Pastrňákova show. Proti Vegas zařídil tři góly a dirigoval obrat Bruins

9. 10. 2019 11:28
Útočník David Pastrňák přispěl v úterním utkání NHL gólem a dvěma asistencemi k výhře Bostonu 4:3 na ledě Vegas a stal se druhou hvězdou zápasu. Obránce Filip Hronek vstřelil jediný gól Detroitu, který doma podlehl Anaheimu 1:3. David Rittich, který vychytal v předchozím startu čisté konto, pustil jednu lacinou branku a s Calgary doma prohrál s Los Angeles 3:4 v prodloužení.
David Pastrňák slaví branku v utkání s Vegas v NHL 2019-20
David Pastrňák slaví branku v utkání s Vegas v NHL 2019-20 | Foto: Reuters

Boston nabral po devíti minutách hry dvoubrankové manko, ale v čase 20:33 už vedl 3:2 díky souhře Pastrňáka s Bradem Marchandem. Havířovský rodák brzy snížil, když si sjel na pas Marchanda a střelou do odkryté branky si připsal první bod v sezoně.

Podívejte se na první branku Davida Pastrňáka

U dalších dvou akcí si oba prohodili role. Kanadský útočník vyrovnal v přesilové hře a po přestávce se prosadil z úniku, do kterého ho vyslal Pastrňák netypickou přihrávkou o mantinel.

"Využili první dvě šance, ale jinak jsme byli v úvodní třetině lepším týmem. Hráli jsme pořád stejně, věřili jsme si. Máme odolný tým a mnohokrát jsme to už dokázali," řekl Marchand.

Boston vzápětí zvýšil trefou Toreyho Kruga a dvoubrankový náskok si hlídal až do 55. minuty. Při Marchandově vyloučení vstřelil kontaktní gól Max Pacioretty. Bruins ale těsný výsledek udrželi a vyhráli o gól i třetí zápas nového ročníku.

Hronek nejdříve trefil ve čtyřicáté minutě dvakrát tyč, ale ve stejném střídání korunoval tlak Detroitu úvodní brankou zápasu. Český obránce vypálil přesně z levého kruhu ke vzdálenější tyči. Anaheim ale gól do šatny nerozhodil a v rozmezí 45. až 50. minuty třemi zásahy otočil skóre.

Takto se trefil Filip Hronek

Klíčovým momentem utkání se stal odvolaný gól Detroitu za stavu 1:1 kvůli ofsajdu. Vzápětí hosté slepenými trefami rozhodli.

Hronek, který v minulém zápase přihrál dva góly, byl i přes prohru oceněn titulem třetí hvězdy zápasu. Na ledě strávil téměř 23 minut, hrál aktivně, vyslal pět střel a připsal si tři srážky.

Rittich lovil ve 24. minutě puk ze sítě už potřetí. Český gólman předtím chyboval při druhé brance, když ho Sean Walker nachytal lehkou střelou z ostrého úhlu od pravého mantinelu. Na druhou stranu měl Rittich hodně práce, jen v úvodní třetině na něj šlo 20 střel.

"Zpočátku to bylo, jako by hráli muži proti chlapcům. Zavřeli nás na několik střídání v pásmu a útočili a útočili," uvedl Matthew Tkachuk, který dvěma góly a přihrávkou pomohl Calgary vyrovnat z 0:3 na 3:3. Kanadský klub ale na výhru nedosáhl, v prodloužení rozhodl Drew Doughty o vítězství Los Angeles v přesilové hře. Rittich kryl v zápase 36 střel.

Carolina odstartovala sezonu čtyřmi výhrami a vyrovnala tím klubový rekord. Stejně povedený začátek zažila jen v sezoně 1995/96, tehdy ještě pod názvem Hartford Whalers. Pod úspěšnou sérii se podepsal dvěma vychytanými výhrami Petr Mrázek, ale v úterním zápase na ledě Floridy, kde Hurricanes zvítězili 6:3, nastoupil James Reimer a kryl 47 střel.

"Je zvláštní, jak to někdy chodí. Odehráli jsme pravděpodobně nejhorší zápas sezony, přesto jsme vstřelili šest branek a vyhráli. Jsme v dobré pozici a víme, že můžeme být ještě lepší," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour. Jeho svěřenci získali klíčový náskok v úvodních 22 minutách, po kterých vedli i díky jedné asistenci Martina Nečase 5:0.

James Neal se v minulé sezoně v Calgary trápil a vstřelil jen sedm branek v 63 zápasech, ale po letní výměně do Edmontonu ožil. Kanadský útočník zařídil novému zaměstnavateli čtyřmi trefami výhru 5:2 na ledě New Yorku Islanders a se šesti góly vede tabulku střelců NHL.

"Minulý ročník byl těžký, chtěl jsem dokázat, že góly střílet umím. Celou kariéru jsem je dával. Jsem rád, že mi tady lidé věřili," uvedl Neal, který skóroval v NHL čtyřikrát v jednom zápase poprvé.

Washington nastoupil poprvé v sezoně s Jevgenijem Kuzněcovem, který si odpykal třízápasový distanc za pozitivní nález na kokain. Ten odhalila dopingová zkouška na mistrovství světa v den zápasu Ruska s českou reprezentací o bronz. Kuzněcov se uvedl gólem proti Dallasu, který ale zvítězil na soupeřově ledě 4:3 v prodloužení. Domácí útočník Jakub Vrána poprvé v ročníku nebodoval.

San Jose podlehlo v Nashvillu 2:5 a vyrovnalo nelichotivý klubový rekord. Také v roce 1993 začalo sezonu čtyřmi porážkami. Sharks chybějí i body Tomáše Hertla, který ve všech čtyřech utkáních vyšel naprázdno.

Výsledky NHL:

Florida - Carolina 3:6 (0:4, 1:1, 2:1)

Branky: 24. Weegar, 50. Yandle, 56. Dadonov - 19. a 22. Dzingel (na druhou Nečas), 7. J. Staal, 12. T. Teräväinen, 16. D. Hamilton, 59. Aho. Střely na branku: 50:35. Diváci: 11.638. Hvězdy zápasu: 1. Dzingel, 2. T. Teräväinen, 3. Reimer (všichni Carolina).

NY Islanders - Edmonton 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)

Branky: 15. Beauvillier, 54. Martin - 18., 20., 27. a 47. Neal, 29. Kassian. Střely na branku: 27:27. Diváci: 10.985. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. McDavid, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

Pittsburgh - Winnipeg 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)

Branky: 1. Crosby - 6. Heinola, 10. Ehlers, 21. Poolman, 32. Pionk. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.420. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Laine, 3. Poolman (všichni Winnipeg).

Washington - Dallas 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 5. Kuzněcov, 36. Carlson, 60. Bäckström - 22. Hintz, 48. Radulov, 53. Caamano, 61. Seguin. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Caamano (oba Dallas), 3. Bäckström (Washington).

Detroit - Anaheim 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)

Branky: 40. Hronek - 45. Rakell, 50. N. Ritchie, 50. Silfverberg. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.209. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. N. Ritchie (oba Anaheim), 3. Hronek (Detroit).

Nashville - San Jose 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 7. a 31. Josi, 43. Turris, 48. F. Forsberg, 59. Fabbro - 36. E. Kane, 56. Burns. Střely na branku: 35:25. Diváci: 17.251. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Rinne, 3. Turris (všichni Nashville).

Calgary - Los Angeles 3:4 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 31. a 59. M. Tkachuk, 34. Hanifin - 3. Toffoli, 18. Walker, 24. Kovalčuk, 61. Doughty. Střely na branku: 29:40. Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 18.150. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk (Calgary), 2. Doughty, 3. Kopitar (oba Los Angeles).

Vegas - Boston 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)

Branky: 7. Mark Stone, 9. R. Smith, 55. Pacioretty - 19. a 21. Marchand (na obě Pastrňák), 12. Pastrňák, 23. Krug. Střely na branku: 34:35. Diváci: 18.223. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. R. Smith (Vegas).