Pastrňák dvakrát vyzrál na krajana a vedl Boston k výhře. Naopak Hertlův gól nestačil

Aktualizováno 21. 1. 2022 9:15
Útočník David Pastrňák ve čtvrtečním utkání NHL dvakrát překonal Vítka Vaněčka v brance Washingtonu a byl strůjcem domácího vítězství hokejistů Bostonu 4:3.
Český útočník David Pastrňák slaví s parťáky z Bostonu svůj gól do sítě Washingtonu | Foto: Reuters

Havířovský rodák byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Gól a asistence nejproduktivnějšího Čecha v soutěži Tomáše Hertla naopak San Jose k výhře nestačily, Sharks podlehli Seattlu 2:3. Střelecky se prosadil také Dominik Simon, jenž pomohl Pittsburghu k výhře 6:4 nad Ottawou.

Washington v souboji s Bostonem poslal v 5. minutě do vedení Jevgenij Kuzněcov, Bruins ale zásluhou Pastrňáka rychle srovnali. Český útočník si v útočném pásmu vyměnil kotouč s Taylorem Hallem a sám před Vaněčkem nezaváhal.

Druhou branku vstřelil těsně před půlkou zápasu, kdy rychlou kličkou do forhendu oklamal Vaněčka a poslal Boston do vedení 2:1.

Pastrňák dal v lednu už deset gólů a je v kalendářním roce 2022 nejlepším střelcem soutěže. V sezoně má pětadvacetiletý útočník na kontě 18 branek a v pořadí českých střelců stíhá Hertla (21).

Capitals na jeho obrat ještě ve druhé části zareagovali a v čase 36:12 vyrovnal Lars Eller. Ve třetí části hosté znovu dorovnali náskok Bruins, ale 45 sekund před koncem v přesilovce rozhodl Charlie McAvoy. Po šesté výhře z posledních sedmi zápasů má Boston na posledním postupovém místě ve Východní konferenci sedmibodový náskok na Detroit. Capitals jsou o dvě místa a pět bodů před nimi.

"K výhře nás dovedlo velké úsilí. Vypořádali jsme se se ztrátou dvou útočníků a došli jsme si pro výhru. Jsme rádi, že jsme získali dva body, to týmu vždy pomůže," řekl autor rozhodujícího gólu McAvoy.

Hertl vstřelil 21. gól v sezoně hned v první minutě. Český centr po osmatřiceti sekundách využil přistrčení Alexandra Barabanova a otevřel skóre. Po soupeřově obratu si druhý bod připsal v 50. minutě, kdy po jeho asistenci Timo Meier už ale jen snížil na konečných 2:3.

Také Simon se postaral o první změnu skóre v zápase. V páté minutě po individuální akci a překvapivé střele přes obránce zaznamenal druhý gól v sezoně. Domácí Penguins vedení brzy ztratili, ale pak čtyřmi góly za sebou rozhodli. Třemi body za dva góly a asistenci přispěl k výhře obránce Michael Matheson.

Obránce Radko Gudas se jednou asistencí podílel na drtivé výhře Floridy 6:0 v Edmontonu. Panthers zvítězili popáté z posledních šesti zápasů a vrátili se do čela celé NHL. Oilers čekají na výhru už sedm utkání a mají šestibodovou ztrátu na play off.

Výsledky NHL:

Boston - Washington 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky: 5. a 29. Pastrňák, 50. DeBrusk, 60. McAvoy - 5. Kuzněcov, 37. Eller, 51. Bäckström. Střely na branku: 33:17. Vaněček odchytal za Washington 59:22 minuty, inkasoval čtyři góly ze 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. McAvoy, 2. Pastrňák, 3. Bergeron (všichni Boston).

Pittsburgh - Ottawa 6:4 (3:1, 2:0, 1:3)

Branky: 16. a 39. Matheson, 5. D. Simon, 12. Malkin, 32. Crosby, 60. Guentzel - 44. a 49. Norris, 11. Batherson, 42. Stützle. Střely na branku: 34:43. Diváci: 18.060. Hvězdy zápasu: 1. Matheson (Pittsburgh), 2. Norris (Ottawa), 3. Malkin (Pittsburgh).

Buffalo - Dallas 4:5 (2:1, 2:2, 0:2)

Branky: 3. Dahlin, 7. J. Quinn, 22. Cozens, 35. Tuch - 32. a 53. Seguin, 17. J. Robertson, 26. Hintz. Střely na branku: 24:47. Diváci: 7808. Hvězdy zápasu: 1. Robertson, 2. Seguin (oba Dallas), 3. J. Quinn (Buffalo).

Philadelphia - Columbus 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 53. Mayhew - 32. O. Bjorkstrand, 46. Laine. Střely na branku: 34:29. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Merzlikins, 3. Oliver Bjorkstrand (všichni Columbus).

Nashville - Winnipeg 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Branky: 5. Tolvanen,12. Mikael Granlund, 18. Johansen, 33. Kunin, 60. Jeannot - 27. Dubois, 41. Scheifele. Střely na brannku: 23:38. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Saros, 3. Johansen (všichni Nashville).

Vegas - Montreal 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 4. Stephenson, 32. W. Karlsson, 52. Marchessault, 62. Theodore - 16. Pezzetta, 35. Toffoli, 47. M. Hoffman. Střely na branku: 27:53. Diváci: 18.121. Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. W. Karlsson, 3. Coghlan (všichni Vegas).

Los Angeles - Colorado 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 29. Kopitar - 10. Rantanen, 24. Sherwood, 45. Aube-Kubel, 59. D. Toews. Střely na branku: 41:27. Diváci: 15.387. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Aube-Kubel (oba Colorado), 3. Q. Byfield (Los Angeles).

Seattle - San Jose 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 25. a 29. Soucy, 47. Järnkrok - 1. Hertl, 50. T. Meier (Hertl). Střely na branku: 19:24. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Soucy, 2. Giordano, 3. Järnkrok (všichni Seattle).

Edmonton - Florida 0:6 (0:0, 0:2, 0:4)

Branky: 26. Barkov, 29. Verhaeghe, 48. Barkov (Gudas), 56. Duclair, 57. S. Bennett, 59. Tippett. Střely na branku: 40:28. Diváci: Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Barkov, 3. Reinhart (všichni Florida).

3. St. Louis 39 23 5 11 138:108 51
4. Minnesota 35 22 3 10 132:109 47
5. Winnipeg 36 17 6 13 107:108 40
6. Dallas 37 19 2 16 107:115 40
7. Chicago 39 15 6 18 95:126 36
8. Arizona 38 10 4 24 86:141 24