Neuvěřitelný kousek Pastrňáka. Přihrál na pět gólů v zápase a vede produktivitu NHL

28. 10. 2019 7:17
Útočník David Pastrňák přihrál v NHL poprvé na pět branek, čímž pomohl Bostonu k výhře 7:4 na ledě New Yorku Rangers.
David Pastrňák v dresu Bostonu.
David Pastrňák v dresu Bostonu. | Foto: ČTK

Havířovský rodák se díky pěti bodům posunul do čela produktivity soutěže, kterou vede s bilancí jedenácti branek a dvanácti asistencí. Třiadvacetiletý Čech sice neskóroval teprve ve druhém z posledních devíti zápasů, stále ale vévodí i tabulce střelců.

Pastrňák si připsal pět bodů v jednom utkání v základní části podruhé, shodou okolností opět proti Rangers, kterým předloni nasázel hattrick a přidal dvě asistence. Nejproduktivnější večer prožil v play off 2018, v kterém v duelu s Torontem nasbíral šest bodů za tři branky a tři přihrávky.

Rangers po první třetině vedli, ale poté začala úřadovat elitní formace Bostonu. Pět bodů si připsal také Brad Marchand (2+3), Patrice Bergeron vstřelil hattrick. Pastrňák se v klubové historii stal třináctým hráčem, který v jednom utkání zaznamenal pět přihrávek.

Obrat nastartoval po jedenácti sekundách druhé třetiny Pastrňák, kterého při rychlém průniku podrazil před brankou Libor Hájek. Volný puk v brankovišti získal Bergeron a bekhendem překonal Henrika Lundqvista, kterého předtím rozhodil kontakt s českým útočníkem. Regulérnost ještě zkoumal rozhodčí u videa, ale gól platil, protože Pastrňáka fauloval Hájek, který v utkání zaznamenal čtyři záporné body.

Pastrňák si za necelou minutu vybruslil v útočném pásmu z levé strany mezi kruhy a předložil puk před branku Marchandovi, který s kotoučem rychle zakvedlal a poslal ho bekhendem do růžku.

"Tyhle dva rychlé góly nás nastartovaly," prohlásil Bergeron, který měl jen slova chvály na kreativní umění Pastrňáka. "Hodně komunikuje, chce tvořit hru a přichází také s nápady, jak rozehrávat akce po vhazování. Je velmi chytrý, má instinkt. Chce mít výsledky, a když pracuje stejně jako dnes, dosáhne jich," doplnil.

Pastrňák získal třetí bod na začátku třetí třetiny, když po jeho přihrávce zvýšil Zdeno Chára střelou od modré čáry na 5:1. U gólu na 6:2 nahodil český útočník puk ze středního do útočného pásma, kde ho vybojoval Marchand a přihrál mezi kruhy skórujícímu Bergeronovi. Stejný hráč zkompletoval v poslední minutě při hře bez brankáře hattrick a také u jeho třetí branky asistoval Pastrňák.

Marchand s Pastrňákem jsou třetí útočnou dvojicí Bostonu za posledních třicet let, kteří v jednom utkání dosáhli pěti bodů. Oba také překonali v úvodních 11 zápasech hranici dvaceti bodů. což se v klubové historii povedlo naposledy stejně rychle Adamu Oatesovi v roce 1992.

"Odráží se k nám puky a Pasta s Bergym jsou celou dobu nebezpeční. Máme sebevědomí, přenášíme to i do zápasů. Doufám, že to bude pokračovat," vysvětloval formu Marchand.

Elitní řada Bostonu nastřádala v této sezoně už 54 bodů v jedenácti zápasech. "Jsou propojeni, velmi dobře čtou, co ten druhý asi zahraje, kam si najede. Na zápas jsou vždy připraveni, vždy chtějí něco ukázat. Dnes za to byli odměněni trochu více," řekl na adresu první formace trenér Bruce Cassidy, který nedávno pochválil Pastrňáka za tvorbu hry. "Je silnější na puku, proto může být trochu kreativnější," dodal.

V nedělním programu NHL skóroval také Jakub Voráček, který na ledě New Yorku Islanders otevřel ve svém prvním střídání skóre. Philadelphia se ale z vedení dlouho netěšila - ve dvanácté minutě prohrávala 1:3 a na začátku druhé třetiny už 2:5. Flyers v závěru už jen korigovali výsledek na konečných 3:5, přičemž u této branky opět asistoval Voráček, třetí hvězda zápasu.

"Byl to první tým v této sezoně, který bruslil lépe než my. Hráli velmi rychle, byli důrazní při napadání a tím nás dostávali do problémů. Ztráceli jsme puky v obranném pásmu, a tak nám v první třetině dali dvě branky," uvedl Voráček, který v posledních dvou zápasech získal pět bodů (2+3). Islanders vyhráli posedmé v řadě poprvé od roku 1990.

Poprvé v sezoně skóroval David Kämpf, který po asistenci Dominika Kubalíka zvyšoval na 2:0 a pomohl Chicagu k výhře 5:1 nad Los Angeles. Největší porci práce ale u trefy českého útočníka odvedl Alex Nylander, po jehož pasu střílel Kämpf do prázdné branky.

Filip Hronek se trefil do sítě obhájců Stanleyova poháru, ale s Detroitem podlehl St. Louis 4:5 v prodloužení. Český obránce snižoval v polovině utkání na 1:2, když poslal v přesilové hře střelou z první puk z levého kruhu do horního růžku. Red Wings v průběhu třetí třetiny otočili z 1:3 na 4:3, ale v 56. minutě vyrovnal Ryan O'Reilly druhým gólem v zápase a v prodloužení rozhodl o výhře Blues David Perron.

NHL:

Edmonton - Florida 2:6 (0:0, 0:3, 2:3)

Branky: 44. Neal, 54. Draisaitl - 21. Ekblad, 22. B. Boyle, 23. Acciari, 41. Dadonov, 59. Vatrano, 60. Hawryluk. Střely na branku: 26:29. Diváci: 17.278. Hvězdy zápasu: 1. Weegar (Florida), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Barkov (Florida).

Detroit - St. Louis 4:5 v prodl. (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)

Branky: 31. Hronek, 42. D. Larkin, 46. Filppula, 52. Bertuzzi - 32. a 56. R. O'Reilly, 3. B. Schenn, 8. Sanford, 62. Perron. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18.331. Hvězdy zápasu: 1. R. O'Reilly (St. Louis), 2. D. Larkin (Detroit), 3. Perron (St. Louis).

Ottawa - San Jose 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky: 16. a 31. Paul, 7. C. Brown, 40. B. Tkachuk, 57. Duclair - 10. E. Kane, 34. Labanc. Střely na branku: 30:36. Diváci: 9.740. Hvězdy zápasu: 1. Paul, 2. B. Tkachuk, 3. C. Brown (všichni Ottawa).

NY Islanders - Philadelphia 5:3 (3:2, 2:0, 0:1)

Branky: 4. A. Lee, 5. Brassard, 12. Johnston, 25. Pulock, 26. Barzal - 2. Voráček, 17. Konecny, 58. Giroux (Voráček). Střely na branku: 33:31. Diváci: 12.055. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. A. Lee (oba NY Islanders), 3. Voráček (Philadelphia).

NY Rangers - Boston 4:7 (1:0, 0:4, 3:3)

Branky: 11. Haley, 49. Bučněvič, 59. Kreider, 59. Skjei - 21., 52. a 60. Bergeron (na všechny Pastrňák), 22. a 33. Marchand (na první Pastrňák), 30. Coyle, 41. Chára (Pastrňák). Střely na branku: 29:43. Diváci: 17.144. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák, 3. Bergeron (všichni Boston).

Chicago - Los Angeles 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky: 3. a 36. D. Strome, 23. Kämpf (D. Kubalík), 40. DeBrincat, 58. Caggiula - 44. Walker. Střely na branku: 26:39. Diváci: 21.334. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome, 2. DeBrincat, 3. A. Nylander (všichni Chicago).

Vegas - Anaheim 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)

Branky: 5. Mark Stone, 8. Reaves, 16. N. Roy, 30. W. Karlsson, 45. P. Stastny - 5. Getzlaf, 47. Henrique. Střely na branku: 49:15. Diváci: 18.110. Hvězdy zápasu: 1. N. Roy, 2. Mark Stone, 3. P. Stastny (všichni Vegas).

před 3 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů.

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad.

před 44 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.