Palát přihrál na dva góly Tampy Bay, Ovečkin vytvořil rekord NHL

1. 1. 2022 6:40
Hokejistům Tampy Bay nestačily v NHL dvě asistence Ondřeje Paláta a podlehli na svém ledě New Yorku Rangers 3:4 po samostatných nájezdech. Alexandr Ovečkin zařídil dvěma trefami výhru Washingtonu 3:1 v Detroitu. Ruský útočník vstřelil vítězný gól v přesilové hře, ve které dal během kariéry v NHL už 275 branek a vytvořil tím nový rekord soutěže.
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: ČTK

Palát si připsal první asistenci v 19. minutě, když po vyhraném vhazování přistrčil puk na modrou čáru Victoru Hedmanovi a po jeho přihrávce otevřel skóre Steven Stamkos. Rangers poté pomohl domácí gólman Brian Elliott, po jehož chybných rozehrávkách otočili Alexis Lafreniere a Barclay Goodrow.

"Také ale vytáhl několik neskutečných zákroků, kterými nám dodával sebevědomí," zastal se Hedman Elliotta. "Vítězíme a prohráváme jako tým. Chyby se stávají," bral věc s nadhledem.

Z rychlého protiútoku vyrovnal ještě ve druhé třetině Ross Colton. Hostující Goodrow, který před utkáním převzal prsten za poslední triumf s Tampou Bay ve Stanleyově poháru, se ale prosadil v 54. minutě proti svým bývalým spoluhráčům podruhé.

"Byl to mimořádný den. Ani jsem nemohl odpoledne před utkáním usnout, tak jsem se těšil," řekl Goodrow, první hvězda zápasu. "Vítězství chutná skvěle. Ovace ve stoje a video na kostce (se záběry jeho nejlepších momentů v týmu Tampy Bay) ale překonávají i mé nejdivočejší sny, jaké jsem v dětství měl," doplnil.

Obhájce titulu si vynutil prodloužení i díky Palátovi. Český útočník našel při hře bez brankáře křížným pasem Stamkose a jeho střelu z levého kruhu dorazil Corey Perry v čase 58:03. V rozstřelu uspěl jen útočník Rangers Mika Zibanejad. I přes prohru byl domácí trenér Jon Cooper spokojený, jak jeho svěřenci k utkání den po debaklu 3:9 na ledě Floridy přistoupili.

Palát bodoval ve čtvrtém utkání za sebou a v produktivitě českých hráčů je druhý (10+14) za Tomášem Hertlem (16+9). Kromě něj nastoupili do utkání na ledě Tampy Bay ještě domácí Jan Rutta s Andrejem Šustrem a na hostující straně Filip Chytil s Liborem Hájkem.

Detroit vedl od 22. minuty brankou Piuse Sutera a Washington vyrovnal ještě v prostřední části trefou Jevgenije Kuzněcova. Poslední slovo měl ale Ovečkin. Vyhlášený kanonýr rozhodl v 58. minutě v početní převaze střelou z levého kruhu a při hře bez gólmana zpečetil výhru Capitals.

"Na seznamu je hodně skvělých hráčů, je krásné, že jsem první," uvedl Ovečkin, který se před utkáním dělil o rekord s Davem Andreychukem. Ruský útočník dal zároveň 119. vítězný gól, více jich vsítili pouze Gordie Howe (121) a Jaromír Jágr (135).

Ovečkin zároveň vede s 24 zásahy tabulku střelců této sezony společně s Leonem Draisaitlem a i díky jeho formě je Washington s Tampou Bay v čele soutěže. Uznal ale, že v Detroitu nezačali dobře. "Inkasovaný gól nás probral. Od té chvíle jsme zabrali. Hráli jsme více fyzicky a s větším nasazením," prohlásil.

New Jersey, jehož trenér Lindy Ruff měl před utkáním pozitivní test na koronavirus, zdolalo Edmonton 6:5 v prodloužení. Domácí přitom vyrovnali při hře brankáře v čase 59:28 a bonusový bod jim vystřelil Jack Hughes svou druhou trefou v zápase. Za poražené dali po dvou gólech Connor McDavid a Kailer Yamamoto. Útočník Devils Pavel Zacha nebodoval.

Hráči Vegas zakončili kalendářní rok výhrou 3:1 nad Anaheimem. Golden Knights soupeře přestříleli 45:16 a všechny tři branky vstřelili Nicolas Roy, Adam Brooks a Mattias Janmark v rozmezí 12. až 25. minuty. O čisté konto připravil Laurenta Brossoita až dvanáct sekund před koncem Ryan Getzlaf.

New Jersey - Edmonton 6:5 v prodl. (3:2, 0:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 2. a 63. J. Hughes, 4. Hischier, 12. Mercer, 46. Kuokkanen, 60. Šarangovič - 3. a 28. McDavid, 6. a 49. Yamamoto, 48. Shore. Střely na branku: 41:37. Diváci: 13.044. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes (New Jersey), 2. McDavid (Edmonton), 3. Mercer (New Jersey).

Vegas - Anaheim 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky: 12. N. Roy, 19. Brooks, 25. Janmark - 60. Getzlaf. Střely na branku: 45:16. Diváci: 18.022. Hvězdy zápasu: 1. N. Roy, 2. Janmark, 3. Brossoit (všichni Vegas).

Tampa Bay - NY Rangers 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 19. Stamkos (Palát), 38. Colton, 59. Perry (Palát) - 35. a 54. Goodrow, 26. Lafreniere, rozhodující sam. nájezd Zibanejad. Střely na branku: 28:23. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Goodrow (NY Rangers), 2. Perry, 3. Stamkos (oba Tampa Bay).

Detroit - Washington 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 22. P. Suter - 58. a 60. Ovečkin, 36. Kuzněcov. Střely na branku: 20:27. Diváci: 17.721. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Samsonov (oba Washington), 3. Naměstnikov (Detroit).