhé za sebou. Tým z New Yorku ze závěrečného tlaku branku nevytěžil a v poslední minutě při risku bez brankáře naopak inkasoval. Skóre uzavřel střelou do prázdné branky Adrian Kempe.

Výsledky NHL:

Washington - Boston 3:7 (2:2, 1:4, 0:1)

Branky: 4. a 13. Sheary, 35. Oshie - 19. a 29. Pastrňák, 20. a 51. B. Marchand (na první Pastrňák), 23. Grzelcyk, 28. Craig Smith, 34. Haula. Vaněček za Washington odchytal 32 minut a 3 vteřiny, inkasoval tři branky z 15 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. B. Marchand, 3. Grzelcyk (všichni Boston).

Colorado - Seattle 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)

Branky: 6. a 37. Aube-Kubel, 52. D. Toews, 55. Kadri - 10. Marcus Johansson, 25. McCann, 35. Blackwell. Francouz za Colorado odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 26 střel a úspěšnost zákroků měl 88,5 procenta. Střely na branku: 35:26. Diváci: 17.516. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Aube-Kubel, 3. D. Toews (všichni Colorado).

Los Angeles - NY Rangers 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky: 21. Danault, 24. B. Lizotte, 59. A. Kempe - 52. Zibanejad (Chytil). Střely na branku: 39:23. Diváci: 13.558. Hvězdy zápasu: 1. C. Petersen, 2. T. Moore, 3. Danault (všichni Los Angeles).

3. Colorado 32 22 2 8 139:104 46
4. Minnesota 33 21 2 10 122:102 44
5. Winnipeg 33 16 5 12 99:99 37
6. Dallas 32 17 2 13 92:94 36
7. Chicago 35 12 5 18 83:119 29
8. Arizona 33 7 3 23 72:128 17