Palát je blízko. Tampa zdolala Dallas a jediná výhra ji dělí od zisku Stanley Cupu

26. 9. 2020 5:50
Lightning ve čtvrtém utkání finále play off NHL porazili Dallas 5:4 v prodloužení a v sérii vedou 3:1.
Hokejisté Tampy slaví rozhodující branku
Hokejisté Tampy slaví rozhodující branku | Foto: Reuters

Hokejisty Tampy Bay dělí jediná výhra od zisku druhého Stanley Cupu v klubové historii. V 67. minutě čtvrtého zápasu rozhodl obránce Kevin Shattenkirk. Na triumfu floridského mužstva se asistencí podílel i útočník Ondřej Palát.

Lightning dosud vyhráli Stanley Cup pouze v roce 2004. Před pěti lety ve finále neuspěli s Chicagem. Také Stars se radovali jedinkrát v historii, a to v roce 1999. O rok později finále nezvládli, když podlehli New Jersey. Nejcennější hokejovou trofej na světě dosud získalo 26 Čechů.

Pátý duel je na programu v noci na neděli od 2:00 SELČ. Poprvé od roku 2009 se bude finále hrát dva dny po sobě. "Nesmíme zpohodlnět. Máme před sebou práci, která ještě neskončila. Doposud jsme předváděli skvělé týmové úsilí. Těším se na zítřek, protože kruh se může uzavřít," řekl na tiskové konferenci jednatřicetiletý Shattenkirk.

Dallas opět postrádal zraněného centra Radka Faksu, Lightning zase kapitána Stevena Stamkose, který v minulém utkání nakrátko nastoupil po téměř sedmi měsících a brankou přispěl k triumfu 5:2.

Stars skórovali v Edmontonu, kde se hraje kvůli pandemii koronaviru bez diváků, na rozdíl od předchozích dvou zápasů jako první. Střelu Johna Klingberga zblokoval Jan Rutta, ale napodruhé se švédský bek dočkal.

V 19. minutě udeřil Dallas znovu. Jamie Benn našel před brankou Joea Pavelského, jenž se střelou k tyči nemýlil. U gólu byl opět i Rutta. Texaskému celku stačily k oběma trefám pouhé tři střely na branku.

Lightning snížili o 59 vteřin později. Palát vyslal do úniku Braydena Pointa, který bekhendem vyzrál na Antona Chudobina a skóroval ve třetím utkání po sobě.

Ve 23. minutě floridské mužstvo v přesilové hře srovnalo. Přihrávka od Alexe Killorna zpoza branky se od hole Andreje Sekery zvedla do vzduchu a Point baseballovým úderem skóroval. S 13 zásahy nejlepší střelec letošního play off vymazal dvougólové manko během dvou minut a 41 sekund.

Dallas si vzal vedení zpátky. Tyler Seguin se dostal za obranu Lightning, nezakončil, ale v pádu vrátil puk před branku a Corey Perry ho dorazil do branky. Pětatřicetiletý Kanaďan se stal prvním hráčem v historii NHL, který se v září trefil v základní části i vyřazovacích bojích.

Tampě Bay vyšel skvěle rovněž závěr druhé třetiny. Střela Nikity Kučerova se v početní výhodě odrazila k volnému Yannimu Gourdemu, který zařídil nerozhodný stav.

Ve 47. minutě Lightning otočili stav, když Killorn obkroužil branku a překonal Chudobina. Dallas začal tlačit a Pavelski vyrovnal, když se jeho střela odrazila od Shattenkirka. Americký zadák si spravil chuť v nastavení, kdy svou střelu umístil přesně k tyči. Hráči Tampy Bay tak při vyloučení Jamieho Benna využili třetí přesilovku v zápase.

"Když se podíváte na dosavadní play off, zjistíte, že jsme velmi houževnatý tým. Vždy, když čelíme výzvě, ještě přidáme," prohlásil Killorn, který byl zvolen největší hvězdou duelu.

Před Stars je odvrácení prvního mečbolu. "Musíme se z porážky velmi rychle vzpamatovat a připravit se na další zápas, v němž naše sezona visí na vlásku. Těším se," prohlásil Seguin.

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 4:5 v prodl. (2:1, 1:2, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 8. J. Klingberg (Lindell), 19. Pavelski (Jamie Benn, Radulov), 29. Perry (Seguin, Janmark), 52. Pavelski (Seguin, Heiskanen) - 20. Point (Palát, Shattenkirk), 23. Point (Killorn, Kučerov), 39. Gourde (Kučerov, Sergačov), 47. Killorn (Sergačov, Cirelli), 67. Shattenkirk (Hedman, Maroon). Rozhodčí: Charron, Sutherland - Kovachik, Barton. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:3. Střely na branku: 30:35. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Shattenkirk (oba Tampa Bay), 3. Pavelski (Dallas). Stav série: 1:3.

Dallas: Chudobin - J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Hanley - Radulov, Seguin, Jamie Benn - Gurjanov, Pavelski, Janmark - Perry, Hintz, Kiviranta - Caamano, Dickinson, Cogliano. Trenér: Rick Bowness.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Černák, Sergačov, Shattenkirk, McDonagh - Kučerov, Point, Palát - T. Johnson, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Verhaeghe, Paquette, Maroon. Trenér: Jon Cooper.