Voráčkovi hrozí konec kariéry. Bojím se, aby mohl žít normální život, řekl manažer

ČTK ČTK
4. 12. 2022 23:03
Český hokejový útočník Jakub Voráček z týmu Columbus Blue Jackets už měsíc nehraje zápasy NHL kvůli otřesu mozku. Podle některých spekulací, které rozvířil web theathletic.com, mu hrozí i konec kariéry. Více by mohla napovědět tisková konference. Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2010 se má setkat s novináři v domácí Nationwide Areně před pondělním tréninkem týmu.
Jakub Voráček
Jakub Voráček | Foto: Lukáš Caha

Voráček stále nedostal od lékařů zelenou k návratu k jakýmkoliv hokejovým aktivitám od svého posledního vystoupení, jímž bylo utkání Blue Jackets 4. listopadu v Tampere proti Coloradu. Při porážce 3:6 dokonce skóroval, ale ve třetí třetině ho zasáhl vysokou holí do obličeje Dryden Hunt a druhý den v odvetě ve Finsku už Voráček v sestavě celku z Ohia scházel. Do týmu se kvůli otřesu mozku dosud nevrátil.

"Jake má za sebou během kariéry několik zranění hlavy. A po tom posledním mu lékaři doporučili, ať si dá chvíli pauzu, aby zjistil, zda přetrvávající příznaky, které má, odezní až do té míry, že mu jeho stav umožní vrátit se a zase hrát," uvedl pro klubový web generální manažer klubu Jarmo Kekäläinen.

Sám nedokáže odhadnout, jak se bude stav jednoho z týmových lídrů vyvíjet dál. "Neočekáváme, že by se mělo vše vyřešit v blízké budoucnosti. A dáme Jakeovi tolik času, kolik jen potřebuje, protože tady je nejdůležitějším faktorem zdraví v dlouhodobém horizontu," prohlásil Kekäläinen.

Pro server The Atletic naznačil, že třetí nejproduktivnější Čech historie NHL Voráček dost možná pomýšlí na předčasný odchod do důchodu. "Bojím se hlavně o něho samotného, aby mohl žít normální život. I s ohledem na jeho mladou rodinu je tohle to nejdůležitější - žít normální život. Je řada kluků, jimž se tohle stalo. A jeden z nich pracuje i pro náš klub," odkázal Kekäläinen na Voráčkova kamaráda a bývalého skvělého útočníka Ricka Nashe.

Kladenskému odchovanci může konec hrozit i proto, že není úplně jasné, kolik otřesů mozku už má za 15 let strávených v nejlepší hokejové lize světa za sebou. Podle serveru utrpěl přinejmenším jeden otřes mozku již v průběhu této sezony ještě před zápasy ve Finsku. The Athletic napsal, že s Voráčkem si jeho zástupci vyměnili krátké textové zprávy, ale že sám hráč nechtěl situaci před plánovanou tiskovou konferencí vůbec komentovat.

Do Columbusu, který si jej vybral do NHL během draftu 2007 jako celkově sedmého hráče v pořadí, se Voráček vrátil před minulou sezonou po deseti letech strávených ve Philadelphii. V ročníku 2021/22 byl nejproduktivnějším hráčem mužstva s 62 body ze 79 zápasů za šest branek a 56 asistencí. V této sezoně stihl dosud odehrát 11 utkání s bilancí gólu a pěti nahrávek.

Celkem za kariéru v NHL má na kontě už 1058 startů v základní části a 806 bodů (223+583). Lepší byli z českých hokejistů pouze Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Za 49 vystoupení ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup přidal Voráček 28 bodů díky devíti brankám a 19 přihrávkám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy