Parádní český souboj. Palát i Kaše dali po dvou gólech, výhru slavil útočník Tampy

Aktualizováno 10. 12. 2021 9:17
Hokejový útočník Ondřej Palát se v NHL podílel dvěma góly a jednou přihrávkou na výhře Tampy Bay 5:3 v Torontu. Domácím nestačily dvě trefy Ondřeje Kašeho. Tomáš Hertl, který dal v minulém utkání hattrick, potvrdil třináctou brankou sezony pozici nejlepšího českého střelce a přidal asistenci při prohře San Jose 2:5 s Minnesotou.
Útočník Tampy Ondřej Palát (vlevo) bojuje o puk s Timothym Liljegrenem z Toronta | Foto: Reuters

Jakub Voráček skóroval v rozstřelu, ale s Columbusem podlehl Anaheimu 1:2 po nájezdech. David Rittich kryl na ledě New York Islanders 18 střel a dovedl Nashville k vítězství 4:3. Filip Hronek jednou asistencí jen zmírnil porážku Detroitu 2:6 v St. Louis.

Kaše otevřel skóre ve druhé minutě v přesilové hře z dorážky, úvodní třetina ale skončila nerozhodně 2:2. V prostředním dějství Tampa Bay odskočila do vedení 4:2 zásluhou Paláta. Rodák z Frýdku-Místku nejdříve skóroval, když si jeho přihrávku srazil hokejkou do branky William Nylander. Poté vybojoval v útočném pásmu puk pro Stevena Stamkose, po jehož přihrávce zvýšil z mezikruží Taylor Raddysh.

Kaše zdramatizoval zápas v 50. minutě z další úspěšné dorážky a na kontě má v této sezoně už osm zásahů z 25 utkání. Poslední slovo měl ale Palát, který uklidnil Tampu trefou do prázdné branky při hře Toronta bez gólmana a skóroval popáté z posledních pěti zápasů. "Častokrát jsme ztráceli puky a to je podle mě hlavní důvod, proč jsme prohráli. Největším naším problémem byly ztráty," řekl Kaše.

Palát byl vyhlášen druhou hvězdou duelu, Kaše třetí. Oba české útočníky předčil jen Stamkos (1+3). Hostující Jon Cooper si připsal 400. vítězství v NHL v roli kouče. Této mety dosáhl v 659. utkání, pokořil ji nejrychleji ze všech trenérů v historii soutěže.

Minnesota vedla od sedmé minuty brankou Kevina Fialy, ve druhé třetině zvýšili v přesilových hrách Joel Eriksson Ek a Jordan Greenway. San Jose se ale nevzdalo a zásluhou Hertla snížilo na rozdíl jedné branky. Český centr vyhrál na začátku třetí třetiny vhazovaní na Erika Karlssona, jehož střelu tečoval Jonathan Dahlen, a v 54. minutě z dorážky upravil na 2:3. Hosté ale v závěru skórovali dvakrát při power play a po osmé výhře v řadě se posunuli do čela NHL.

Columbus dostal do vedení v deváté minutě Alexandre Texier. Vzápětí udeřil ze sólového úniku Isac Lundeström a poté se už skóre nezměnilo, a tak zápas rozuzlily nájezdy. Jako první se prosadil útočník Anaheimu Trevor Zegras, za domácí vyrovnal Voráček. Český útočník v situaci, kdy musel proměnit, aby zápas pokračoval, prokázal pevné nervy i šikovné ruce a uspěl s blafákem do forhendu. Následně ale rozhodl Rickard Rakell.

Islanders jsou prvním týmem v historii NHL, který v úvodních sedmi zápasech v nové hale nevyhrál. Proti Nashvillu vedli 1:0, v 53. minutě ještě 3:2 a za nerozhodného stavu 3:3 chytil Rittich domácímu útočníkovi Calu Clutterbuckovi tutovku. Nakonec domácí zůstali dokonce bez bodu, zápas rozhodl v čase 59:48 tečí Eeli Tolvanen.

Boston zvítězil 3:2 v Edmontonu i bez bodového příspěvku Davida Pastrňáka, který zaznamenal v posledních čtyřech utkáních jen jednu asistenci. Bruins, kteří v zápase postrádali nemocného Tomáše Noska a zraněného Jakuba Zbořila, promarnili dvougólový náskok, ale v 58. minutě rozhodl Matt Grzelcyk. Obě branky poražených dal Leon Draisaitl.

St. Louis postrádalo kvůli zraněním a covidovému protokolu devět hráčů ze základu, přesto Detroit porazilo přesvědčivě. Hlavními strůjci byli dva hráči, kteří nastoupili k prvnímu utkání sezony. Bývalý vítkovický útočník Nathan Walker vstřelil úvodní dva góly a nakonec zkompletoval první hattrick v NHL. Charlie Lindgren, který je v klubové hierarchii až čtvrtým brankářem, chytil 29 střel. Překonal jej pouze dvakrát Robby Fabbri, jenž v 56. minutě snižoval z úniku po Hronkově asistenci na 2:5.

Marc-Andre Fleury je třetím gólmanem v historii soutěže s 500 výhrami. Kanadský gólman dosáhl významného jubilea stylovým způsobem, v Montrealu zneškodnil všech třicet střel a vychytal při vítězství 2:0 čisté konto. Před ním už jsou v počtu výher pouze Patrick Roy (551) a Martin Brodeur (691). "NHL mi připadala vždy moc vzdálená a moc dobrá. Nikdy by mě nenapadlo, že tohle dokážu," řekl Fleury, jehož v roce 2003 draftoval z prvního místa Pittsburgh, s nímž získal i tři Stanley Cupy.

Výsledky NHL:

Toronto - Tampa Bay 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)

Branky: 2. a 50. O. Kaše, 20. W. Nylander - 25. a 60. Palát, 10. Bellemare, 13. Stamkos, 30. Raddysh (Palát). Střely na branku: 38:27. Diváci: 18.919. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Palát (oba Tampa Bay), 3. O. Kaše (Toronto).

Montreal - Chicago 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 34. J. Toews, 52. Borgström. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20.447. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury (Chicago), 2. Allen (Montreal), 3. J. Toews (Chicago).

Columbus - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 9. Texier - 11. Lundeström, rozhodující sam. nájezd Rakell. Střely na branku: 34:26. Diváci: 16.029. Hvězdy zápasu: 1. Gibson (Anaheim), 2. Texier (Columbus), 3. Lundeström (Anaheim).

NY Islanders - Nashville 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)

Branky: 7. Czarnik, 22. A. Lee, 46. Dobson - 18. R. Johansen, 19. Sissons, 53. Trenin, 60. Tolvanen. Střely na branku: 21:29. Rittich odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval tři góly z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Josi, 3. Jeannot (všichni Nashville).

St. Louis - Detroit 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)

Branky: 7., 17. a 50. Walker, 37. Parayko, 51. Barbašev, 60. Scandella - 25. a 56. Fabbri (na druhou Hronek). Střely na branku: 26:31. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Walker, 2. Lindgren, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Calgary - Carolina 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 28. Hanifin - 5. a 65. Aho. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15.620. Hvězdy zápasu: 1. Aho (Carolina), 2. Hanifin (Calgary), 3. Slavin (Carolina).

Edmonton - Boston 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 39. a 50. Draisaitl - 17. Marchand, 23. DeBrusk, 58. Grzelcyk. Střely na branku: 43:30. Diváci: 16.112. Hvězdy zápasu. 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Ullmark, 3. DeBrusk (oba Boston).

Seattle - Winnipeg 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 41. a 55. Connor, 6. Toninato. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Hellebuyck, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).

Los Angeles - Dallas 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 21. Kempe, 55. Kaliyev, 59. Arvidsson, 60. Athanasiou. Střely na branku: 41:27. Diváci: 13.659. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Kempe, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

San Jose - Minnesota 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky: 44. Dahlen (Hertl), 54. Hertl - 36. a 59. Greenway, 7. Fiala, 28. Eriksson Ek, 59. Kaprizov. Střely na branku: 35:27. Diváci: 10.782. Hvězdy zápasu: 1. Fiala (Minnesota), 2. Dahlen (San Jose), 3. Greenway (Minnesota).

Centrální divize:

1. Minnesota 26 19 1 6 101:74 39
2. St. Louis 26 14 4 8 90:75 32
3. Nashville 26 15 1 10 77:73 31
4. Colorado 23 14 2 7 99:79 30
5. Winnipeg 26 13 4 9 79:72 30
6. Dallas 24 13 2 9 68:68 28
7. Chicago 26 10 2 14 58:81 22
8. Arizona 25 5 2 18 44:93 12