Aktualizováno 21. 2. 2023 7:20
Útočník David Pastrňák zařídil dvěma góly vítězství hokejistů Bostonu nad Ottawou 3:1. V této sezoně NHL dal už 41 branek a ztrácí jednu trefu na nejlepšího střelce soutěže Connora McDavida z Edmontonu.
Sestřih utkání Boston - Ottawa | Video: Asociated Press

U první Pastrňákovy branky si připsal asistenci David Krejčí, kterého Boston během slavnostního ceremoniálu před dnešním utkáním ocenil za 1000 zápasů v NHL.

Šestatřicetiletý centr dosáhl této hranice před měsícem, klub mu ale nyní přichystal dojemnou oslavu, na ledě s ním byla i manželka a děti.

Vedle řady gratulací - z kostky nad ledem ho ve videovzkazech pozdravili legendy Bruins i Jaromír Jágr - obdržel také stříbrnou hokejku jako tradiční trofej za tisícovku utkání, kterou zvládl jako třináctý český hokejista v historii zámořské soutěže.

Slavnostní náladu přetavili Bruins v další povedený zápas a čtvrtou výhrou za sebou potvrdili pozici suverénně nejlepšího týmu NHL. Na gól Jakea DeBruska ještě hosté v závěru první třetiny odpověděli, ale zbytek zápasu patřil Pastrňákovi.

Ve 38. minutě po asistencích Krejčího a Charlieho McAvoye český kanonýr nádherně trefil růžek branky a 40. gólem v sezoně vyrovnal svou střeleckou bilanci z minulého ročníku. Více přesných zásahů nasázel jen v sezoně 2019/20, kdy jich dal 48.

Alespoň 40 gólů ve dvou sezonách po sobě dal jako pátý hráč Bostonu v historii a první od Cama Neelyho, kterému se to povedlo v letech 1990 a 1991, kdy nastřílel 55 respektive 51 branek.

Skóre zápasu Pastrňák uzavřel v 53. minutě, kdy ho parádní přihrávkou v kleče po pádu našel McAvoy na útočné modré čáře. Havířovský rodák po sólu bekhendovým blafákem poslal puk mezi betony gólmana Kevina Mandoleseho, který chytal teprve druhý zápas v NHL.

V závěrečné power play soupeře mohl Pastrňák útočit i na hattrick, místo střely na branku však nezištně poslal puk oslavenci Krejčímu, jehož pokus však zablokoval obránce stojící mezi tyčemi místo gólmana.

Obránce Radko Gudas asistoval u jedné branky Floridy, která porazila Anaheim 4:3 v prodloužení. Český hokejista ve 23. minutě vypálil od mantinelu a Eric Staal tečí jeho střely snížil na 1:2. Gudas si připsal desátý kanadský bod v sezoně. Utkání rozhodl v čase 61:42 Carter Verhaeghe.

Florida vyhrála pošesté z posledních devíti utkání. Anaheim prohrál popáté v řadě.

Vítěznou premiéru v dresu San Jose má za sebou Martin Kaut. Pardubický odchovanec ve druhé formaci Sharks odehrál přes 14 minut a přispěl k jednoznačné výhře 4:0. Gólem a asistencí řídili vítězství Žraloků Logan Couture a Jevgenij Svečnikov.

Kaut byl do San Jose vyměněn z Colorada a na svou premiéru v prvním týmu čekal téměř měsíc, během něhož odehrál sedm zápasů na farmě v celku San Jose Barracuda. V AHL po výměně získal šest bodů za gól a pět asistencí a při absenci Tomáše Hertla a Tima Meiera byl povolán do týmu Sharks.

Výsledky NHL:

Boston - Ottawa 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 38. a 53. Pastrňák (na první Krejčí), 16. DeBrusk - 20. Giroux. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. McAvoy, 3. Ullmark (všichni Boston).

Florida - Anaheim 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 23. E. Staal (Gudas), 38. M. Staal, 55. Lomberg, 62. Verhaeghe - 12. McTavish, 16. Vatrano, 53. Kulikov. Střely na branku: 54:23. Diváci: 16.525. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. E. Staal (oba Florida), 3. Kulikov (Anaheim.).

Pittsburgh - NY Islanders 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky: 7. Guentzel, 33. Zucker - 26. a 60. Nelson, 49. Horvat, 51. Lee. Střely na branku: 46:32. Diváci: 18.094. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Sorokin, 3. Lee (všichni NY Islanders).

San Jose - Seattle 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky: 31. Couture, 37. J. Svečnikov, 40. Gregor, 57. Eyssimont. Střely na branku: 23:26. Diváci: 13.445. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. J. Svečnikov, 3. Gregor (všichni San Jose).

NY Rangers - Winnipeg 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 31. Trocheck - 17. a 56. Scheifele, 6. Dubois, 27. Connor. Střely na branku: 51:21. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).

Calgary - Philadelphia 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky: 29. Backlund, 45. Toffoli, 49. Mangiapane - 17. Konecny, 28. Deslauriers, 32. DeAngelo, 52. Allison. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19.036. Hvězdy zápasu: 1. Konecny (Philadelphiia), 2. Backlund (Calgary), 3. DeAngelo (Philadelphia).