Nezastavitelný Pastrňák. Trefil se potřetí v řadě, na kontě už má 17 branek

15. 11. 2018 9:53
Útočník David Pastrňák nezabránil ve středečním utkání NHL gólem a nahrávkou porážce hokejistů Bostonu 3:6 v Coloradu. Havířovský rodák se trefil potřetí za sebou a 17. brankou v sezoně potvrdil pozici nejlepšího kanonýra soutěže. V dresu Bruins zaznamenal přihrávku David Krejčí, jenž bodoval v pátém duelu v řadě. Střelecky se prosadil i Jakub Vrána z Washingtonu, který podlehl Winnipegu 1:3.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: Reuters

Z prvního gólu v sezoně a teprve druhého v NHL se radoval Tomáš Hyka, jehož Vegas rozdrtilo Anaheim 5:0. Asistenci si u trefy mladoboleslavského rodáka zapsal Tomáš Nosek. Střelecky se prosadil i Jakub Vrána z Washingtonu, který podlehl Winnipegu 1:3.

Colorado šlo díky Gabrielu Landeskogovi do vedení, ale Pastrňák v 17. minutě po Krejčího pasu v početní výhodě srovnal. Dvaadvacetiletý útočník si sjel před brankoviště Avalanche na pohotovou přihrávku Krejčího z levého kruhu a tečí dopravil puk za záda brankáře Semjona Varlamova.

Na Pastrňákovu branku se podívejte zde:

V rozmezí 20. a 24. minuty odskočili Bruins díky Jakeu DeBruskovi na rozdíl dvou gólů. Druhá branka kanadského útočníka padla poté, co před Varlamovem tečoval Pastrňákovu dělovku z první od modré. Domácí ještě v prostředním dějství snížili a v závěrečné třetině čtyřmi trefami dokonali obrat.

Souboj proti sobě svedl dva elitní ligové útoky. Vítězně z něj vyšlo coloradské trio Landeskog, Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen, které dohromady posbíralo šest bodů. Bostonská formace Brad Marchand, Patrice Bergeron, Pastrňák si připsala o polovinu méně bodů.

"Všichni tři jsou úžasní hráči, o tom není pochyb. Dobře se navzájem vidí a těžko se brání," pochválil tahouny Avalanche Bergeron. Rantanen se díky třem bodům (1+2) osamostatnil v čele kanadského bodování. Dvaadvacetiletý Fin má 29 bodů, o tři body za ním následují MacKinnon, Connor McDavid z Edmontonu a Bergeron. Pastrňák je s 25 body pátý.

Bruins od druhé třetiny chyběl kapitán Zdeno Chára, jenž utrpěl zranění v dolní části těla. Jednačtyřicetiletý vítěz Stanley Cupu z roku 2011 je už pátým bekem Bostonu, který se zranil. Pro jednadvacetiletého obránce Jakuba Zbořila se tak zvýšila šance na debut v NHL. Tým povolal odchovance Komety Brno v úterý z farmy v Providence z AHL, ale proti Coloradu zůstal mimo sestavu.

"Vypadá to, že v každém utkání o někoho přijdeme. Proto je třeba, aby náhradníci zraněné kluky plnohodnotně zastoupili," podotkl gólman Jaroslav Halák.

Hyka dorazil za brankáře Ryana Millera Noskovu střelu a ve 46. minutě zpečetil výhru Vegas. "Je to úžasné, bylo na čase," radoval se. "Od začátku do konce jsme hráli přesně tak, jak jsme chtěli a ukázali jsme, že jsme dobrý tým," doplnil účastník posledních dvou mistrovství světa.

Dva góly dal centr Cody Eakin. Brankář Marc-André Fleury potřeboval k třetí nule v sezoně 29 zákroků. Útočník Anaheimu Ondřej Kaše, který se po zotavení z otřesu mozku představil teprve podruhé v sezoně, byl u dvou inkasovaných branek.

Vránova pátá trefa v ročníku přišla ve 14. minutě. Bek Madison Bowey mu přihrál na vlastní obrannou modrou, český hokejista nabral rychlost, nikým neatakován prosvištěl až do útočného pásma a střelou do pravého horního rohu branky otevřel skóre.

Winnipeg srovnal ve druhé třetině zásluhou přesilovkového gólu Marka Scheifeleho. Asistencí k němu přispěl i kapitán Jets Blake Wheeler, jenž bodoval v jedenáctém duelu za sebou. Rozdílový gól vstřelil v 53. minutě zadák Ben Chiarot. Definitivní tečku za třetí výhrou kanadského mužstva v řadě udělal trefou do prázdné branky Kyle Connor. Obhájci Stanley Cupu prohráli třetí z uplynulých čtyř utkání.

"Musíme tenhle zápas hodit za hlavu a soustředit se na další. Vzhledem k tomu, že jsme hráli dvakrát po sobě, je patrná únava. Odpočineme si a uděláme vše pro to, aby se nám příští duel povedl," řekl Vrána.

Capitals se po většinu zápasu museli obejít bez Jevgenije Kuzněcova, který v první třetině po úderu Brandona Taneva do hlavy odstoupil ze hry. "Museli jsme zúžit řady. Taková změna to nebyla, protože se pořád musíme soustředit na hru bez ohledu na to, co se v utkání stane," řekl Vrána.

Největší slova chvály si na straně Winnipegu díky 27 pochytaným střelám vyslechl brankář Connor Hellebuyck. "Předvedl spoustu důležitých zákroků. Je páteří našeho týmu a dokazuje to každý večer. Spoustu pokusů jsme zblokovali a v útoku nám výrazně pomohli i obránci. Na výhře se podílelo celé mužstvo," uvedl Scheifele.

Chicago zdolalo St. Louis 1:0 a uspělo po osmi prohrách. Trenér Blackhawks Jeremy Colliton se prvního vítězství v nové roli dočkal na čtvrtý pokus. Jediný gól zápasu obstaral zadák Brent Seabrook v přesilové hře. Gólman Corey Crawford si poradil s 28 střelami Blues.

Výsledky NHL:

Chicago - St. Louis 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 25. Seabrook. Střely na branku: 19:28. Diváci: 21.401. Hvězdy utkání: 1. C. Crawford, 2. Seabrook (oba Chicago), 3. Allen (St. Louis).

Winnipeg - Washington 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 26. Scheifele, 53. Chiarot, 60. Connor - 14. Vrána. Střely na branku: 24:28. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Scheifele, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. Copley (Washington).

Colorado - Boston 6:3 (1:2, 1:1, 4:0)

Branky: 11. Landeskog, 29. Rantanen, 43. Calvert, 50. MacKinnon, 56. Jost, 60. Kerfoot - 20. a 24. De Brusk (na druhou Pastrňák), 17. Pastrňák (Krejčí). Střely na branku: 25:23. Diváci: 16.124. Hvězdy utkání: 1. Rantanen, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. DeBrusk (Boston).

Vegas - Anaheim 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky: 21. a 30. Eakin, 18. Tuch, 28. Holden, 46. Hyka (Nosek). Střely na branku: 25:29. Diváci: 18.111. Hvězdy utkání: 1. Eakin, 2. M.-A. Fleury, 3. Tuch (všichni Vegas).