Nová sezona NHL začne letos v Praze, v úvodním zápase si nejspíš zahrají i Češi

Michal Šenk Michal Šenk
13. 2. 2019 12:23
Po devíti letech se do Prahy vrací nejslavnější hokejová liga světa NHL. Nový ročník kanadsko-americké soutěže odstartuje v říjnu v pražské O2 aréně.
NHL bavila v Praze. Na snímku Chára s Průchou.
NHL bavila v Praze. Na snímku Chára s Průchou. | Foto: Reuters

Už koncem loňského roku mluvil o české metropoli šéf soutěže Gary Bettman, redakci Hospodářských novin teď konání zápasu potvrdily dva zdroje blízké přípravám akce. "Zástupci NHL teď dolaďují některé detaily při návštěvě Česka, oficiální oznámení se všemi podrobnostmi by mělo přijít v březnu," uvedl jeden ze zdrojů.

Zápas se odehraje v prvním říjnovém týdnu. Podobně jako v roce 2010, kdy se v Praze střetly týmy Boston Bruins a Phoenix Coyotes. Tentokrát bude jedním z mužstev s největší pravděpodobností Philadelphia Flyers, kde v právě probíhajícím ročníku hrají tři čeští reprezentanti − útočník Jakub Voráček, obránce Radko Gudas a brankář Michal Neuvirth.

Ještě před pražskou zastávkou by měly oba týmy, které se v O2 areně střetnou, sehrát exhibiční utkání v Berlíně a ve švýcarském Lausanne.

Organizaci celého evropského "tripu" má na starosti americká společnost Live Nation. Ta má zastoupení i v Česku, kde se věnuje hlavně pořádání velkých hudebních akcí. Prodej vstupenek i televizních a reklamních práv pro českých trh má zajišťovat společnost Perinvest Tomáše Petery.

Ten přivedl do Prahy už premié­ru NHL v roce 2008, tehdy ještě pod hlavičkou agentury Česká sportovní, kterou spoluvlastnil s Miroslavem Černoškem. Ve dvou zápasech se tu střetli New York Rangers a Tampa Bay Lightning. V letech 2008 i 2010 měla Česká sportovní na pořádání zápasů licence a měla při jejich organizaci větší slovo, než bude mít Petera teď. Letos má hlavní zodpovědnost ležet na Live Na­tion ve spolupráci s O2 arenou.

Výlety do Evropy zahájila NHL v roce 2007 v Londýně. V zahraničí její kluby nastupovaly už dříve, od tohoto roku ale začala tradice regulérních soutěžních zápasů na evropském ledě. Celkem se tak na starém kontinentu v posledních dvanácti sezonách uskutečnilo už 23 zápasů.

Naposledy se hrálo loni v Helsinkách, dvojzápas mezi Floridou Panthers a Winnipegem Jets byl vyprodaný během pěti minut. Vedení NHL to označilo za velký úspěch. Hartwall Arena, kde se hrálo, má kapacitu 13 500 diváků. Pražská O2 arena nabízí až 18 tisíc míst.

"Díváme se na všechny možnosti, jak hrát častěji mimo USA a Kanadu. Ať už jde o exhibice našich klubů proti sobě, nebo o souboje s místními týmy," vysvětloval strategii soutěže na začátku letošního ročníku její šéf Bettman. "V minulosti jsme pracovali na tom, aby byla NHL vnitřně silná, teď máme příležitosti jít dál," popsal.

Přestože před pár měsíci mluvil Bettman o vnitřně silné soutěži, teď už jeho slova nemusí platit stoprocentně. Mezi hráči se mluví o stávce. Z příjmů ligy chtějí dostat větší díl. Podobně na tom byli v sezoně 2012/2013, kdy stávkovali a soutěž se několik měsíců nehrála. Současná kolektivní smlouva, která určuje práva, povinnosti a odměny hráčů i vedení ligy, vyprší v roce 2021 a už se jedná o nové.

 

Právě se děje

teď

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy