Opice, řvali na něj v Česku. Rasismus z hokeje nevymizel, rozpovídal se Simmonds

Sport Sport
28. 8. 2016 11:27
Útočník Philadelphie Wayne Simmonds mluvil před sezonou s kanadskou stanicí Sportsnet, přičemž se dotkl i palčivého tématu. "Myslím, že rasismus z hokeje nevymizel. Stalo se mi, že mi někdo něco řekl nebo udělal, ale beru to spíš jako motivaci," řekl.
Wayne Simmonds s Michalem Neuvirthem.
Wayne Simmonds s Michalem Neuvirthem. | Foto: ČTK

Praha – Hokejista černé pleti Wayne Simmonds nastoupil v české extralize během poslední výluky NHL jen k šesti zápasům, načež odešel. I proto, že někteří chomutovští fanoušci na něj pořvávali "opice".

Muž, který v posledním ročníku odehrál za Philadelphii 81 zápasů, v nichž nastřádal 60 bodů (32+28), však nezažil rasismus pouze v Česku. Stanici Sportsnet sdělil: "Nemůžu říct, že rasismus už ze hry vymizel, protože myslím, že ne. Stalo se mi, že mi někdo něco řekl nebo udělal, ale beru to spíš jako motivaci."

28letý forvard se narodil v Scarboroughu, městské části Toronta, odkud později zamířil do kanadské juniorky. Profesionální zámořský hokej však okusil jen ve Spojených státech, kde si všímá rozdílů mezi oběma zeměmi.

Hloubá i nad rasovou otázkou: "Nechci říct, že ve Spojených státech je segregace, ale cítíte tam v tomhle ohledu určité napětí, zatímco v Kanadě, zejména v Torontu, je společnost jednotnější. Všichni navíc hrají hokej, takže lehce zapadnete."

Že by však v dresu americké Philadelphie, který oblékají rovněž Jakub Voráček, Radko Gudas a Michal Neuvirth, psychicky strádal, se říct nedá. "Mám kolem sebe dobré lidi, takže necítím, že by mě to, o čem jsem mluvil, nějak ovlivňovalo," podotýká.

Simmonds si hokejem vydělával rovněž v Los Angeles. Během výluky v sezoně 2012-13 působil v německém Crimmitschau a Liberci. Právě v Česku, konkrétně na stadionu Chomutova, čelil slovnímu rasistickému útoku. I kvůli tomu brzy odešel, což později přiznal jeho agent (více ZDE).

Fanoušci Chomutova, kteří na kanadskou hvězdu pokřikovali, dostali trest v podobě ročního zákazu vstupu na domácí stadion.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

Další zprávy