Pastrňák útočí na Jágrovy rekordy. Gólové hody může odnést i Finský blesk

yac yac
27. 11. 2019 14:45
Jaromír Jágr sice stále ještě válí extraligu za Kladno, na jeho zámořské rekordy ale útočí David Pastrňák. V ohrožení je nejen nejlepší střelecký výkon českého hráče v zámoří, ale také nejlepší bodový zisk Evropana v NHL.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: ČTK

Po 24 zápasech, včetně toho dnešního proti Montrealu, v němž se blýskl hattrickem, má havířovský rodák v sezoně na kontě už 23 branek, 16 přihrávek a celkem 39 bodů.

Pokud by si Pastrňák tempo z úvodu sezony udržel, má velkou šanci překonat některé z vousatých rekordů, které drží Jaromír Jágr. Sedmačtyřicetiletý matador je všechny zaznamenal v sezoně 1995/96, kdy ovšem současný křídelník Bostonu ještě ani nebyl na světě. 

Kladenská legenda tehdy v dresu Pittsburghu nasázela 62 branek a přidala 87 asistencí, což dohromady dělá 149 bodů. Všechny tři údaje jsou pro hráče původem z Česka rekordní. A 149 je současně i maximem mezi všemi hráči z Evropy v historii. 

Přestřílet může i Finský blesk

Jako "nejsnazší" cíl se vzhledem ke skvělé Pastrňákově mušce jeví gólový rekord. Pokud by "Pasta" vytrval ve střílení gólů a neskolilo ho zranění, mohl by dosáhnout až k bezmála osmdesáti brankám za sezonu. Tím by překonal nejen Jágra, ale třeba také finské legendy Jarriho Kurriho (71) a Teemu Selänneho (76).

"Finský blesk" přitom svým výkonem ze sezony 1992/93 drží mezi střelci "evropský" rekord v NHL. Ten absolutní má ve své moci Wayne Gretzky, který na začátku divokých osmdesátých let v Edmontonu nasázel 92 a 87 branek. 

Nedostižně se přitom jeví i střelecké hody Bretta Hulla v sezoně 1990/91 (86 gólů) a Maria Lemieuxe o dva roky dříve (85 branek). 

Naopak v asistencích Pastrňák na legendy zatím spíše ztrácí. A to i přes fenomenální zápis z říjnového utkání proti Rangers, v němž zaznamenal pět přihrávek. Na konci roku by podle současných propočtů měl 55 asistencí, což je o 32 méně než Jágr při své rekordní jízdě v sezoně 1995/96. 

Jágra v bodech asi nedožene, i tak může být za 23 let nejlepší

Z tohoto důvodu nejspíš Pastrňák nedožene ani Jágrův evropský rekord v bodech za sezonu (149), podle aktuálních propočtů by měl za sezonu při stejné formě nasbírat přibližně 130 bodů. 

I tak by ovšem překonal výkony všech držitelů Art Ross Trophy za posledních 23 let. Naposledy se přes tuto metu posunul Mario Lemieux, který v již zmiňované sezoně 1995/96 tandemu s Jágrem v produktivitě posbíral 161 bodů. 

Je ale zapotřebí mít stále na mysli, že všechny tyto odhady vychází z předpokladu, že si Pastrňák udrží současnou formu, nepostihne ho zranění ani nebude muset vynechávat zápasy kvůli kázeňským prohřeškům. Ale i kdyby byl nakonec jeho bodový zisk mnohem nižší, už teď je jasné, že minimálně z českého pohledu bude jeho sezona mimořádná. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy