Pastrňáka zvolili nejlepším křídlem NHL. Nedominuje díky své lajně? přemítají kritici

jzp jzp
25. 3. 2021 7:01
David Pastrňák je nejlepším křídlem v hokejové NHL. Alespoň podle mínění respondentů přímo ze slavné soutěže.
Pastrňák je dlouhodobě jedním z nejlépe hodnocených hokejistů NHL.
Pastrňák je dlouhodobě jedním z nejlépe hodnocených hokejistů NHL. | Foto: ČTK

Speciální hlasování zosnovala televize ESPN. Opřela se o názory deseti hokejistů (sedmi hráčů do pole, tří brankářů) a deseti ligových funkcionářů, mezi nimiž nechyběli generální manažeři a trenéři.

Tři respondenti (manažer, útočník, brankář) zařadili Pastrňáka na první příčku, dalších šest ho vepsalo na druhou. Mimo první pětku byl 24letý útočník jen ve dvou případech z dvaceti.

Celkově tak získal 152 bodů (za první příčku jich bylo deset, za druhou devět a tak dále), čímž o tři body překonal Nikitu Kučerova. Třetí příčku obsadil Artěmij Panarin (134 bodů) a stobodovou hranici přeskočili ještě Alexandr Ovečkin (115) a Patrick Kane (103). Zbylými křídelníky na desetičlenném seznamu byli Mark Stone, Brad Marchand, Mitchell Marner, Mikko Rantanen a Andrej Svečnikov. 

Potvrzuje se, že Pasrtňák je v lize stále více respektovaný.

Už v listopadu ho stanice NHL Network vyhlásila druhým nejlepším křídlem ligy za Panarinem, meziročně s polepšil o osm míst.

Důvody jsou zřejmé. Kdyby minulou základní část neutnula koronavirová pandemie, Pastrňák by jako první Čech po Jaromíru Jágrovi nejspíš dobyl mety 50 gólů a 100 bodů. I tak díky 48 trefám ukořistil spolu s Ovečkinem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže.

Jestli havířovského rodáka něco zdobí nejvíc, tak právě góly. Za posledních pět let jich nasázel 169, což ho řadí na třetí příčku za Ovečkina a Austona Matthewse.

Letos je limitovaný absencemi kvůli operované kyčli, takže se nachází až ve druhé desítce střelecké tabulky, ale pokud jde o počet zářezů na zápas, je Pastrňák s číslem 0,67 druhým nejlepším kanonýrem za Matthewsem (0,72).

Těsně pod vrcholem

Ne všechny žebříčky ale českou superhvězdu vynášejí na samý vrchol.

Web The Athletic použil v lednu jinou metodu. Zhruba dvacítce funkcionářů, trenérů a analytiků rozeslal papír se stovkou nejlepších hokejistů NHL (bez brankářů).

Úkol zněl: Rozřaďte všechny do kategorií MVP (nejužitečnější hráči), franchise (potenciální klubové legendy), all-star (ligové hvězdy) a top-line (členové elitní lajny). Každou kategorii ještě rozdělovaly třídy A, B a případně i C.

Pastrňákův výsledek? 2A.

V nejvyšší kategorii byl ale z křídelníků pouze Panarin a teoreticky ještě Kučerov, který chyběl jen kvůli tomu, že v letošní základní části kvůli zranění zřejmě nenastoupí. Jinak mezi nejužitečnější hokejisty pronikli hlavně centři - Matthews, Connor McDavid, Nathan MacKinnon, Leon Draisaitl a Sidney Crosby. Doplnil je obránce Victor Hedman.

V kategorii "franchise" byli s Pastrňákem také jeho parťáci z proslulé bostonské lajny - Marchand a Patrice Bergeron. Zřejmě proto se český fenomén nevklínil mezi nejoceňovanější superhvězdy.

"Pokud se bavíme o první formaci Bruins, patří všichni její členové mezi deset nejlepších hokejistů ligy, nebo tak jen působí, protože hrají spolu? Elitní hráči, kteří nastupují s jinými elitními hráči, mají schopnost vzájemně zvyšovat svou hodnotu," napsali autoři ankety.

Shoda nepanuje ani na tom, kdo z hvězdného tria je nejlepší, byť statisticky nejvíc září Pastrňák. "Všichni jsou opravdu dobří," řekl nejmenovaný funkcionář ze Západní konference. "Ale mám v oblibě centry, takže když se mě zeptáte, moje pořadí je Bergeron, Marchand, Pastrňák."

Z Čechů do žebříčku pronikl už jenom Tomáš Hertl, a to v kategorii 4B. I z toho je patrné, že mezi krajany nemá Pastrňák konkurenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy