"Byl při vědomí a hýbal končetinami." NHL vyděsil kolaps hvězdy St. Louis při zápase

Aktualizováno 12. 2. 2020 7:45
Hokejista St. Louis Blues Jay Bouwmeester během utkání zámořské NHL proti Anaheimu zkolaboval a musel být odvezen do nemocnice. Zápas se nedohrál.

K nepříjemné události došlo při reklamní přestávce během třinácté minuty první třetiny. Šestatřicetiletý obránce Blues se podle všeho chtěl napít z láhve na mantinelu, místo toho se ale zhroutil k zemi.

Zbytek zápasu se kvůli kolapsu Bouwmeestera už nedohrál.
Zbytek zápasu se kvůli kolapsu Bouwmeestera už nedohrál. | Foto: Reuters

Spoluhráči okamžitě k Bouwmeesterovi zavolali lékaře, kteří podle zámořských médií bezvládného hokejistu na místě resuscitovali.

"Utrpěl srdeční příhodu," uvedl generální manažer St. Louis Doug Armstrong. "Děkujeme doktorům z našeho i jejich týmu, že rychle zasáhli a že Jaye stabilizovali. Byl při vědomí a hýbal všemi končetinami, když ho převáželi do nemocnice. V Anaheimu podstoupí podrobnější vyšetření," dodal. Zápas byl ukončen za stavu 1:1.

Bouwmeester hraje v NHL sedmnáctou sezonu, v té minulé získal se St. Louis Stanleyův pohár. Má také zlatou olympijskou medaili z her v Soči v roce 2014.

Bouwmeester patří k železným mužům a drží v NHL jednu z nejdelších sérií bez vynechaného zápasu: nastoupil k 737 utkáním v řadě. Před kolapsem rozdýchával na hráčské lavici 80 sekund dlouhé střídání, během kterého ale nepodstoupil žádnou velkou srážku a neschytal ani žádný úder do hlavy. Celkově strávil na ledě pět a půl minuty.

Naposledy se v NHL podobná situace přihodila v roce 2014, kdy zkolaboval Rich Peverley. Tehdejší útočník Dallasu měl nepravidelný srdeční rytmus a pomohl mu rychlý zásah zdravotníků.

Větší bezpečnost zaručuje hráčům i pravidlo, že při utkání musejí být k dispozici alespoň dva doktoři a jeden z nich musí být v dosahu patnácti metrů. Nesmí chybět ani defibrilátor, který v roce 2005 zachránil život českému obránci Jiřímu Fischerovi po kolapsu v Detroitu.

Mrázek třikrát inkasoval

Ve zbývajících deseti duelech úterního programu žádný z českých hráčů nebodoval. Brankář Petr Mrázek pustil v Dallasu tři góly z 36 střel, s Carolinou podlehl 1:4 a připsal si třetí prohru za sebou.

Hrdinou domácího mužstva se stal Jamie Benn, autor hattricku, který poprvé překonal českého gólmana v osmé minutě. "Chytal dobře. Zejména v úvodu nás udržel ve hře," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour na adresu Mrázka, který inkasoval v předchozích dvou startech deset branek. Poslední dva zápasy odchytal jeho náhradník James Reimer.

Ještě v první třetině vyrovnal Sebastian Aho krátce po vypršení trestu Radka Faksy. Dallas rozhodl v rozmezí 33. až 36. minuty dvěma góly v přesilových hrách. Proměnili je Denis Gurjanov a Benn, který v závěru při power play zkompletoval hattrick. V sestavě vítězů scházel v obraně Roman Polák.

Edmontonu se v minulém utkání zranil kapitán Connor McDavid, který bude chybět dva až tři týdny. Při jeho absenci vzal na sebe zodpovědnost Leon Draisaitl, který zařídil gólem a třemi přihrávkami vítězství Oilers 5:3 nad Chicagem. Zdatně mu sekundoval spoluhráč z formace Kailer Yamamoto, který dal dvě branky.

Draisaitl si upevnil vedení v produktivitě NHL, ve které má už 89 bodů (32+57). David Pastrňák je o jedenáct bodů zpět (38+40) a drží třetí místo před Nathanem MacKinnonem, který se v úterý podílel dvěma přihrávkami na vítězství Colorada 3:0 nad Ottawou. Čisté konto vychytal Philipp Grubauer, jemuž kryl záda Pavel Francouz.

Fanouškům zatrnulo i v Buffalu. Domácí Henri Jokiharju se srazil s útočníkem Detroitu Brendanem Perlinim, kterého v pádu zasáhl bruslí do obličeje. Způsobil mu tržnou ránu, kterou spravilo několik stehů na nosu a pravé tváři.

"Všechny nás vystrašilo, když jsme viděli, že ho trefil blízko oka. Ale Brendan bude v pořádku," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill. Jeho svěřenci prohráli 2:3. Hostující obránce Filip Hronek fauloval za stavu 1:1 v úniku Connora Shearyho, ale útočník Buffala trestné střílení neproměnil.

Florida porazila New Jersey 5:3 díky netypickému složení čtvrté řady, kterou tvořili dva obránci Mike Matheson a Mark Pysyk. Ve středu útoku je doplnil Noel Acciari a společně zaznamenali na ledě Devils devět bodů (každý měl bilanci 1+2).

Formu potvrdila Tampa Bay, která uspěla v Pittsburghu 2:1 v prodloužení a připsala si osmou výhru v řadě. Díky skvělé sérii se vyhoupla v NHL už na druhou příčku o bod za Boston. Zápas ale nedohrál jeden z lídrů Lightning Nikita Kučerov po srážce s Jackem Johnsonem. Za poražené nastoupil poprvé od výměny z Minnesoty útočník Jason Zucker.

Výsledky NHL:

Buffalo - Detroit 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 2. Sheary, 35. M. Johansson, 41. S. Reinhart - 1. a 28. Helm. Střely na branku: 25:29. Diváci: 16.588. Hvězdy zápasu: 1. M. Johansson (Buffalo), 2. Helm (Detroit), 3. Sheary (Buffalo).

Toronto - Arizona 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 15. a 42. Hyman, 64. Kapanen - 2. Dvorak, 40. Söderberg. Střely na branku: 41:37. Diváci: 19.039. Hvězdy zápasu: 1. Campbell, 2. Hyman (oba Toronto), 3. Hill (Arizona).

New Jersey - Florida 3:5 (1:2, 2:3, 0:0)

Branky: 4. J. Hughes, 25. Rooney, 35. Palmieri - 12. Connolly, 20. Matheson, 23. Pysyk, 25. Vatrano, 26. Acciari. Střely na branku: 28:33. Diváci: 12.732. Hvězdy zápasu: 1. Matheson, 2. Pysyk, 3. Acciari (všichni Florida).

NY Islanders - Philadephia 5:3 (3:0, 0:2, 2:1)

Branky: 8. Josh Bailey, 12. Martin, 16. Eberle, 60. Pulock, 60. Komarov - 30. Konecny, 32. Hägg, 59. Couturier. Střely na branku: 25:38. Diváci: 12.228. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Pulock, 3. Komarov (všichni NY Islanders).

Pittsburgh - Tampa Bay 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 12. Malkin - 24. Sergačev, 63. Gourde. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18.445. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gourde (Tampa Bay).

Minnesota - Vegas 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 6. Eriksson Ek, 13. Spurgeon, 30. Fiala, 36. Parise. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17.112. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Stalock, 3. Parise (všichni Minnesota).

Winnipeg - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 45. Ehlers - 20. a 28. Kreider, 41. R. Strome, 42. Zibanejad. Střely na branku: 44:32. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).

Dallas - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 8., 36. a 59. Jamie Benn, 33. Gurjanov - 18. Aho. Střely na branku: 37:25. Mrázek odchytal za Carolinu 58:55 minuty, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procent. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Heiskanen, 3. Gurjanov (všichni Dallas).

Colorado - Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 20. Rantanen, 51. Ničuškin, 59. Landeskog. Střely na branku: 36:34. Diváci: 18.015. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

Edmonton - Chicago 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Branky: 18. a 24. Yamamoto, 2. Sheahan, 25. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl - 6. Saad, 15. J. Toews, 22. A. Boqvist. Střely na branku: 31:41. Diváci: 17.066. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto, 2. Draisaitl, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Zápas Anaheim - St. Louis byl ukončen za stavu 1:1 po kolapsu hostujícího Jaye Bouwmeestera ve 13. minutě.