Měl jsem nejlepší místo v hale, lebedil si gólman. Viděl z něj i dva body Pastrňáka

Aktualizováno 25. 11. 2021 9:31
David Pastrňák gólem a asistencí pomohl hokejistům Bostonu k výhře nad Buffalem 5:1. V nočním programu NHL se střelecky prosadil také Pavel Zacha, jehož New Jersey podlehlo Minnesotě 2:3 po samostatných nájezdech, a Tomáš Hertl, jenž přispěl k vítězství San Jose 6:3 nad Ottawou. Jednou nahrávkou pomohli k výhrám svých týmů Jakub Voráček, Ondřej Kaše, Filip Hronek a Jakub Zbořil.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: ČTK

Pastrňák první bod zapsal ve 14. minutě, kdy zakončoval ve skrumáži před brankovištěm a jeho střelu dorazil za brankáře Aarona Della kapitán Bruins Patrice Bergeron. Šestý gól v sezoně vstřelil havířovský rodák v 17. minutě, kdy tvrdou ranou z levého kruhu trefil prostor na přední tyči Dellovy branky.

Na čtvrtém gólu Bruins se v závěru první třetiny podílel český obránce Jakub Zbořil. Střelu čtyřiadvacetiletého beka vyrazil Dell pouze k hokejce Mikea Reillyho, jenž zvýšil na 4:1. Finální podobu výsledku dal v 56. minutě Taylor Hall.

"Byla zábava kluky sledovat. Měl jsem nejlepší místo v hale. Jsme šťastní, za pohodlnou výhru," řekl brankář Bostonu Jeremy Swayman, který 24 zákroky oslavil třiadvacáté narozeniny.

New Jersey po dvou třetinách prohrávalo s Minnesotou 0:2, zdařilá třetí část ale Devils pomohla alespoň k bodu. Kontaktní gól vstřelil v 44. minutě Zacha, jenž využil přihrávku Nica Hischiera zpoza branky a osmou trefou v sezoně snížil na 1:2. Brněnský rodák se dělí s Hertlem o pozici nejlepšího českého střelce v soutěži.

"Měli jsme šance na to, abychom se dostali do hry dříve, ale bohužel jsme je nevyužili a prosadili jsme se až ve třetí části," litoval neproměněných příležitostí trenér Devils Lindy Ruff.

Prodloužení zařídil minutu a sedm sekund před koncem základní hrací doby Jegor Šarangovič. V nastavení branka nepadla a jediným úspěšným střelcem v nájezdech byl Kevin Fiala, který zařídil Wild bod navíc.

Hertl osmý gól v sezoně vstřelil v úvodu druhé části, kdy poslal San Jose do vedení 2:1. Odchovanec pražské Slavie v rychlosti převzal přihrávku Tima Meiera a ranou nad rameno překonal brankáře Matta Murrayho.

Hertl v devatenácti zápasech nasbíral 13 bodů a je třetím nejproduktivnějším Čechem v soutěži. Lépe na tom jsou jen Pastrňák (5+12) a Jakub Voráček (1+15).

Voráček si šestnáctý bod v sezoně připsal v 50. minutě zápasu proti Winnipegu. Český křídelní hráč v přesilové hře našel obránce Zacha Werenského, který zvýšil vedení Columbusu na 2:0. Blue Jackets zásluhou Andrewa Peekea přidali ještě jeden gól a porazili Jets 3:0.

Vyhrálo také Toronto, které uspělo v Los Angeles 6:2. Podíl na vítězství Maple Leafs měl i Kaše, který připravil první branku utkání pro Alexandera Kerfoota. Rodák z Kadaně povedenou "žabkou" našel kanadského útočníka a bodoval ve druhém zápase za sebou. David Kämpf, Kašeho spoluhráč z třetího útoku Maple Leafs, ve středečním utkání nebodoval.

Výsledky NHL:

Colorado - Anaheim 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 20. Makar, 23. Newhook, 31. Aube-Kubel, 41. Kadri, 56. Ničuškin - 5. a 57. Milano. Střely na branku: 36:26. Diváci: 16.343. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Landeskog, 3. Johansson (všichni Colorado).

Nashville - Vegas 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky: 46. a 54. F. Forsberg - 20. Stephenson, 24. J. Röndbjerg, 32. A. Brooks, 49. Pietrangelo, 59. Mark Stone. Střely na branku: 28:35. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Stephenson (Vegas), 2. F. Forsberg (Nashville), 3. Pietrangelo (Vegas).

Columbus - Winnipeg 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 16. Hofmann, 47. Werenski (J. Voráček), 57. Peeke. Střely na branku: 32:36. Diváci: 15.733. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Hofmann, 3. Z. Werenski (všichni Columbus).

Detroit - St. Louis 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 14. L. Raymond, 28. Dylan Larkin, 45. Erne, 59. Fabbri (Hronek) - 11. Bučněvič, 42. Perron. Střely na branku: 23:37. Diváci 18.711. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Dylan Larkin, 3. Fabbri (všichni Detroit).

Florida - Philadelphia 2:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 44. S. Bennett, 63. Ekblad - 8. Farabee. Střely na branku: 45:33. Diváci: 15.545. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. Martin Jones (Philadelphia).

New Jersey - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)

Branky: 4. Zacha, 59. Šarangovič - 13. Hartman, 20. N. Sturm, rozhodující sam. nájezd K. Fiala. Střely na branku: 42:27. Diváci: 14.735. Hvězdy zápasu: 1. K. Fiala (Minnesota), 2. Nico Hischier (New Jersey), 3. Cam Talbot (Minnesota).

NY Islanders - NY Rangers 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 44. Andreoff - 21. a 52. Kreider, 35. a 45. K. Rooney. Střely na branku: 21:21. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. K. Rooney, 3. Reaves (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Vancouver 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky: 21. Rust, 28. Rodrigues, 36. Aston-Reese, 59. B. McGinn - 55. Horvat. Střely na branku: 37:37. Diváci: 17.590. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. McGinn, 3. Rodrigues (všichni Pittsburgh).

Washington - Montreal 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)

Branky: 4. N. Dowd, 10. Carlson, 15. Sgarbossa, 30. Kuzněcov, 42. T. Wilson, 46. D. Orlov - 19. Evans, 39. Caufield, 58. Lehkonen. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Dowd, 2. Carlson, 3. Ovečkin (všichni Washington).

Buffalo - Boston 1:5 (1:4, 0:0, 0:1)

Branky: 11. Okposo - 14. Bergeron (Pastrňák), 15. Coyle, 17. Pastrňák, 19. M. Reilly (J. Zbořil), 56. T. Hall. Střely na branku: 25:47. Diváci: 9416. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák, 3. Foligno (všichni Boston).

Los Angeles - Toronto 2:6 (0:1, 1:4, 1:1)

Branky: 22. Arvidsson, 57. Durzi - 5. Kerfoot (O. Kaše), 24. Engvall, 26. Tavares, 34. Matthews, 36. Spezza, 44. Bunting. Střely na branku: 32:38. Diváci: 15.166. Hvězdy zápasu: 1. Sandin, 2. Matthews, 3. Durzi (všichni Toronto).

Seattle - Carolina 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky. 25. McCann, 57. Marcus Johansson - 19. Brendan Smith. Střely na branku: 22:36. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Marcus Johansson, 2. Grubauer (oba Seattle), 3. F. Andersen (Carolina).

Arizona - Edmonton 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Branky: 4. Keller, 54. T. Boyd, 56. Gostisbehere - 15. a 60. McDavid, 31. a 54. Draisaitl, 48. Kassian. Střely na branku: 27:44. Diváci: 12.845. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Keller (Arizona).

San Jose - Ottawa 6:3 (1:1, 2:2, 3:0)

Branky: 8. Nieto, 21. Hertl, 40. Bonino, 52. T. Meier, 59. Couture, 60. J. Middleton - 14. Norris, 35. B. Tkachuk, 37. C. Brown. Střely na branku: 29:29. Diváci: 10.076. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Couture, 3. Bonino (všichni San Jose).

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.