Strměji stoupal akorát Jágr. Pastrňák za přátelskou cenu udivuje v nejlepší lajně NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 10. 2018 14:15
David Pastrňák předvádí mistrovské kousky už tak dlouho, že se v hokejové NHL začíná šuškat o nástupu nové superhvězdy.
David Pastrňák slaví gól s fanoušky Bostonu.
David Pastrňák slaví gól s fanoušky Bostonu. | Foto: ČTK

Praha - Někteří označují jeho smlouvu za krádež, jiní spílají manažerům, kteří ho při draftu nechali spadnout "až" na 25. příčku. Jméno Pastrňák proudí zámořskými diskuzemi stále častěji. A každý, kdo alespoň po očku sleduje hokej, ví proč.

V minulém týdnu předvedl český útočník trojsenzaci. Nejdřív zazářil čtyřmi body, pak poslal svůj příspěvek do soutěže o gól roku a naposledy vsítil hattrick korunovaný výstavním sólem.

Zatímco hráči i trenér Bostonu šermovali superlativy, Pastrňák bezstarostně podotkl: "Jen se bavím. Hokej miluju. Je mi jedno, jestli dám jeden gól nebo tři."

Celkově jich mezi zámořskou elitou nasázel už 101. Na překonání stogólové mety potřeboval 259 zápasů. Z Čechů byli rychlejší akorát Petr Klíma (231) a Jaromír Jágr (245). 

"Zlepšuje se v různých aspektech hry, mezi ně patří i střela," ocenil svého mladého svěřence kouč Bostonu Bruce Cassidy. "Minulý rok dal hodně branek střelou z první, ale zdá se, že teď se do toho opřel ještě víc."

Pastrňák má za sebou životní sezonu, v níž rozšířil svůj ligový účet na 94 gólů a 203 bodů. Žádný Čech kromě Jágra nedosáhl do 22 let na lepší čísla. Pro srovnání - jiná současná hvězda Jakub Voráček stihl podobnou porci duelů, ale bodů posbíral "jen" 134.

Havířovský živel stoupá strmě vzhůru už od draftu a zatím zřejmě nenarazil na svůj limit. Posledními kousky neukazuje ojedinělou formu, ale jasný trend. Od letošního března odehrál v NHL včetně play off 38 zápasů, v nichž nastřádal 54 bodů (26+28). Takhle zběsilé tempo umí dlouhodobě držet jen megastar typu Patracka Kanea či Sidneyho Crosbyho.

Za Atlantikem se tak logicky začíná šuškat o nástupu nové superhvězdy.

Pastrňák je aktuálně nejproduktivnějším hráčem draftového ročníku 2014. Pod sebou drží Leona Draisaitla, Nikolaje Ehlerse a Dylana Larkina. Tříbí v sobě účinný mix ofenzivních instinktů, šikovnosti a odvahy. Také pomalu zametá s výtkami, že špatně brání.

"Každý rok chcete být lepší a čekáte, že budete lepší," řekl 22letý útočník stanici NBC. "Jedním z mých cílů je, aby na mě ostatní mohli spoléhat. Nastupuji se dvěma hráči, kteří jsou skvělí na obou koncích hřiště, takže proč bych nemohl být jako oni?"

Zmiňovanou dvojici tvoří centr Patrice Bergeron a křídelník Brad Marchand.

"Začínáte si v jeho hře všímat, že se vrací a že pracuje směrem dozadu. Dobře postavený bývá i ve středním a útočném pásmu," chválil Pastrňáka zkušený Marchand. "Pokud tyhle věci přidáte k jeho tvůrčím schopnostem, máte výjimečného hráče."

Českému křídlu v páté sezoně za mořem ani nic jiného nezbývá. Bergeron, v lize extrémně respektovaný, ledabylost neodpouští.

Takhle Pastrňák zametl s obranou Edmontonu:

Podívejte se na Pastrňákův senzační gól proti Edmontonu. | Video: Youtube.com

Trenéři Bruins v létě vážně uvažovali, že Pastrňáka postaví vedle Davida Krejčího do druhé formace, aby rozložili ofenzivní sílu mužstva.

Nakonec od plánu ustoupili. Dilema kolem členů elitní lajny však přetrvává. Jak nedávno podotkl kouč Cassidy: "Jsou příliš dobří na to, abychom je dávali od sebe, jenže na ně spoléháme až příliš."

Propast mezi formacemi týmu je obrovská. Marchand, Bergeron a Pastrňák dali za pět zápasů do kupy už 30 bodů. Krejčí má čtyři asistence, další útočníci jsou maximálně na dvou bodech.

"V NHL momentálně není lepší lajna," komentuje trumf Bostonu Craig Button ze stanice TSN. "Jak je vlastně můžete bránit? Dokážou se prosadit při protiútoku, v těsném prostoru, jsou kreativní, jdou si pro dorážky. Je neuvěřitelné, jak jsou smrtící."

Ještě neuvěřitelnější možná je, že elitní trojice nezabírá pod platovým stropem ani 20 milionů dolarů. V soutěži, kde ti absolutně nejlepší forvardi stojí kolem deseti milionů ročně, jde o mistrovský kousek managementu Bruins.

Pastrňák bude brát 6,7 milionu ještě pět let. Během této doby z něj klidně může být pokořitel stobodové hranice. Nebo třeba vítěz Art Ross Trophy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy