Pastrňák dvěma body řídil výhru. Mezi střelci ho ale dotáhl Ovečkin

Aktualizováno 1. 2. 2020 9:24
Útočník David Pastrňák pomohl v NHL dvěma asistencemi k výhře Bostonu 2:1 ve Winnipegu, ale v tabulce střelců se mu s 37 góly vyrovnal Alexandr Ovečkin. Ruský kanonýr přispěl dvěma trefami k vítězství Washingtonu 5:3 na ledě Ottawy a v historickém pořadí střelců se posunul s 695 góly na osmé místo před Marka Messiera. U dvou branek Capitals asistoval Jakub Vrána.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: Reuters

Philadelphii nestačil gól Jakuba Voráčka a prohrála v Pittsburghu 3:4 v prodloužení. Brankář Petr Mrázek chytil 33 střel, ale s Carolinou podlehl doma Vegas 3:4. Stejným poměrem zvítězila Tampa Bay v Anaheimu a pod její výhru se podepsali gólem Ondřej Palát a přihrávkou Jan Rutta.

Boston prohrával od sedmé minuty, v níž se po hezkém průniku Nikolaje Ehlerse prosadil Patrik Laine. Ještě v úvodní třetině vyrovnal Patrice Bergeron, který v přesilové hře pět na tři zakončil kombinaci s Bradem Marchandem a Pastrňákem. Havířovský rodák vymyslel i vítěznou trefu. Ve 44. minutě objel branku Winnipegu a poslal puk ke vzdálenější tyči, kde stál osamocený Jake DeBrusk a šancí nepohrdl:

"Věděl jsem, že mi přihraje. Snažil jsem se mít proto hokejku na ledě, protože jsem to z podobných pozic v této sezoně už mnohokrát zazdil. Ale ani nevím, kudy to prošlo," přiznal autor vítězné trefy.

Gólu předcházela i kuriózní situace, kdy se do sebe zaklesly brusle dvou bránicích hráčů Winnipegu. I proto měl DeBrusk více prostoru. "Tohle jsem nikdy neviděl. Tkanička Andrewa (Coppa) se nějak zamotala na zadní části brusle (Athonyho) Bitetta a stáhlo ho to dolů," kroutil hlavou trenér Winnipegu Paul Maurice. Jeho svěřenci za stavu 1:1 trefili dvakrát tyč a několikrát je vychytal i Tuukka Rask, s 37 zákroky hrdina zápasu.

Vrána má v této sezoně stejně jako Pastrňák na kontě více vstřelených branek než přihrávek (23+21), ale v Ottawě ukázal, že umí i připravovat góly. Washington vedl po úvodní třetině 2:0 a u obou branek asistoval pražský rodák. U první trefy přihrál na modrou čáru Johnu Carlsonovi, jehož střelu tečoval T. J. Oshie. Ve druhém případě našel přesným pasem u vzdálenější tyče Jevgenije Kuzněcova, který pohodlně zvýšil.

Vrána byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Předčil ho pouze Ovečkin, který v polovině utkání upravil skóre na 3:1 a v závěru zpečetil při power play výhru Washingtonu. Po jeho druhé trefě, kterou se opět posunul historickou tabulkou střelců, mu tleskali i fanoušci Ottawy. "Osmička je hezké číslo," řekl s úsměvem Ovečkin, který stejné číslo nosí na dresu.

Na sedmou pozici, kterou drží Mike Gartner, mu schází třináct gólů a s momentální formou by ho mohl překonat ještě v této sezoně. Ovečkin nasázel v posledních pěti zápasech jedenáct branek, na branku Ottawy vyslal jedenáct střel. "Kdykoli měli dnes mí spoluhráči šanci mi přihrát, udělali to. Mohl jsem dát víc gólů, ale beru i dva," pronesl Ovečkin.

Voráček, třetí hvězda zápasu, otevřel skóre ve 20. minutě, kdy po závaru a chytré přihrávce Matta Niskanena vstřelil do prázdné branky jedenáctý gól v sezoně. Kladenský odchovanec byl ale na ledě také u dvou inkasovaných branek včetně té v prodloužení, kterou dal Sidney Crosby. Kapitán Pittburghu dosáhl v utkání stejně jako Jevgenij Malkin bilanci 1+2.

Pittsburgh ztratil na přelomu druhé a třetí třetiny vedení 3:1, ale nakonec si připsal 15. výhru z posledních dvaceti utkání. "V této fázi sezony musíte zvednout úroveň své hry, pokud chcete být úspěšní. Každý usiluje o to stejné," vysvětlil Crosby, který rozhodl prodloužení pošestnácté v kariéře. Více takových gólů vstřelili v historii NHL jen Jaromír Jágr (19) a Ovečkin (23).

Zahrávalo si i Vegas, které vedlo 2:0 a 3:1, ale mezi 53. a 57. minutou dvakrát inkasovalo. Ještě v základní hrací době ale udeřil Alex Tuch. Mrázek neměl stejně jako u předchozích tří gólů nárok.

Palát dal úvodní gól zápasu, poté co si najel na přihrávku Anthonyho Cirelliho zpoza branky a pohotově zakončil. Tampa Bay v první třetině dvakrát přišla o těsný náskok, ale ve 39. minutě opět vedla po Ruttově akci. Český obránce trefil střelou od pravého mantinelu Cirelliho, od jehož holeně zamířil puk do branky.

Ve třetí části zvýšil Nikita Kučerov na 4:2 a domácí už jen zkorigovali výsledek dvanáct sekund před koncem. Gólman Tampy Bay Andrej Vasilevskij si připsal 150. vítězství v NHL a je teprve čtvrtým brankářem v historii ligy, který k dosažení této mety potřeboval méně než 250 startů (v jeho případě 246).

NHL:

NY Rangers - Detroit 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)

Branky: 30. Bučněvič, 32. Kreider, 40. Panarin, 46. Zibanejad - 46. Fabbri, 51. Filppula. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17.169. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Panarin, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 24. Malkin, 26. Rust, 32. Letang, 61. Crosby - 20. Voráček, 37. Pitlick, 43. Laughton. Střely na branku: 20:30. Diváci: 18.647. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Voráček (Philadelphia).

Ottawa - Washington 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)

Branky: 28. Tierney, 32. Chabot, 45. Anisimov - 31. a 60. Ovečkin, 5. Oshie (Vrána), 12. Kuzněcov (Vrána), 44. Hagelin. Střely na branku: 28:37. Diváci: 14.279. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Vrána (oba Washington), 3. Chabot (Ottawa).

Carolina - Vegas 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)

Branky: 30. T. Teräväinen, 53. B. McGinn, 57. Aho - 4. Stastny, 10. Marchessault, 53. Schmidt, 58. Tuch. Střely na branku: 25:37. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Diváci: 18.150. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. T. Teräväinen (Carolina), 3. Stastny (Vegas).

Winnipeg - Boston 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky: 7. Laine - 20. Bergeron (Pastrňák), 44. DeBrusk (Pastrňák). Střely na branku: 38:25. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask (Boston), 2. Laine (Winnipeg), 3. Bergeron (Boston).

Edmonton - St. Louis 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)

Branky: 6. a 45. Draisaitl, 6. C. Jones, 59. Archibald - 31. Perron, 43. Thomas. Střely na branku: 35:32. Diváci: 17.207. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Larsson, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Anaheim - Tampa Bay 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)

Branky: 9. Rakell, 19. Del Zotto, 60. Terry - 5. Palát, 15. Černák, 39. Cirelli (Rutta), 51. Kučerov. Střely na branku: 26:22. Diváci: 16.032. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli (Tampa Bay), 2. Del Zotto (Anaheim), 3. B. Point (Tampa Bay).