Pastrňák nedal trestné střílení, Zachův gól nestačil. Boston nečekaně zaváhal

15. 3. 2023 8:14
Měla to být jednoznačná záležitost. A senzaci dlouho nic nenasvědčovalo, vždyť Boston jako nejlepší tým celé hokejové NHL vedl ve 4. minutě třetí třetiny po gólu českého útočníka Pavla Zachy na ledě Chicaga 3:2. Jenže nejhorší mužstvo Západní konference čtyřmi trefami zápas otočilo a nečekaný obrat nezastavil ani další český forvard David Pastrňák, jenž nevyužil trestné střílení.
Hvězdný útočník Bostonu David Pastrňák nevyzrál na brankáře Chicaga Alexe Stalocka ani při tomto trestném střílení a jeho celek nečekaně prohrál | Foto: Reuters

Když v úvodu třetí části Zacha svým 17. gólem v sezoně zakončil českou spolupráci s Davidem Krejčím a Pastrňákem a posunul Boston do vedení 3:2, zdálo se, že si suverén ročníku dojde pro další výhru.

Jenže Blackhawks obrátili na 4:3, vyrovnávací trefa Tylera Bertuzziho po přezkoumání u videa neplatila a domácí záhy odskočili do dvougólového vedení.

Bruins mohl vrátit do hry Pastrňák, jenže nejlepší střelec týmu 84 vteřin před koncem třetího dějství neproměnil trestné střílení.

Chicago pak do prázdné branky náskok ještě zvýraznilo, vyhrálo teprve druhý zápas z posledních devíti a poskočilo z posledního místa konference. Radost z vítězství kalilo brankáři Petr Mrázkovi zranění třísel.

Český gólman za 29 minut na ledě kryl všech 16 střel Bostonu, těsně před polovinou základní hrací doby ale musel přenechat místo v brankovišti náhradníkovi Alexi Stalockovi.

"Obnovil si zranění, s kterým v sezoně již dvakrát laboroval, podle všeho by to ale nemělo být nic vážného. Petra jsme stahovali spíš z preventivních důvodů, aby si náchylná třísla neporanil ještě víc," objasnil trenér Chicaga Luke Richardson.

Martin Nečas, druhý nejproduktivnější Čech ligy, asistoval u jedné z branek Caroliny a pomohl svému týmu k výhře 5:3 nad Winnipegem. Hokejisté Hurricanes zabrali po dvou prohrách a osamostatnili se na druhém místě Východní konference.

Zápas nevyšel českému brankáři Davidu Rittichovi, jenž v brance Jets inkasoval čtyři branky z 24 střel a chytal s úspěšností 83,3 procenta.

Nedařilo se ani Vítku Vaněčkovi. Ten obdržel čtyři branky z 30 pokusů a neodvrátil domácí prohru New Jersey 1:4 s Tampou Bay.

Tomáš Hertl dvěma asistencemi neodvrátil prohru San Jose 5:6 v prodloužení s Columbusem. Na začátku 9. minuty se český útočník zapojil do akce před úvodní brankou duelu, kterou z dorážky vstřelil Alexandr Barabanov.

Druhý bod si pražský rodák připsal v polovině utkání, kdy Williamu Eklundovi připravil premiérovou trefu v NHL. Hertl se v ročníku dostal na hranici 55 bodů a je třetím nejproduktivnějším Čechem v lize.

Vítězství Columbusu řídil Johnny Gaudreau, jenž v 65. minutě vstřelil vítěznou branku Blue Jackets. Americký forvard v zápase zaznamenal celkem pět bodů za dva góly a tři asistence a vylepšil svou sezonní bilanci na 62 bodů. Jeho celek i přes výhru zůstal nejhorším týmem Východní konference i celé ligy.

Výsledky NHL:

Chicago - Boston 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)

Branky: 44., 57. a 60. T. Raddysh, 15. Entwistle, 37. Joey Anderson, 47. Katchouk - 35. H. Lindholm, 40. Frederic, 44. Zacha (Krejčí, Pastrňák). Střely na branku: 29:42. Diváci: 20.188. Hvězdy zápasu: 1. T. Raddysh, 2. Katchouk, 3. Joey Anderson (všichni Chicago).

New Jersey - Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Branky: 6. Severson - 17. Cirelli, 29. Hagel, 34. Killorn, 40. Kučerov. Střely na branku: 23:30. Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval čtyři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta. Diváci: 15.622. Hvězdy zápasu: 1. Hagel, 2. Kučerov, 3. Cirelli (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - Washington 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Branky: 5. a 15. Zibanejad, 19. P. Kane, 25. Trouba, 58. Vesey - 15. Aube-Kubel, 33. Irwin, 52. Dowd. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.467. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. P. Kane, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Vegas 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)

Branky: 29. Sanheim, 49. Seeler, 51. Frost - 22. a 59. Barbašev, 9. Dorofejev, 32. Blueger, 44. Marchessault. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.192. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. Frost (Philadelphia), 3. Barabašev (Vegas).

Pittsburgh - Montreal 4:6 (2:4, 2:0, 0:2)

Branky: 1. a 39. Guentzel, 5. Malkin, 31. Letang - 6. Hoffman, 8. Ylönen, 12. Gurjanov, 20. Edmundson, 44. Richard, 60. Jos. Anderson. Střely na branku: 43:21. Diváci: 17.185. Hvězdy zápasu: 1. Richard (Montreal), 2. Guentzel, 3. Letang (oba Pittsburgh).

Carolina - Winnipeg 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Branky: 29. a 60. Kotkaniemi, 5. Slavin, 21. Skjei (Nečas), 50. Drury - 21. DeMelo, 45. Ehlers, 56. Niederreiter. Střely na branku: 25:24. Rittich za Winnipeg odchytal 58 minut a 51 vteřin, inkasoval čtyři branky z 24 střel a úspěšnost zákroků měl 83,3 procenta. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. Skjei, 3. Drury (všichni Carolina).

San Jose - Columbus 5:6 v prodl. (1:1, 2:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 8. Barabanov (Hertl), 31. Eklund (Hertl), 40. Couture, 46. Labanc, 52. Knyžov - 13. a 65. J. Gaudreau, 26. a 38. Jenner, 22. K. Johnson, 43. L. Foudy. Střely na branku: 32:47. Diváci: 10.127. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Columbus), 2. Couture (San Jose), 3. Jenner (Columbus).

Edmonton - Ottawa 6:3 (2:2, 3:0, 1:1)

Branky: 13. a 37. Draisaitl, 3. Ryan, 26. Nugent-Hopkins, 40. Bjugstad, 58. McDavid - 19. a 46. Stützle, 7. B. Tkachuk. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Stützle (Ottawa), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

Vancouver - Dallas 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky: 2. Di Giuseppe, 6. Kuzmenko, 32. Beauvillier, 45. Brisebois, 57. J. Miller - 21. W. Johnston, 40. Jamie Benn. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18.794. Hvězdy zápasu: 1. Brisebois, 2. Boeser, 3. J. Miller (všichni Vancouver).

Arizona - Calgary 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 10. a 43. Keller, 21. Maccelli, 64. Boyd - 9. Backlund, 23. Duehr, 55. Huberdeau. Střely na branku: 25:45. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2 Boyd, 3. Hayton (všichni Arizona).

Los Angeles - NY Islanders 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

Branky: 22. Lizotte, 27. Doughty, 28. Iafallo, 33. Moore, 60. Byfield - 12. Engvall, 38. Pageau. Střely na branku: 37:28. Diváci: 15.989. Hvězdy zápasu: 1. Lizotte, 2. Arvidsson, 3. Gavrikov (všichni Los Angeles).

Nashville - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 31. Sherwood, 43. Novak - 58. Chiasson. Střely na branku: 16:29. Diváci: 17.644. Hvězdy zápasu: 1. Sherwood, 2. Saros, 3. Novak (všichni Nashville).

1. Dallas 68 37 13 18 236:185 87
2. Minnesota 67 38 8 21 195:178 84
3. Colorado 65 37 6 22 214:185 80
4. Winnipeg 68 38 3 27 212:194 79
5. Nashville 65 34 7 24 188:190 75
6. St. Louis 66 29 5 32 205:242 63
7. Arizona 68 25 11 32 192:240 61
8. Chicago 67 23 6 38 171:239 52