Pastrňák střelecky opět mlčel, ale přispěl nahrávkami. Dařilo se Voráčkovi s Nečasem

Aktualizováno 9. 2. 2020 11:36
Útočník Jakub Voráček přihrál v NHL na dva góly Philadelphie, která zvítězila ve Washingtonu vysoko 7:2. Na straně poražených si připsal jednu asistenci Jakub Vrána. Boston porazil Arizonu 4:2 a šestou výhrou v řadě si upevnil pozici nejlepšího týmu soutěže.

Dvě branky vítězů připravil David Pastrňák, jednou asistencí přispěl David Krejčí. Martin Nečas pomohl Carolině gólem k výhře ve Vegas 6:5 po nájezdech.

Zápas Bruins začal desetiminutovým ceremoniálem na počest Zdena Cháry, který nedávno překonal hranici 1500 zápasů v NHL a tisícovky v roli kapitána Bostonu. Slovenský obránce převzal na ledě dárky od vedení klubu (zlatá hokejka a obraz) i od spoluhráčů (hodinky, speciální kniha se vzpomínkami či rodinnou dovolenou). Jeden z dárků mu za kabinu předal i Krejčí.

"Hlavou mi probíhá tolik emocí, cítím se neskutečně pyšný. Každý odvedl úžasnou práci," uvedl Chára. "Jsem šťastný, že tu se mnou můžou být moji nejbližší, zejména má žena, která toho během mé kariéry hodně obětovala. Zastupuju tady mnoho lidí, bez jejichž podpory bych nehrál tak dlouho," dodal dvaačtyřicetiletý bek.

Pastrňák zůstal třetí v produktivitě

Arizona otevřela skóre gólem Phila Kessela, který v pětiminutové přesilové hře potrestal faul Jeremyho Lauzona na Dereka Stepana. Boston ale během 27. až 35. minuty otočil na 3:1. Charlie Coyle po asistenci Krejčího vyrovnal a po podobných přihrávkách Pastrňáka Bruins dvakrát využili početní výhodu. Pasy havířovského rodáka usměrnil do branky lehkou tečí Patrice Bergeron a Jake DeBrusk.

"Když proti němu vystoupí obránce, musí (Pastrňák) hledat spoluhráče. V situaci si vyhodnocuje, kde je další bránící hráč. Je u Bergyho v prostoru mezi kruhy nebo zůstal před brankou s Jakem? Musí se rychle rozhodnout, co je nejlepší a jakou variantu zvolí. Tentokrát to vyšlo," řekl trenér Bruce Cassidy k Pastrňákovým akcím.

Český útočník vylepšil svou bilanci na 77 bodů (38 gólů a 39 asistencí) a v kanadském bodování je dál třetí. Stejná příčka mu patří i v tabulce kanonýrů, na gól ovšem čeká Pastrňák už tři duely.

Hosté hned v úvodu třetí třetiny snížili, jejich závěrečný nápor ale v poslední minutě utnul při power play Coyle svou druhou trefou v zápase.

Winnipeg zdolal Ottawu 5:2 především zásluhou Patrika Laineho, který stihl hattrick během 11 minut hry. Jeho trefy ovšem rozdělila přestávka.

Voráček asistoval u první branky, kterou dal Sean Couturier v přesilové hře. Ze stejné herní situace vyrovnal brzy T. J. Oshie po přihrávce Vrány. Philadelphia získala klíčový náskok v úvodu druhé třetiny, v níž během 105 sekund odskočila na 4:1. Třetí gól připravil Voráček, který vyslal do úniku Couturiera.

"Nehráli jsme chytře a na začátku druhé třetiny jsme se dopustili několika ztrát, které nás stály zápas. Šlo to rychle za sebou, střídání po střídání," řekl domácí obránce Radko Gudas. Flyers se povedl nástup i do závěrečné části a vedení zvýšili dalšími třemi trefami na 7:1.

Washington už jen snížil a v tabulce NHL ztrácí tři body na Boston, který ho před dvěma dny vystřídal v čele soutěže. Na třetí místo se vyhoupla Tampa Bay, suverénní vítěz základní části v minulé sezoně. Lightning v sobotu zdolali New York Islanders 3:1 a mají šestou výhru v řadě.

Nečas skóroval, Rittich vychytal výhru

Carolina prohrávala s Vegas po dvou třetinách 1:3, ale v 54. minutě po Nečasově gólu vedla 5:4. Český útočník se trefil počtrnácté v sezoně, když zamířil přesně v přesilové hře z levého kruhu. James Reimer, jenž dostal v brance podruhé za sebou přednost před Petrem Mrázkem, sice zaváhal u gólu na 5:5, ale v rozstřelu byl bezchybný. Nájezdy rozhodli Andrej Svečnikov a Justin Williams.

Gól Martina Nečase na 5:4 pro Carolinu v zápase na ledě Vegas:

Z českých gólmanů zasáhl v sobotním programu NHL do hry jen David Rittich. Jihlavský rodák kryl ve Vancouveru 25 střel a dovedl Calgary k výhře 6:2. Neotřásl s ním ani rychlý gól po 34 sekundách hry a smolný moment při trefě na 2:2, kdy Ritticha překvapil odraz puku od zadního mantinelu před branku. Nečekaným hrdinou hostů se stal centr čtvrté formace Dillon Dube, autor vítězného gólu i dvou přihrávek.

Ilja Kovalčuk rozhodl v čase 61:23 o výhře Montrealu 2:1 nad Torontem. Ruský útočník po přestupu z Los Angeles v novém působišti ožil - v 15 utkáních si připsal 12 bodů (6+6), dal tři vítězné góly a jednou rozhodl rozstřel. I díky jeho výkonům Canadiens vyhráli devět z posledních 12 zápasů a přiblížili se na šest bodů k postupu do play off.

Edmonton otočil utkání s Nashvillem z 0:2 na konečných 3:2 i zásluhou dvou tref Leona Draisaitla. Stejný obrat se povedl Dallasu na ledě St. Louis, druhým gólem zajistil Roope Hintz výhru 3:2 v prodloužení. New Jersey porazilo Los Angeles 3:0 a jeho brankář Mackenzie Blackwood si připsal druhou nulu za sebou díky 37 zákrokům včetně chyceného trestného střílení.

Výsledky NHL:

Boston - Arizona 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Branky: 27. a 60. Coyle (na první Krejčí), 33. Bergeron (Pastrňák), 35. DeBrusk (Pastrňák) - 24. Kessel, 41. Chychrun. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Chára, 2. Coyle, 3. Rask (všichni Boston).

Winnipeg - Ottawa 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Branky: 38., 40. a 49. Laine, 9. Pionk, 28. Connor - 21. Pageau, 39. Boedker. Střely na branku: 34:27. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Connor, 3. Pionk (všichni Winnipeg).

Montreal - Toronto 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 58. Scandella, 62. Kovalčuk - 42. Tavares. Střely na branku: 30:23. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Scandella (oba Montreal), 3. Campbell (Toronto).

Tampa Bay - NY Islanders 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 21. B. Point, 47. Verhaeghe, 59. Stamkos - 53. Brassard. Střely na branku: 30:18. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Vasilevskij, 3. Cirelli (všichni Tampa Bay).

Florida - Pittsburgh 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 18. Hoffman, 25. Connolly - 7. Letang, 11. Blugers, 24. Crosby. Střely na branku: 35:22. Diváci: 17 773. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Letang (oba Pittsburgh), 3. Hoffman (Florida).

New Jersey - Los Angeles 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Branky: 26. N. Gusev, 28. Coleman, 31. Palmieri. Střely na branku: 34:37. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu. 1. Blackwood, 2. Palmieri, 3. Coleman (všichni New Jersey).

Washington - Philadelphia 2:7 (1:1, 0:3, 1:3)

Branky: 19. Oshie (Vrána), 53. Kuzněcov - 16. a 23. Couturier (na obě Voráček), 23. Raffl, 25. J. van Riemsdyk, 43. Aube-Kubel, 46. Konecny, 49. Giroux. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Giroux, 3. Elliott (všichni Philadelphia).

Columbus - Colorado 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 30. S. Jones - 52. Kadri, 56. MacKinnon. Střely na branku: 32:22. Diváci: 19 022. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon (Colorado), 2. S. Jones (Columbus), 3. Grubauer (Colorado).

Edmonton - Nashville 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky: 44. a 54. Draisaitl, 40. Chiasson - 13. C. Smith, 38. Bonino. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17 212. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. M. Smith, 3. McDavid (všichni Edmonton).

St. Louis - Dallas 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 8. a 11. Parayko - 34. a 63. Hintz, 18. Jamie Benn. Střely na branku: 25:34. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Hintz (Dallas), 2. Parayko (St. Louis), 3. Chudobin (Dallas).

Vancouver - Calgary 2:6 (2:2, 0:1, 0:3)

Branky: 1. Pearson, 19. Gaudette - 5. D. Ryan, 13. M. Tkachuk, 23. Dube, 47. Lucic, 57. Monahan, 58. Rieder. Střely na branku: 27:32. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Dube, 2. J. Gaudreau, 3. Backlund (všichni Calgary).

Vegas - Carolina 5:6 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 2:4 - 0:0)

Branky: 14. Pacioretty, 15. Merrill, 21. Theodore, 43. Stephenson, 57. Eakin - 20. T. Teräväinen, 42. Aho, 45. Haula, 51. H. Fleury, 54. Nečas, rozhodující sam. nájezd Svečnikov. Střely na branku: 38:34. Diváci: 18 417. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Williams (oba Carolina), 3. Theodore (Vegas).