Jsem mnohem lepší hokejista než před rokem, říká Pastrňák. Důkaz? Další čtyři body

24. 10. 2018 9:22
Český útočník Bostonu opět potvrdil skvělou formu na začátku sezony, při výhře 4:1 nad Ottawou zaznamenal dvě branky a dvě asistence.
David Pastrňák během utkání proti Ottawě
David Pastrňák během utkání proti Ottawě | Foto: Reuters

New York - Útočník David Pastrňák si v úterním zápase NHL podruhé v sezoně připsal proti Ottawě čtyři body za dvě branky a dvě asistence, kterými dovedl hokejisty Bostonu k výhře 4:1. Jeho spoluhráč David Krejčí přidal gól a nahrávku. Bruins uspěli po třech porážkách, naopak Senators nenavázali na předchozí tři triumfy.

Tomáš Hertl pomohl San José trefou a přihrávkou zdolat Nashville 5:4. Odchovanec Slavie rozšířil bodovou sérii na čtyři duely. Predators prohráli po pěti vítězstvích.

Calgary k úspěchu nestačilo 37 zákroků brankáře Davida Ritticha ani gól Michaela Frolíka a Montrealu podlehlo 2:3. Rittich, který v předchozím zápase na ledě New York Rangers 44 zákroky výrazně přispěl k výhře Flames 4:1, dostal důvěru podruhé za sebou. V celkově třetím utkání v sezoně, do něhož zasáhl od začátku, utrpěl první porážku.

Pastrňák ve 12. minutě poslal Boston do vedení. Útočník Danton Heinen zachytil na útočné modré vyhození Ottawy, puk posunul na havířovského rodáka, který si sjel mezi kruhy a zamířil k pravé tyči. U branky asistoval i Krejčí. V 38. minutě Senators z přesilovky srovnali, ale v poslední minutě druhé třetiny v dvojnásobné početní výhodě Pastrňák na levý kruh nabil na ránu z první Krejčímu, který vstřelil vítězný gól.

Po 21 vteřinách závěrečného dějství zvýšili Bruins v pokračující početní výhodě na rozdíl dvou tref. Pastrňák vypálil od modré a jeho střelu usměrnil šikovnou tečí za záda brankáře Craiga Andersona Patrice Bergeron. Konečnou podobu výsledku dal Pastrňák. Brad Marchand znamenitě obelstil zadáka Dylana Demela a přihrál nikým nehlídanému českému útočníkovi, jenž pohotovou střelou nadzvedl puk za bezmocně ležícího Andersona.

Podívejte se na jednu ze dvou branek Davida Pastrňáka, kterému puk po nádherné akci předložil Brad Marchand:

Boston v Ottawě zakončil čtyřzápasovou sérii na ledě kanadských celků, ve které postupně prohrál s Calgary (2:5), Edmontonem (2:3 v prodloužení) a Vancouverem (1:2 v prodloužení). "Jsou to hodně důležité dva body. Na téhle venkovní šňůře jsme až do dneška nevyhráli a připsali si jen dva body. Každá porážka je těžká, takže je výborné, že jsme dnes dřeli a uspěli," řekl Pastrňák, jenž v prvním duelu proti Ottawě v tomto ročníku dotáhl Bruins k vítězství 6:3.

Dvaadvacetiletý útočník se v kanadském bodování díky čtyřbodovému představení vyšplhal na čtvrtou příčku a na vedoucí trojici Matthews, Bergeron a Mikko Rantanen z Colorada ztrácí pouze bod.

"Daří se mu čím dál víc. Je dominantní. Převyšuje všechny ostatní a je ohromně zábavné sledovat, jaký má přehled a jak si věří," pochválil ho Marchand.

"Soustředím se jen na to, abych se zlepšoval. Jsem mnohem lepší hokejista než před rokem a neustále se snažím posouvat dál a pracovat na své hře," podotkl Pastrňák.

Hertl v 28. minutě vyrovnal na 2:2. Logan Couture mu nahrál mezi dva nashvillské hráče a pražský rodák tváří v tvář brankáři Juusemu Sarosovi zvolil kličku do forhendu. Predators poté odskočili do dvoubrankového náskoku, ale Sharks v poslední části třemi brankami skóre otočili.

Frolíkova trefa byla z kategorie šťastných. Střela Matthewa Tkachuka mířila mimo tři tyče, ale díky odrazu od Frolíkovy brusle změnila směr a skončila v montrealské síti. O osudu utkání rozhodl závěr druhé třetiny, v níž se Canadiens během tří minut a 21 sekund prosadili třikrát.

Navzdory tomu trenér Flames Bill Peters Rittichův výkon ocenil. "Chytal dobře, v první třetině nás podržel. Moc jsme mu nepomohli, šlo na něj hodně dobrých střel," uvedl.

V úterních zápasech se z českých hráčů zapsal do statistik díky asistenci i útočník Dominik Simon, jehož Pittsburgh udolal Edmonton 6:5 v prodloužení. Bod navíc zařídil Penguins výstavním gólem Sidney Crosby.

Kapitán Pittsburghu se z rohu mantinelu vydal k brance Oilers, kličkou mezi nohy obehrál Ryana Stromea, nenechal se rozhodit Darnellem Nursem a najel si až před gólmana Cama Talbota, kterého z bezprostřední blízkosti překonal bekhendovým zakončením nad lapačku. Pro Crosbyho šlo o druhou trefu v duelu. Proti Oilers se dočkal první branky v sezoně, na niž potřeboval sedm zápasů.

Crosbyho spoluhráč Patric Hörnqvist, autor dvou branek a přihrávky, měl po utkání v rozhovoru s novináři jasno. "Tvrdíte, jak je Connor McDavid (kapitán Edmontonu) lepší než Crosby, ale pak si vezme puk a takhle ukončí zápas. Proto je nejlepší na světě," prohlásil švédský útočník.

Stejný bodový výkon jako Pastrňákovi se povedl i útočníkovi Miku Zibanejadovi v dresu Rangers, kteří si poradili s Floridou 5:2. Christian Fischer premiérovým hattrickem zařídil výhru Arizony 4:1 v Columbusu.

Výsledky NHL:

NY Rangers - Florida 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 24. a 37. Zibanejad, 32. a 42. Zuccarello, 60. K. Hayes - 19. Trocheck, 51. Hoffman. Střely na branku: 22:38. Diváci: 17 016. Hvězdy utkání: 1. Zibanejad, 2. Zuccarello, 3. Pionk (všichni NY Rangers).

Columbus - Arizona 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 1. Dubois - 8., 21. a 45. Ch. Fischer, 13. D. Strome. Střely na branku: 36:26. Diváci: 11 458. Hvězdy utkání: 1. Ch. Fischer, 2. Stepan, 3. Kuemper (všichni Arizona).

Montreal - Calgary 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky: 36. Petry, 38. Gallagher, 40. Drouin - 17. Frolík, 52. E. Lindholm. Střely na branku: 40:23. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 58:54 minut, inkasoval třikrát z 40 střel a měl úspěšnost zákroků 92,5 procenta. Diváci: 21 028. Hvězdy utkání: 1. Drouin, 2. Domi, 3. Petry (všichni Montreal).

Nashville - San José 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)

Branky: 12. a 31. Arvidsson, 21. F. Forsberg, 40. C. Smith - 7. Meier, 28. Hertl, 52. Dillon (Hertl), 53. Pavelski, 58. Burns. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17 159. Hvězdy utkání: 1. Burns (San José), 2. Arvidsson (Nashville), 3. Pavelski (San José).

Chicago - Anaheim 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 6. a 60. Saad, 48. P. Kane - 31. Rakell. Střely na branku: 38:25. Diváci: 20 900. Hvězdy utkání: 1. P. Kane, 2. Saad (oba Chicago), 3. J. Gibson (Anaheim).

Dallas - Los Angeles 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 6. Comeau, 29. Spezza, 35. Klingberg, 45. T. Pitlick - 35. Kopitar, 38. Toffoli. Střely na branku: 23:33. Diváci: 17 354. Hvězdy utkání: 1. T. Pitlick, 2. Comeau, 3. Klingberg (všichni Dallas).

Ottawa - Boston 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 38. Chabot - 12. a 46. Pastrňák (na první Krejčí), 40. Krejčí (Pastrňák), 41. Bergeron (Pastrňák). Střely na branku: 39:32. Diváci: 15 265. Hvězdy utkání: 1. T. Rask, 2. Bergeron (oba Boston), 3. Chabot (Ottawa).

Edmonton - Pittsburgh 5:6 v prodl.(0:1, 3:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 22. a 45. Draisaitl, 24. a 36. Chiasson, 43. McDavid - 11. a 63. Crosby, 28. a 47. Oleksiak, 31. a 40. Hörnqvist (na první Simon). Střely na branku: 46:31. Diváci: 18 347. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Draisaitl, 3. McDavid (oba Edmonton).