Pastrňák může být další Jágr, říká Klíma. Zámoří řeší vzlet nové české superhvězdy

jzp jzp
22. 10. 2018 9:21
Pastrňák vyletěl hokejově tak vysoko, že už ho za mořem srovnávají s Jaromírem Jágrem.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: ČTK

Praha - Po osmi odehraných utkáních má na kontě stejný počet gólů a celkem jedenáct bodů. David Pastrňák zkraje nové sezony NHL dokazuje, že v posledním play off nezářil náhodou.

V Bostonu tvoří s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem možná nejnebezpečnější lajnu ligy. A koho napadá, že se český útočník jen "veze", měl by zapátrat v titulcích velkých zámořských médií z poslední doby…

NBC: David Pastrňák dělá další kroky k postupu mezi špičku NHL

The Athletic: David Pastrňák dominuje v Bostonu za výhodnou cenu

Metro: David Pastrňák se vypracoval v superhvězdu NHL

Havířovský živel zkrátka šíří svou hvězdnou auru i mimo rodný kraj. Nedávno dobyl první velkou metu. Na sto gólů ze základní části potřeboval pouhých 259 zápasů. Z Čechů byli rychlejší akorát Petr Klíma (231) a Jaromír Jágr (245).

"Myslím, že teď je mnohem těžší si najít místo, abyste mohli dát sto branek," řekl Klíma, nyní sportovní manažer prvoligové Kadaně, serveru NHL.com. "Když jsem hrál v 80. a 90. letech, bylo skórování o dost lehčí."

"Myslím, že pokud bude (Pastrňák) takhle pokračovat, stane se z něj další Jágr," připojil Klíma odvážnou prognózu. "Jágr je samozřejmě jen jeden, ale David hraje dobře, je hodně mladý a celou kariéru má před sebou."

Je pozoruhodné, že Pastrňák stihl v NHL do 22 let nastřádat 94 gólů a 203 bodů. Mezi Čechy měl v tomhle věku lepší čísla akorát Jágr. Nutno dodat, že o hodně lepší - 125 gólů, 319 bodů.

"Já bych ho s Jágrem nesrovnával. Jágr je Jágr," prohlásil o vycházející české superhvězdě její parťák z Bostonu David Krejčí. "Myslím, že David bude jednou známý svým vlastním jménem, jako jeden z nejlepších, hlavně v Česku. Pokud zabrousíte do historie, tak v 90. letech a na začátku nového tisíciletí uvidíte Jágra. Pak budete mít Pastrňáka."

"Nesrovnával bych je, ale zařadil bych je do jejich vlastní kategorie. Nikdo jiný se k nim nepřibližuje," dodal Krejčí.

Když přitom Pastrňáka pozoroval před čtyřmi lety coby čerstvě draftovaného zelenáče, nepředvídal mu až takhle blyštivou kariéru: "Možná opravdu ne, abych byl upřímný. Věděl jsem, že je hodně šikovný, ale pokud si jeho první nebo druhou sezonu srovnáte s dneškem, udělal obrovský skok."

Výkon mezi mantinely NHL zvyšoval Pastrňák postupně, což je vidět na bodových ziscích - 27, 26, 70, 80.

"Každý rok přichází do kempu s novými kličkami," všiml si Krejčí. "A to jsem si myslel, že už žádné nové vymyslet nejde. Navíc je stejně jako McDavid dokáže provádět v plné rychlosti. A že je pořádně rychlý." 

Pastrňák a Krejčí spolu zářili na posledním mistrovství světa.
Pastrňák a Krejčí spolu zářili na posledním mistrovství světa. | Foto: Luboš Vácha

Asi třetinu nováčkovského ročníku strávil Pastrňák na farmě, kde plnil příkazy Bruce Cassidyho. Ten později povýšil na hlavního kouče Bostonu a sledoval, jak se český křídelník mění: "Vždycky byl dynamický. Vždycky si v situaci jeden na jednoho uměl poradit sám. Největší rozdíl oproti dřívějšku je ve střele. Dal hodně gólů v těsném prostoru, po kličkách nebo vypálil zápěstím. Co do své hry zapracoval, je střela z první, díky ní už patří k elitním kanonýrům."

Kromě toho Pastrňák zesílil. Už těžko uslyší, že je na zápolení ostrých hochů příliš hubený. Také nabral zkušenosti a vedle mentorů Bergerona a Marchanda piluje defenzivu.

"Od chvíle, kdy sem přišel, jste mohli vidět, jak je šikovný," popsal svého "žáka" uznávaný Bergeron. "S pukem na hokejce mu to vážně myslí. Když k tomu přidáte tvrdou práci, máte perfektní recept na úspěch."

Otázkou je, kdy Pastrňák při svém strmém vzletu narazí na strop. "Žádný limit nemá," myslí si Bergeron.

"Možná je tím limitem Jágr," píše oficiální web NHL.

 

Právě se děje

Další zprávy