Odstartovala příprava na restart NHL. Voráček slavil výhru, Calgary s Rittichem padlo

Aktualizováno 29. 7. 2020 8:09
Hokejový brankář David Rittich odchytal v dresu Calgary v první přípravě před dohrávkou NHL po pandemii koronaviru druhou polovinu utkání s domácím Edmontonem a při porážce 1:4 dvakrát inkasoval. Šlo na něj devět střel. Do třízápasového programu zasáhl také útočník Jakub Voráček, jehož Philadelphia zdolala Pittsburgh 3:2 v prodloužení.

Do branky Flames se postavil od úvodu Cam Talbot, jehož v edmontonské hale Rogers Place překonal už po 64 sekundách hry Kailer Yamamoto a v osmé minutě zvýšil v přesilové hře kapitán Oilers Connor McDavid. Od 30. minuty se dostal do branky Rittich a čtyři sekundy před koncem druhé třetiny snížil v početní výhodě Elias Lindholm.

Edmonton pojistil vítězství v 56. minutě. Ritticha překonal z dorážky Patrick Russell poté, co český gólman po nahození Ryana Nugenta-Hopkinse z poloviny hřiště a nečekaném odskoku puku ještě stihl zasáhnout betonem. Za 33 sekund se podruhé v utkání prosadil McDavid, který se po průniku po pravé straně trefil mezi Rittichovy nohy.

Voráček nastoupil v druhém dějišti dohrávky sezony v Torontu v elitní formaci Flyers se Seanem Couturierem a Claudem Girouxem a strávil na ledě přes 18 minut. Jeho tým v úvodním dějství otočil stav, poté co na gól Conora Shearyho odpověděli Couturier a Kevin Hayes. Prodloužení vynutil v 57. minutě Jason Zucker, ale Flyers rozhodli v čase 62:40 díky Scottu Laughtonovi.

V dalším duelu v Torontu vyhráli tamní Maple Leafs nad Montrealem 4:2 i díky dvěma brankám Alexandera Kerfoota a třem bodům za gól a dvě asistence Morgena Riellyho.

Každý z 24 týmů před restartem sezony sehraje jeden přípravný zápas. Soutěžní duely jsou na programu opět od soboty, kdy se NHL vrátí poprvé od 11. března. Pak byla soutěž přerušena a 27. května byl zrušen zbytek základní části.

Před oběma zápasy v Torontu v prázdné hale bez diváků si hráči obou týmů během kanadské a americké hymny stouply na modré čáry po bok soupeře, aby podpořili boj proti sociální nespravedlnosti a rasismu. Z rivalů z Pensylvánie Pittsburghu a Philadelphie tak stáli vedle sebe například kapitán Penguins Sidney Crosby s Couturierem či Voráček s Patricem Hörnqvistem.

V Edmontonu byl předzápasový ceremoniál věnovaný vzpomínce na útočníka Colbyho Cavea, který hrál v NHL tři sezony za Boston a naposledy za Oilers. Pětadvacetiletý hráč 11. dubna zemřel poté, co jej postihlo krvácení do mozku.

Koukalová bojuje s koronavirem po svém, vyhýbá se focení s fanoušky | Video: Aktuálně.cz

Přípravné zápasy před kvalifikací a play off NHL:

Toronto:

Philadelphia - Pittsburgh 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 12. Couturier, 20. K. Hayes, 63. Laughton - 6. Sheary, 57. Zucker.

Montreal - Toronto 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 37. Tatar, 49. Byron - 27. a 40. Kerfoot, 1. I. Michejev, 50. Rielly.

Edmonton:

Calgary - Edmonton 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Branky: 40. E. Lindholm - 8. a 56. McDavid, 2. Yamamoto, 56. P. Russell. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal 30:06 minuty, inkasoval z devíti střel dvě branky a měl úspěšnost zákroků 77,8 procenta.

před 26 minutami

Jižní Koreu sužují povodně kvůli monzunovým dešťům, vyžádaly si již 30 obětí na životech

Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc sužují Jižní Koreu. Více než 3700 lidí přišlo kvůli nim o střechu nad hlavou a nejméně 12 osob se pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na korejské ministerstvo vnitra.

Voda zaplavila v Jižní Koreji obytné čtvrti i zemědělskou půdu a poškodila stovky silnic a mostů. Na řadě míst jsou hlášeny sesuvy půdy, které zničily řadu domů.

Povodně sužují i metropoli Soul, kde se rozvodnila řeka Han. Ve městě Kwangdžu na jihu země muselo být zrušeno několik místních leteckých spojů poté, co voda zaplavila runvej, informoval server televize Channel News Asia (CNA).

Podle CNA trvají vydatné deště v Jižní Koreji už skoro sedm týdnů a jsou nejdelšími monzunovými dešti v této zemi od roku 2013. Meteorologé očekávají pokračování lijáků i v dalších dnech.

před 48 minutami

Macron pořádá charitativní konferenci na pomoc Libanonu, připojí se Trump i Michel

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes spolu s OSN pořádá dárcovskou videokonferenci na pomoc Libanonu po úterním výbuchu v Bejrútu, který zničil značnou část města. Účast již přislíbil americký prezident Donald Trump či předseda Evropské rady Charles Michel.

Macron Bejrút navštívil ve čtvrtek jako první zahraniční státník po úterním výbuchu asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu. Rozzlobenému davu místních Macron přislíbil, že peníze na obnovu města se "nedostanou do zkorumpovaných rukou". Účastníci konference se tak dnes budou věnovat i otázce, jak peníze rozdělit, aby pomohly přímo zasaženým lidem.