Pastrňák pálil, Krejčí dal dokonce dva góly, ale Bruins promrhali tříbrankový náskok

14. 1. 2020 7:07
Dva góly centra Davida Krejčího a jedna branka kanonýra Davida Pastrňáka stačily hokejistům Bostonu jen k zisku bodu. Bruins podlehli v pondělním utkání NHL na ledě Philadelphie 5:6 po samostatných nájezdech. Za vítězný tým si připsal dvě asistence Jakub Voráček.
David Pastrňák (uprostřed) i David Krejčí skórovali, z výhry se ale jejich celek v duelu s Philadelphií neradoval | Foto: Reuters

K výhrám svých celků přispěli asistencemi Jakub Vrána z Washingtonu a Filip Chytil z New York Rangers. Čeští brankáři David Rittich v dresu Calgary a Petr Mrázek z Caroliny inkasovali shodně po dvou brankách při porážkách 0:2.

Boston vstoupil do zápasu s Flyers lépe a po gólu Krejčího se v 17. minutě dostal do vedení už 2:0, ale Philadelphia zásluhou Kevina Hayese ještě před přestávkou snížila. Po 33 sekundách druhé třetiny vrátil Bostonu dvoubrankové vedení svým 36. gólem v sezoně nejlepší střelec soutěže Pastrňák, který využil asistence Brada Marchanda. V boji o Maurice Richard Trophy vede Pastrňák před druhým Austoinem Matthewsem z Toronta o pět branek.

V 28. minutě Krejčí střelou z levého kruhu využil přesilovou hru a poslal Bruins do vedení 5:2. K obratu Philadelphie zavelel ve 34. minutě po Voráčkově přihrávce Sean Couturier, o minutu později se prosadil Connor Bunnaman a Flyers byli zpět ve hře.

O vyrovnání se postaral v 53. minutě druhou brankou v zápase Travis Sanheim a vynutil nastavení. V prodloužení gól nepadl, o výhře Flyers tak rozhodl jediný úspěšný exekutor v rozstřelu Travis Konecny. Zápas skončil kuriózně. V páté sérii po gólu Konecného při posledním nájezdu Marchard minul puk na středovém bodu a jeho pokus byl neplatný.

"Prostě jsem ho minul. Znám pravidla, když se dotknete puku, je to brané jako pokus. Smůla. Je těžké takto prohrát," řekl Marchand. "Při takovém průběhu zápasu musíme hrát dostatečně dobře a udržet vedení až do konce," doplnil k promarněnému tříbrankovému náskoku kapitán Bostonu Zdeno Chára, který sehrál jubilejní 1000. zápas za Bruins v základní části NHL.

Newyorské derby ovládli Rangers. Na jejich jednoznačné výhře 6:2 nad Islanders měl největší podíl Rus Artěmij Panarin, který vstřelil dva góly a zapsal tři asistence. Chytil asistoval v 51. minutě u branky Jacoba Trouby, jenž zaznamenal v přesilové hře poslední gól vítězů.

Panarin pěti body vyrovnal své kariérní maximum v NHL a posunul se na třetí místo v tabulce prodkutivity soutěže bod před Pastrňáka. "Hraje bez zbytečného rizika a je dost dobrý i do defenzivy, o to působivější jsou jeho čísla," komentoval Panarinovu hru po zápase Trouba.

Carolina po dvou výhrách bez inkasované branky narazila ve Washingtonu. Vedoucí tým Východní konference po dvou prohrách zabral a zvítězil na domácím ledě 2:0. O výhře Capitals rozhodl kapitán Alexandr Ovečkin, který dvakrát překonal Mrázka v brance Huricanes a odpoutal se od Teemua Selänneho na 11. místě v historické tabulce střelců NHL. Na desátého Maria Lemieuxe (690 gólů) ztrácí čtyři branky.

Elitní kanonýr vstřelil oba góly v první třetině. V 13. minutě otevřel skóre poté, co si sjel před branku a zblízka prostřelil Mrázka. Druhý gól přidal v přesilové hře v 18. minutě, kdy ho na vrcholu levého kruhu našel Vrána. Český útočník se bodově prosadil v šestém zápase za sebou a má bilanci pět branek a dvě asistence.

Gólman Ilja Samsonov si díky 23 zákrokům připsal premiérovou nulu v NHL, které se dočkal ve svém 17. duelu. "Chytá s velkým sebevědomím. Myslím, že teď máme dva nejlepší gólmany v lize. Když se oni cítí dobře, přenáší se to na celý tým," chválil Ovečkin krajana Samsonova a jedničku Bradena Holtbyho.

Rittich ani 35 zásahy neodvrátil prohru Calgary 0:2 na ledě Montrealu. Flames tak přišli o pětizápasovou vítěznou sérii. Carey Price si díky 31 zásahům připsal druhé čisté konto v sezoně a celkově 46. v kariéře v NHL. Vyrovnal se tak na třetím místě klubové historie Kenu Drydenovi.

Lídr soutěže St. Louis porazil 4:1 Anaheim a udržel se díky čtvrtému vítězství za sebou v tabulce před Washingtonem. Blues doma vyhráli už podeváté v řadě a vyrovnali klubový rekord. Stejnou sérii drželi v období mezi 26. lednem a 26. únorem 1991.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Boston 6:5 po sam nájezdech (1:2, 3:3, 1:0 - 0:0)

Branky: 22. a 53. Sanheim (na první Voráček), 19. K. Hayes, 34. Couturier (Voráček), 35. Bunnaman, rozhodující sam. nájezd Konecny - 17. a 28. Krejčí, 5. Bjork, 21. Pastrňák, 25. Coyle. Střely na branku: 39:31. Diváci: 19.246. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Sanheim, 3. Couturier (všichni Philadelphia).

Montreal - Calgary 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 14. Weal, 50. Poehling. Střely na branku: 37:31. Rittich odchytal za 56:06 minuty, inkasoval dvě branky z 37 střel a měl úspěšnost zákroků 94,6 procenta. Diváci: 20.790. Hvězdy zápasu: 1. Poehling, 2. Weal, 3. Price (všichni Montreal).

NY Rangers - NY Islanders 6:2 (1:1, 2:0, 3:1)

Branky: 41., 49. Panarin, 9. Fast, 26. Kreider, 32. Fox, 51. Trouba (Chytil) - 1. Eberle, 53. Nelson. Střely na branku: 36:34. Diváci: 17.403. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Fast, 3. Georgijev (všichni NY Rangers).

Washington - Carolina 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky: 12. a 18. Ovečkin (na druhou Vrána). Střely na branku: 30:23. Mrázek odchytal 57:17 minuty, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zákroků měl 93,3 procenta. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov, 2. Ovečkin, 3. T. Wilson (všichni Washington).

St. Louis - Anaheim 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 8. Steen, 23. Bozak, 30. Schwartz, 51. Barbašev - 16. Comtois. Střely na branku: 34:21. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. B. Schenn, 3. Steen (všichni St. Louis).

5. Nashville 44 21 7 16 150:145 49
6. Minnesota 45 20 6 19 135:150 46
7. Chicago 46 20 6 20 134:150 46