Nosek a Zacha skórovali při výhře Bostonu, Dostál předčil Mrázka

28. 2. 2023 7:55
Útočník Pavel Zacha svým 15. gólem v této sezoně NHL pomohl hokejistům Bostonu k výhře nad Calgary 4:3 v prodloužení.
Pavel Zacha
Pavel Zacha | Foto: Reuters

Zápas nevyšel gólmanovi Flames Danielu Vladařovi, jenž inkasoval dvě branky z pěti střel a po dvaceti minutách za stavu 0:2 střídal. Dominik Kubalík byl jediným střelcem Detroitu v zápase s Ottawou, Red Wings prohráli vysoko 1:6.

Calgary v první třetině Boston jasně přestřílelo, do kabin šlo ale s dvougólovou ztrátou. Vladaře dvakrát překonal obránce Dmitrij Orlov, jenž se v dresu Bruins prosadil poprvé od výměny z Washingtonu. Flames dvoubrankové manko smazali a v 50. minutě se dostali do vedení. O pět minut později ale vyrovnal Zacha a poslal zápas do prodloužení. V něm o osmé bostonské výhře v řadě rozhodl Charlie McAvoy.

Ještě před McAvoyem měl na hokejce rozhodující branku David Pastrňák, jeho samostatný únik ale zneškodnil brankář Jacob Markström. Český kanonýr nebodoval a prodloužil své čekání na gól na tři zápasy. Se 42 trefami i nadále zůstává druhým nejlepším střelcem ligy.

Skvělým výkonem na sebe opět upozornil gólman Bostonu Linus Ullmark. Hlavní kandidát na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL zneškodnil 54 střel Flames a překonal klubový rekord v počtu zákroků v jednom zápase.

"Byla to zábava. Je jasné, že jako tým nechcete, aby vás soupeř zatlačil a šedesátkrát vystřelil na branku, mně to ale nevadilo. Hlavní je, že jsme získali dva body a zakončili jsme náš výjezd čtvrtou výhrou," uvedl devětadvacetiletý Švéd, který v NHL vládne oběma hlavním brankářským statistikám.

Bruins odehráli třetí zápas ve čtyřech dnech a na jejich výkonu to bylo znát. Calgary je přestřílelo 57:20, ani to však k zastavení rozjetého týmu nestačilo. "Kluci ukázali, jak moc si věří. Flames nás přehráli ve všech směrech, my jsme ale ani chvíli nepanikařili. I přes dominanci soupeře na střídačce nebyl nikdo, kdo by nevěřil tomu, že tu můžeme vyhrát," řekl trenér Bruins Jim Montgomery.

Detroit v Ottawě nedokázal bodovat ani napodruhé. I tentokrát se Red Wings dostali do brzkého vedení, zbytek zápasu ale patřil domácím Senators, kteří se díky výhře 6:1 bodově dotáhli na svého soupeře. Kubalík dal 17. gól v sezoně a potvrdil pozici druhého nejlepšího detroitského střelce.

Red Wings v průběhu druhé třetiny přišli o obránce Filipa Hronka. Český bek podle trenéra Dereka Lalonda nastoupil s lehkým zraněním v horní části těla, které mu nedovolilo v zápase pokračovat.

Do sestavy se naopak vrátil Jakub Vrána, jenž poslední dva zápasy strávil na tribuně jako náhradník. V den svých 27. narozenin odehrál lehce přes 13 minut, ve kterých se neprosadil. Na první bod po návratu z asistenčního programu NHL/NHLPA stále čeká.

Souboj týmů ze spodní části tabulky Západní konference ovládli hokejisté Arizony. Chicago i díky 23 zákrokům Karla Vejmelky porazili 4:1 a uspěli po dvou prohrách. Blackhawks nastoupili již bez Patricka Kanea, který byl vyměněn do New York Rangers.

Čtyřmi góly se blýskl útočník Los Angeles Anže Kopitar. Kings hlavně díky jeho příspěvku porazili Winnipeg 6:5 v prodloužení a v tabulce Západní konference se posunuli na druhou příčku. Čtyři body v zápase zaznamenal také obránce Jets Josh Morrissey, jenž je s 63 body druhým nejproduktivnějším bekem v lize.

Výhru Columbusu na ledě Buffala řídil Erik Robinson, který svým prvním hattrickem v NHL dotáhl Blue Jackets k vítězství 5:3. Columbus bodoval potřetí za sebou, i nadále však zůstává nejhorším týmem soutěže.

Florida díky vydařené první třetině zvládla derby s Tampou Bay a na příčky zaručující play off ztrácí i nadále tři body. Svůj zápas totiž zvládl i osmý Pittsburgh, který porazil Nashville 3:1. Vyřazovací boje se vzdalují St. Louis, které po výměnách Vladimira Tarasenka a Ryana O'Reillyho prohrálo všech pět zápasů. V úterním duelu podlehlo Seattlu 3:5.

Posedmé za sebou bodovala Minnesota, která porazila NY Islanders 2:1 v prodloužení a na čelo Západní konference ztrácí již jen dva body. Montreal porazil San Jose 3:1. Dvěma body řídil obrat Christian Dvorak.

NHL:

Buffalo - Columbus 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)

Branky: 4. Tage Thompson, 46. Quinn, 50. Peterka - 14., 32. a 60. E. Robinson, 3. K. Johnson, 40. Jenner. Střely na branku: 42:36. Diváci: 13.661. Hvězdy zápasu: 1. E. Robinson (Columbus), 2. Quinn (Buffalo), 3. Jenner (Columbus).

Ottawa - Detroit 6:1 (4:1, 1:0, 1:0)

Branky: 8. a 16. Watson, 5. z trestného střílení Stützle, 17. DeBrincat, 29. Giroux, 46. B. Tkachuk - 4. Kubalík. Střely na branku: 27:17. Diváci: 14.071. Hvězdy zápasu: 1. Watson, 2. Stützle, 3. Giroux (všichni Ottawa).

Tampa Bay - Florida 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)

Branky: 32. Point - 7. E. Staal, 16. Lundell, 18. Luostarinen, 60. Duclair. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. E. Staal (oba Florida), 3. Point (Tampa Bay).

St. Louis - Seattle 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)

Branky: 26. Thomas, 30. Saad, 55. Bučněvič - 10. a 34. Geekie, 27. McCann, 50. Oleksiak, 60. B. Tanev. Střely na branku: 25:26. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Geekie (Seattle), 2. Bučněvič (St. Louis), 3. Tolvanen (Seattle).

Minnesota - NY Islanders 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 18. Reaves, rozhodující sam. nájezd F. Gaudreau - 15. Bailey. Střely na branku: 31:40. Diváci: 18.431. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson, 2. F. Gaudreau, 3. Reaves (všichni Minnesota).

Winnipeg - Los Angeles 5:6 po sam. nájezdech (2:0, 3:3, 0:2 - 0:0)

Branky: 16. a 18. Morrissey, 32. a 39. Stenlund, 27. Connor - 21., 30., 31. a 42. Kopitar, 56. Vilardi, rozhodující sam. nájezd Kempe. Střely na branku: 31:37. Diváci: 13.203. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Morrissey, 3. Stenlund (oba Winnipeg).

Calgary - Boston 3:4 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)

Branky: 22. Coleman, 49. Dubé, 50. Huberdeau - 5. a 14. Orlov (na první Nosek), 55. Zacha, 65. McAvoy. Střely na branku: 57:20. Daniel Vladař odchytal za Calgary 20 minut, inkasoval dvě branky z pěti střel a úspěšnost zákroků měl 60 procent. Diváci: 18.420. Hvězdy zápasu: 1. Orlov, 2. Ullmark (oba Boston), 3. Huberdeau (Calgary).

Arizona - Chicago 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky: 11. Boyd, 19. Hayton, 36. McBain, 49. Schmaltz - 59. Athanasiou. Střely na branku: 33:24. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 24 střel a úspěšnost zákroků měl 95,8 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. McBain, 2. Schmaltz, 3. Boyd (všichni Arizona).

Nashville - Pittsburgh 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 48. Jankowski - 51. Crosby, 59. Zucker, 60. Rust. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.435. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Jankowski (Nashville), 3. Jarry (Pittsburgh).

San Jose - Montreal 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Branky: 2. MacDonald - 49. Guhle, 50. Ylönen, 60. Dvorak. Střely na branku: 38:32. Diváci: 11.470. Hvězdy zápasu: 1. Allen (Montreal), 2. Kähkönen (San Jose), 3. Ylönen (Montreal).

2. Colorado 58 34 5 19 185:157 73
3. Minnesota 60 33 6 21 175:166 72
4. Winnipeg 60 35 1 24 182:159 71
5. Nashville 57 29 6 22 169:171 64
6. St. Louis 59 26 5 28 180:215 57
7. Arizona 59 20 9 30 160:211 49
8. Chicago 59 21 5 33 149:213 47