Pastrňák přispěl gólem a přihrávkou k výhře, Boston vyrovnal sérii s Carolinou

Aktualizováno 9. 5. 2022 9:03
Útočník David Pastrňák gólem a asistencí pomohl hokejistům Bostonu k vítězství 5:2 nad Carolinou. Jeho tým uspěl podruhé za sebou a vyrovnal stav série 1. kola play off NHL na 2:2.
David Pastrňák slaví gól, kterým pomohl Bostonu k výhře nad Carolinou
David Pastrňák slaví gól, kterým pomohl Bostonu k výhře nad Carolinou | Foto: Reuters

Výhru Bostonu řídila první útočná formace ve složení Pastrňák, Patrice Bergeron, Brad Marchand, která se podepsala pod všechny branky a dohromady nasbírala 10 kanadských bodů. Hlavní hvězdou zápasu byl Marchand, jenž se na výhře podílel dvěma brankami a třemi asistencemi.

"Upřímně, svému výkonu nepřikládám žádnou větší váhu. Hokej je týmová hra, takže je lepší zůstat bez bodu a vyhrát, než nasbírat deset bodů a prohrát. Je jedno, kdo z nás ty góly vstřelil, vždy to bude výhra celého týmu," prohlásil skromně Marchand.

Carolina dvakrát vedla, ale Jake DeBrusk v závěru druhé třetiny v přesilovce vyrovnal na 2:2. Vyrovnávacímu gólu předcházela mela v brankovišti Hurricanes, kvůli které trenér Rod Brind'Amour branku reklamoval. Jeho výzva však nebyla vyslyšena a utkání šlo do závěrečné třetiny za nerozhodného stavu.

"Neměl jsem puk pod kontrolou, ale myslím si, že pokud je brankář před inkasovaným gólem atakovaný, měl by rozhodčí přerušit hru," rozčiloval se Antti Raanta, jenž se do klece Caroliny vrátil po jednozápasové pauze způsobené otřesením po srážce s Pastrňákem. "Je to zklamání, ale musíme se s tím vyrovnat a vrátit se do práce," burcoval po prohře.

Vyrovnávací gól utkání zlomil. Třetí třetina již byla čistě v režii domácích Bruins, kteří si díky třem trefám došli pro druhou výhru za sebou. V úvodu závěrečného dějství se poprvé trefil Marchand a ve 46. minutě Boston poslal do vedení 4:2 Pastrňák.

Carolina nedokázala zdramatizovat zápas ani při závěrečné snaze v šesti hráčích, v poslední minutě se naopak do prázdné branky trefil Marchand a svým pátým bodem v zápase pojistil výhru Bruins.

Pastrňák, který v 17. minutě zpoza branky připravil gól pro Patrice Bergerona, zdvojnásobil svůj bodový příspěvek v play off. Po prvních dvou zápasech, ve kterých vyšel bodově naprázdno, se střelecky probudil a se dvěma góly a dvěma nahrávkami je nejproduktivnějším Čechem ve vyřazovacích bojích.

Druhý gól v play off vstřelil také Ondřej Palát, jenž v závěru zápasu jistil výhru Tampy Bay. Obhájci Stanley Cupu díky povedeným úvodním dvěma třetinám porazili Toronto vysoko 7:3 a srovnali stav série na 2:2.

Tampa Bay od začátku zápasu dominovala a již po osmi minutách vedla 3:0. Na povedený start domácí navázali v úvodu druhé třetiny, kdy vstřelili dvě branky. Již na 5:0 zvýšil ve 26. minutě při vyloučení Davida Kämpfa útočník Corey Perry.

Maple Leafs v 53. minutě zásluhou druhé branky Williama Nylandera snížili na 2:5 a již šest minut před koncem se rozhodli odvolat brankáře. Neuběhlo však ani 40 vteřin a risk hostů potrestal Palát.

Toronto ještě dokázalo skórovat, ale na trefu Jakea Muzzina odpověděl druhým gólem do odkryté branky Ross Colton.

"Dnes jsme si dokázali, že s naší hrou můžeme být úspěšní, proto musíme na tenhle výkon navázat i v dalších zápasech. Víme, co funguje a že to dokážeme plnit, proto se musíme stoprocentně soustředit na příští zápas," burcoval střelec třetího gólu Lightning Patrick Maroon.

Z vyrovnání série se radovaly také oba celky v Západní konferenci. Hokejisté St. Louis zdolali Minnesotu 5:2 a Los Angeles porazilo Edmonton 4:0.

Kings dotáhl k druhé výhře v sérii brankář Jonathan Quick, který kryl všech 31 střel Oilers a vychytal desáté čisté konto v bojích o Stanley Cup. Šestatřicetiletý gólman je prvním Američanem, který v play off udržel deset nul.

NHL - 1. kolo play off:

Východní konference - 4. zápasy:

Boston - Carolina 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 41. a 60. Marchand, 17. Bergeron (Pastrňák), 39. DeBrusk, 46. Pastrňák - 15. Pesce, 21. Staal. Střely na branku: 28:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Bergeron, 3. DeBrusk (všichni Boston). Stav série: 2:2.

Tampa Bay - Toronto 7:3 (3:0, 2:0, 2:3)

Branky: 24. a 58. Colton, 1. Stamkos, 6. Bellemare, 8. Maroon, 26. Perry, 55. Palát - 43. a 53. Nylander, 56. Muzzin. Střely na branku: 28:25. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Hagel, 3. Maroon (všichni Tampa Bay). Stav série: 2:2.

Západní konference - 4. zápasy:

St. Louis - Minnesota 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 5. a 32. Kyrou, 31. a 59. Perron, 59. O'Reilly - 15. Kaprizov, 43. Boldy. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Kyrou, 3. Perron (všichni St. Louis). Stav série: 2:2.

Los Angeles - Edmonton 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky: 56. a 59. Grundström, 9. Moore, 15. Stecher. Střely na branku: 46:31. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. J. Quick, 2. Moore, 3. Lizotte (všichni Los Angeles). Stav série: 2:2.