Otřes mozku, operace a nejistota. Napadenému rozhodčímu v NHL hrozí konec kariéry

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 8. 2016 19:05
Srážka hokejového obránce Calgary a rozhodčího z uplynulé sezony NHL momentálně nabízí dvě zásadní otázky: Ukončí napadený sudí kariéru? A jak dopadne u soudu spor ohledně hráčova trestu?
Takhle Dennis Wideman skolil rozhodčího Dona Hendersona. | Video: YouTube.com

Praha – Zhruba v půlce minulé sezony sestřelil Dennis Wideman čárového rozhodčího a suspendace na 20 zápasů mu přišla příliš tvrdá. Don Henderson, oběť střetu, však trpí dodnes. Byť podstoupil náročnou operaci, zámořskou NHL už si možná nikdy nezapíská.

Pokud se temný scénář naplní, bude zkušený muž v pruhovaném s hořkostí vzpomínat na 27. leden letošního roku. V duelu Calgary proti Nashvillu sledoval u mantinelu hru, když zezadu na krku ucítil hokejku obránce Widemana. Po nevybíravém krosčeku šel ihned k ledu a sezona pro něj skončila.

Hříšník Wideman duel dohrál, načež se hájil tím, že sudího Hendersona neviděl, protože inkasoval tvrdý bodyček od Miikky Salomäkiho a byl dezorientovaný: "Hraju už nějaký ten rok a k rozhodčím jsem vždy choval respekt. Čárového ani hlavního bych nikdy záměrně netrefil. Nebyl to úmysl. Nevěděl jsem, jak srážce zabránit."

Asistent kapitána Calgary každopádně dostal stopku na 20 zápasů. Český zadák Jakub Nakládal díky tomu povýšil do NHL, ale spoluhráče hájil: "V porovnání s tím, co se stalo v jiných případech, je to dost tvrdý trest."

Mysleli si to i další. Včetně Widemana, který nakonec uspěl s odvoláním u nezávislého arbitra, který suspendaci zkrátil na polovinu. Zkušený obránce si v té době odpykal už 19 duelů, ale i tak mohl mít radost, neboť kratší stopka znamená nižší finanční újmu.

U soudu půjde o 300 tisíc dolarů

Jenže zámořská liga trvá na svém. Arbitra, jenž případ posuzoval, vyhodila a trest chce v rámci žaloby na NHLPA (hráčská asociace) vrátit na původních 20 zápasů.

Don Henderson, 47letý rozhodčí, který ve slavné soutěži píská přes 20 let, se už stihl zotavit z otřesu mozku a podstoupil operaci, při níž mu doktoři dávali do pořádku dvě krční ploténky. Ovšem s nejistým výsledkem.

"Vím, že hodně lidí říká, že Wideman není tenhle typ hráče, že na to nemá povahu, že je to dobrý chlap. Já na to odpovídám: 'A co jako?!' Pořád je to stejně hrozné. Zaútočil na něj zezadu a puk byl daleko od obou. Hendersonova kariéra teď možná skončí," komentoval případ pro deník The Boston Globe kamarád napadeného sudího, rovněž muž v pruhovaném.

Samotná NHL s Hendersonovým zdravím nic nezmůže, ale pokud uspěje u soudu, Wideman neujde původnímu trestu na 20 duelů, což ho bude stát skoro 300 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy