Palát v prodloužení rozhodl o výhře Tampy, Voráček bral dvě asistence

15. 10. 2021 6:31
Český hokejový útočník Ondřej Palát dvěma góly pomohl Tampě Bay k výhře nad Detroitem 7:6 v prodloužení. Ve čtvrtečním programu NHL skóroval také Radek Faksa, jehož Dallas v nastavení porazil New York Rangers 3:2.
Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning)
Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning) | Foto: Reuters

Na vysokém vítězství Columbusu nad Arizonou se dvěma asistencemi podílel Jakub Voráček. Premiérové nahrávky v novém ročníku zaznamenali Filip Zadina z Detroitu a Dominik Simon z Pittsburghu.

Tampa Bay do utkání v Detroitu nevstoupila vůbec dobře. Ve 14 minutě poslal Dylan Larkin po Zadinově přihrávce Red Wings do vedení. Po osmadvaceti minutách vedl Detroit již 3:0, ale ještě před polovinou zápasu nastartoval obrat Tampy Palát.

Obhájci Stanley Cupu do konce druhé třetiny snížili na 4:3, ale Detroit inkasované branky nerozhodily. Red Wings si ve 47. minutě zásluhou Vladislava Naměstnikova vzali tříbrankové vedení zpět a zdálo se, že si dojdou pro první výhru v ročníku.

Závěr utkání však lépe zvládli Lightning. Třemi góly v posledních sedmi minutách dokázali srovnat a ve třetí minutě nastavení rozhodl svou druhou brankou v utkání Palát.

Jakub Voráček v obnovené soutěžní premiéře v dresu Columbusu navázal na povedenou přípravu a dvěma asistencemi se podílel na vysoké výhře 8:2 nad Arizonou. Návrat do NHL zhořkl útočníkovi Dmitriji Jaškinovi, který se v dresu Coyotes vrátil do NHL po dvou letech strávených v Dynamu Moskva.

Výsledky NHL:

Ottawa - Toronto 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky: 9. Tierney, 19. Ennis, 20. Formenton - 44. Spezza, 49. W. Nylander. Střely na branku: 36:48. Petr Mrázek odchytal za Toronto 40 minut, inkasoval 3 branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 15.159. Hvězdy zápasu: 1. A. Forsberg, 2. Ennis (oba Ottawa), 3. Spezza (Toronto).

Florida - Pittsburgh 5:4 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 1:0)

Branky: 10. a 62. Verhaeghe, 54. a 56. Ekblad, 24. Duclair - 32. D. Heinen (D. Simon), 39. J. Carter, 49. Guentzel, 49. Rodrigues. Střely na branku: 39:47. Diváci: 14.308. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Verhaeghe (oba Florida), 3. J. Carter (Pittsburgh).

Columbus - Arizona 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)

Branky: 1. Texier, 15. a 32. O. Bjorkstrand (na první Voráček), 21. Jenner, 35. Bean (Voráček), 45. Werenski, 49. Domi, 59. Nyquist - 22. Strälman, 57. Keller. Střely na branku: 26:38. Diváci: 17.813. Hvězdy zápasu: 1. O. Bjorkstrand, 2. Merzlikins, 3. Domi (všichni Columbus).

Buffalo - Montreal 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky: 7. Okposo, 18. Girgensons, 38. V. Olofsson, 40. Bjork, 45. Tage Thompson - 30. Ch. Wideman. Střely na branku: 36:31. Diváci: 8467. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Girgensons, 3. Craig Anderson (všichni Buffalo).

Carolina - New York Islanders 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky: 10. a 60. A. Svečnikov, 14. Fast, 27. Martinook, 32. Niederreiter, 52. T. Teräväinen - 8. Barzal, 21. B. Nelson, 35. A. Lee. Střely na branku: 41:28. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. A. Svečnikov, 2. T. Teräväinen, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

New York Rangers - Dallas 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 29. A. Fox, 36. Kreider - 20. Peterson, 27. Faksa, 62. M. Heiskanen. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17.173. Hvězdy zápasu: 1. M. Heiskanen (Dallas), 2. A. Fox (NY Rangers), 3. Holtby (Dallas).

Detroit - Tampa Bay 6:7 v prodl. (1:0, 3:3, 2:3 - 0:1)

Branky: 21., 28., 33. a 45. Bertuzzi, 14. Dylan Larkin (Zadina), 48. Naměstnikov - 29. a 63. Palát, 36. a 37. Stamkos, 54. Colton, 57. Kučerov, 58. Killorn. Střely na branku: 26:48. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Palát (Tampa Bay), 2. Bertuzzi (Detroit), 3. Killorn (Tampa Bay).

Nashville - Seattle 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky: 4. Tolvanen, 25. Josi, 60. Mikael Granlund - 18. a 59. B. Tanev, 16. McCann, 30. Wennberg. Střely na branku: 30:26. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. McCann (oba Seattle), 3. Tolvanen (Nashville).

Los Angeles - Vegas 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 20., 31. a 56. Kopitar, 14. D. Brown, 24. Danault , 42. Doughty - 9. Theodore, 56. Dadonov. Střely na branku: 47:25. Diváci: 16.589. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Doughty, 3. Iafallo (všichni Los Angeles).

před 2 hodinami

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.