Pastrňák a Nosek ukončili krátké čekání na první gól v nové sezoně NHL

23. 10. 2021 6:53
Hokejoví útočníci David Pastrňák a Tomáš Nosek nasměrovali Boston svými prvními trefami v nové sezoně NHL k výhře 4:1 v Buffalu.

Ondřej Kaše skóroval v soutěži poprvé od února 2020, ale Torontu jeho gól nestačil, Maple Leafs podlehli doma San Jose 3:5. Pastrňák byl v utkání pátečního programu vyhlášen druhou hvězdou, Kaše třetí.

Boston vyhrál úvodní třetinu 2:0 díky brankám českých hráčů. Pastrňák těžil z dobrého napadání spoluhráčů z elitního útoku za brankou a po přihrávce Brada Marchanda otevřel skóre ve čtvrté minutě střelou z mezikruží.

Nosek zakončil povedenou kombinaci v přečíslení tři na dva v 16. minutě do odkryté branky a vstřelil po odchodu z Vegas svůj první gól v novém působišti.

Nosek v sestavě povýšil, nově nastupoval ve druhé formaci a právě jeho nová křídla vstřelila dvě zbývající branky týmu. Na začátku druhé třetiny zvýšil Charlie Coyle v přesilové hře a Taylor Hall stanovil konečný výsledek při hře domácích bez gólmana. Linus Ullmark, který předchozích šest let působil právě v Buffalu, kryl 35 střel a překonal jej jen v 55. minutě Victor Olofsson.

Kašeho limitovaly minulou sezonu zdravotní problémy, odehrál za Boston jen tři zápasy, i proto byla jeho série bez gólu tak dlouhá. Pětadvacetiletý útočník vyrovnal na 2:2 svou typickou bekhendovou kličkou v sólovém úniku. Za obranu San Jose se dostal poté, kdy zblokoval střelu Tomáše Hertla. Hosté kontrovali už za minutu a půl, čímž potřetí v zápase strhli vedení na svou stranu a už jej nepustili.

San Jose tak vyhrálo i čtvrtý zápas sezony. "Je ohromné, jak jsme začali. Bylo to další týmové vítězství," radoval se Logan Couture, který vstřelil v Torontu dvě branky a na jednu přihrál. Na kontě má už sedm bodů (3+4).

"Už v přípravném kempu jsme se zaměřovali na start sezony. Nechtěli jsme opakovat poslední dva ročníky, kdy nám začátek utekl a promítl se do obou sezon, které byl těžké. Teď jsme měli kvalitní přípravu, odehráli jsme v ní velmi dobré zápasy a přenesli jsme si to i do soutěže," vysvětlil.

Torontu chybí zraněný brankář Petr Mrázek, ale vrátil se mu tento týden Auston Matthews, který v létě podstoupil operaci zápěstí. Se 41 góly nejlepší střelec minulé sezony zatím v sezoně nebodoval.

"Nevytvořili jsme si dost gólových šancí. Nevyužili jsme ani toho, že hráli druhý zápas ve dvou dnech. Drželi nás daleko od branky a kontrovali střed hřiště," řekl Matthews o utkání se San Jose, ve kterém se špatným vyhozením podepsal na klíčové třetí brance soupeře. "Některé góly jdou na můj vrub. Musím být při hře s pukem v našem pásmu obezřetnější," podotkl.

Dallas udolal na svém ledě Los Angeles 3:2 v prodloužení, přestože jej soupeř přestřílel 45:23. Zápas rozhodl Denis Gurjanov a ve všech brankách měl prsty Miro Heiskanen (1+2), který se ve věku 22 let a 96 dní stal nejmladším obráncem, který za klub nasbíral sto bodů (30+71). Hlavní hvězdou domácích byl ale brankář Braden Holtby, jenž zneškodnil 43 střel.

Los Angeles v utkání přišli nejen o vedení 1:0 a 2:1, ale také o Drewa Doughtyho. Zkušený obránce opustil hrací plochu po střetu koleno na koleno, za což vyfasoval Jani Hakanpää trest pět minut a do konce zápasu.

"Snažil jsem se mu zabránit vstupu do našeho pásma. Bylo to nešťastné," popsal srážku Hakanpää. Trenér Kings Todd McLellan dodal, že bližší informace o stavu jeho hráče budou známy na druhý den po zápase.

Edmonton zvítězil ve Vegas 5:3, počtvrté v klubové historii odstartoval sezonu pěti výhrami a s deseti body vede tabulku NHL. Hlavními strůjci posledního úspěchu byli Zach Hyman a Leon Draisaitl, kteří vstřelili po dvou gólech.

Zbývající dal Zack Kassian, který ve 45. minutě zlomil nerozhodný stav 3:3. Dvě asistence si připsal i lídr produktivity soutěže Connor McDavid (6+7), který měl v každém utkání této sezony alespoň dva body.

NHL:

Buffalo - Boston 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 55. Olofsson - 4. Pastrňák, 16. Nosek, 26. Coyle, 59. T. Hall. Střely na branku: 36:26. Diváci: 7820. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák, 3. Ullmark (všichni Boston).

Toronto - San Jose 3:5 (0:0, 2:3, 1:2)

Branky: 24. Spezza, 31. Kaše, 54. Tavares - 23. a 60. Couture, 24. T. Meier, 32. E. Karlsson, 41. Dahlén. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.603. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. T. Meier (oba San Jose), 3. Kaše (Toronto).

Dallas - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 20. Seguin, 51. Heiskanen, 65. Gurjanov - 18. Kopitar, 38. Vilardi. Střely na branku: 23:45. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Gurjanov, 3. Heiskanen (všichni Dallas).

Vegas - Edmonton 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 4. N. Roy, 22. Patrick, 43. Hague - 9. a 24. Hyman, 26. a 60. Draisaitl, 45. Kassian. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17.978. Hvězdy zápasu: 1. Hyman (Edmonton), 2. N. Roy, 3. Patrick (oba Vegas).

Barbados se stal republikou. Královnu Alžbětu II. nahradila prezidentka Masonová

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu nahradila prezidentka Sandra Masonová, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standardy a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

"Mám obrovskou radost," svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.