Opice, řvali na něj v Česku. Rasismus z hokeje nevymizel, rozpovídal se Simmonds

Sport Sport
28. 8. 2016 11:27
Útočník Philadelphie Wayne Simmonds mluvil před sezonou s kanadskou stanicí Sportsnet, přičemž se dotkl i palčivého tématu. "Myslím, že rasismus z hokeje nevymizel. Stalo se mi, že mi někdo něco řekl nebo udělal, ale beru to spíš jako motivaci," řekl.
Wayne Simmonds s Michalem Neuvirthem.
Wayne Simmonds s Michalem Neuvirthem. | Foto: ČTK

Praha – Hokejista černé pleti Wayne Simmonds nastoupil v české extralize během poslední výluky NHL jen k šesti zápasům, načež odešel. I proto, že někteří chomutovští fanoušci na něj pořvávali "opice".

Muž, který v posledním ročníku odehrál za Philadelphii 81 zápasů, v nichž nastřádal 60 bodů (32+28), však nezažil rasismus pouze v Česku. Stanici Sportsnet sdělil: "Nemůžu říct, že rasismus už ze hry vymizel, protože myslím, že ne. Stalo se mi, že mi někdo něco řekl nebo udělal, ale beru to spíš jako motivaci."

28letý forvard se narodil v Scarboroughu, městské části Toronta, odkud později zamířil do kanadské juniorky. Profesionální zámořský hokej však okusil jen ve Spojených státech, kde si všímá rozdílů mezi oběma zeměmi.

Hloubá i nad rasovou otázkou: "Nechci říct, že ve Spojených státech je segregace, ale cítíte tam v tomhle ohledu určité napětí, zatímco v Kanadě, zejména v Torontu, je společnost jednotnější. Všichni navíc hrají hokej, takže lehce zapadnete."

Že by však v dresu americké Philadelphie, který oblékají rovněž Jakub Voráček, Radko Gudas a Michal Neuvirth, psychicky strádal, se říct nedá. "Mám kolem sebe dobré lidi, takže necítím, že by mě to, o čem jsem mluvil, nějak ovlivňovalo," podotýká.

Simmonds si hokejem vydělával rovněž v Los Angeles. Během výluky v sezoně 2012-13 působil v německém Crimmitschau a Liberci. Právě v Česku, konkrétně na stadionu Chomutova, čelil slovnímu rasistickému útoku. I kvůli tomu brzy odešel, což později přiznal jeho agent (více ZDE).

Fanoušci Chomutova, kteří na kanadskou hvězdu pokřikovali, dostali trest v podobě ročního zákazu vstupu na domácí stadion.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy