Pastrňák utíká střeleckým pronásledovatelům o dva góly, Francouz opět kraloval

Aktualizováno 1. 3. 2020 7:09
Hvězda Bostonu David Pastrňák přispěl úvodním gólem k výhře Bruins proti New Yorku Islanders 4:0. Český útočník se tak odtrhl v čele kanonýrů NHL už na čtyři zásahy, celkem jich má na kontě už 47. Pavel Francouz chytil třicet střel, dovedl Colorado v Nashvillu k výhře 3:2 a byl zvolen první hvězdou zápasu.
Ryan Pulock a David Pastrňák
Ryan Pulock a David Pastrňák | Foto: Reuters

Kaut zvyšoval v závěru druhé třetiny střelou z mezikruží na 2:0 a Francouz držel čisté konto až do 55. minuty, než ho z úniku překonal Viktor Arvidsson střelou pod vyrážečku.

Český gólman vzápětí inkasoval podruhé, ale rozhodčí vyrovnávací trefu neuznali pro nedovolené bránění brankáři. Colorado si pojistilo výhru gólem do prázdné branky a dvě sekundy před koncem Nashville už jen zkorigoval výsledek.

Colorado zvítězilo pošesté za sebou a ve všech zápasech nastoupil Francouz, který během povedené série pustil jen osm gólů. Plzeňský rodák je v procentuální úspěšnosti zásahů (92,9) už na druhém místě v soutěži. Jakoby přinesl Avalanche štěstí i Kaut, jehož si klub vytáhl k debutu v NHL před začátkem vítězné šňůry. Český útočník si v šesti utkáních připsal tři body (2+1).

Gól Martina Kauta:

Palát dostal Tampu Bay ve 28. minutě do vedení 2:0. Rodák z Frýdku-Místku se prosadil v přesilové hře střelou z pravého kruhu i s přispěním odrazu od brusle bránícího Dereka Forborta.

Rittich následně inkasoval potřetí, ale Calgary ještě zabojovalo a dvakrát snížilo na rozdíl jedné branky. Lightning, kteří se musí 6 až 8 týdnů obejít bez svého lídra Stevena Stamkose, ale těsné vedení udrželi. Rittich kryl v zápase 29 střel.

Pastrňák vstřelil první a zároveň vítězný gól v páté minutě tvrdou ranou bez přípravy od mantinelu, kterou nachytal rozhozeného gólmana Islanders Semjona Varlamova.

Třiadvacetiletý havířovský rodák otevřel skóre utkání už popatnácté v sezoně. Vícekrát to v historii NHL dokázal jen kanonýr Brett Hull v ročníku 1990/91 (19) a o rok později (16). Ke čtvrté brance pomohl Bostonu asistencí a dobrou prací před brankou Islanders David Krejčí.

V boji o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže Pastrňák má stále dvougólový náskok před Austonem Matthewsem, který přispěl v sobotu jednou brankou k výhře Toronta 4:2 nad Vancouverem.

NHL:

NY Islanders - Boston 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 5. Pastrňák, 14. Grzelcyk, 52. Marchand, 57. McAvoy (Krejčí). Střely na branku: 25:29. Diváci: 13.917. Hvězdy zápasu: 1. McAvoy, 2. Rask, 3. Marchand (všichni Boston).

Tampa Bay - Calgary 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Branky: 14. T. Johnson, 28. Palát, 32. Gourde, 35. Killorn - 34. Mangiapane, 35. E. Lindholm, 58. Monahan. Střely na branku: 33:21. David Rittich odchytal za Calgary 56:58 minuty, inkasoval čtyři góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 87,88 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Sergačjov, 2. Gourde, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

Los Angeles - New Jersey 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 34. D. Brown, 62. Kempe - 8. Bratt. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17.372. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Blackwood (New Jersey).

Florida - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 5. Hoffman, 59. Matheson - 13. a rozhodující sam. nájezd J. Toews (na první Kubalík), 27. Caggiula. Střely na branku: 40:29. Diváci: 16.055. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman (Florida), 2. J. Toews, 3. Crawford (oba Chicago).

Toronto - Vancouver 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)

Branky: 3. F. Gauthier, 7. Matthews, 41. Marinčin, 59. Hyman - 6. Motte, 12. Pearson. Střely na branku: 30:27. Diváci: 19.371. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Barrie (oba Toronto), 3. Pearson (Vancouver).

Montreal - Carolina 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 3. Danault, 24. Petry, 25. Gallagher, 61. Petry - 28. H. Fleury, 42. Edmundson (Nečas), 59. Williams. Střely na branku: 21.207. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Danault (oba Montreal), 3. Williams (Carolina).

Ottawa - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 34., 47. a rozhodující sam. nájezd Anisimov, 42. Sabourin - 4. Nielsen, 27. D. Larkin, 48. Gagner (Hronek). Střely na branku: 39:28. Diváci: 15.505. Hvězdy zápasu: 1. Anisimov (Ottawa), 2. D. Larkin (Detroit), 3. Chabot (Ottawa).

Nashville - Colorado 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Branky: 55. Arvidsson, 60. Järnkrok - 34. Landeskog, 36. Kaut, 60. E. Johnson. Střely na branku: 32:31. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 17.619. Hvězdy zápasu: 1. Francouz (Colorado), 2. Saros (Nashville), 3. Landeskog (Colorado).

St. Louis - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 13. Perron, 25. Bozak, 34. B. Schenn, rozhodující sam. nájezd R. O ́Reilly - 9. Seguin, 36. Gurjanov, 60. J. Klingberg. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. R. O ́Reilly, 2. Dunn, 3. Allen (všichni St. Louis).

Arizona - Buffalo 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)

Branky: 28. a 54. Keller, 23. Oesterle, 24. Kessel, 60. Ekman-Larsson - 8. Johansson, 9. Skinner. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Kessel, 3. Oesterle (všichni Arizona).

Edmonton - Winnipeg 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 7. a 40. Draisaitl, 55. Nugent-Hopkins - 34. L. Shaw, 34. Connor. Střely na branku: 22:41. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Nugent-Hopkins, 3. M. Smith (všichni Edmonton).

San Jose - Pittsburg 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 19. E. Kane, 32. Meier, 35. Kellman, 47. Couture, 57. Thornton. Střely na branku: 32:30. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. E. Kane, 3. Ferraro (všichni San Jose).