Kanonáda v NHL. Pastrňák a Hronek dali dva góly, do sítě se trefili i další Češi

Aktualizováno 20. 11. 2022 7:11
Petra Mrázka překonali v NHL dvakrát David Pastrňák a jednou David Krejčí při výhře hokejistů Bostonu 6:1 nad Chicagem. Český gólman odchytal celý zápas a připsal si 37 zákroků.
NHL, Columbus - Detroit: Boone Jenner a Filip Hronek  (17)
NHL, Columbus - Detroit: Boone Jenner a Filip Hronek (17) | Foto: Reuters

Filip Hronek nasměroval Detroit dvěma trefami k výhře 6:1 v Columbusu a stal se první hvězdou utkání. Ke kanonádě Red Wings přispěl Dominik Kubalík jednou brankou. Dallas porazil i díky gólu Radka Faksy doma New York Islanders 5:2.

Martin Nečas přihrál na jedinou branku Caroliny, která podlehla na ledě Minnesoty 1:2 v prodloužení. David Kämpf asistoval u rozdílové trefy Toronta při výhře 5:2 nad Buffalem, které prohrálo poosmé v řadě. Po chytré přihrávce Tomáše Hertla zmírnil Logan Couture v čase 59:43 porážku San Jose s New York Rangers na 1:2.

Boston v české režii

Pastrňák otevřel skóre v čase 4:53, když si sjel v přesilové hře na přihrávku Brada Marchanda a střelou bez přípravy překonal z pravého kruhu Mrázka poprvé.

Po dalších gólech českých hráčů odskočil Boston z 3:1 na 5:1. Krejčí se prosadil před koncem druhé třetiny dělovkou z pravého kruhu a Pastrňák zakončil po přihrávce Nicka Foligna střelou do odkryté branky přečíslení dva na jednoho. U tohoto gólu si připsal asistenci i Tomáš Nosek.

Pastrňák, který byl se sedmi pokusy nejpilnějším střelcem zápasu, si vylepšil bilanci na 28 bodů (11+17) a v produktivitě NHL je třetí. V utkání proti Chicagu byl vyhlášen druhou hvězdou a předčil jej pouze obránce Charlie McAvoy, který nasbíral čtyři asistence.

Boston prodloužil domácí neporazitelnost na jedenáct utkání a vyrovnal tím rekord NHL v počtu výher na vlastním ledě od začátku sezony. Stejná série se povedla jen Chicagu (1963/64) a Floridě (2021/22). "Máme mimořádný tým," rozplýval se kapitán Bruins Patrice Bergeron. "Každý hráč je cenný a příspívá k úspěchu. Všichni také hrají s patřičným sebevědomím, což je nejdůležitější," podotkl.

Boston vede NHL o dva body před New Jersey, které uspělo v Ottawě 5:1 a připsalo si dvanáctou výhru za sebou. Během série chytal osmkrát od začátku v brance Devils Vítek Vaněček, v sobotu ale plnil roli náhradníka.

Kubalíkova přesná palba

Columbus vyrovnal po 43 sekundách prostřední třetiny na 1:1. Hronek ale vrátil Detroitu ve 27. minutě vedení tvrdou ranou z mezikruží a ještě před druhou sirénou zvýšil na 4:1 přesnou ranou z pravého kruhu.

Český obránce vstřelil utkání NHL dva góly poprvé v kariéře. Kubalík přidal ve 46. minutě pátou branku týmu v přesilové hře střelou z pravého kruhu bez přípravy.

"Snaží se hrát jednoduše," řekl trenér Detroitu Derek Lalonde o Hronkovi. "Hodně se mi líbilo, jak si vzal osobně gól, který jsme inkasovali. U něj prohrál souboj jeden na jednoho, ale zdravě se naštval a rozjel se k výbornému výkonu," dodal. Hronek bodoval počtvrté v řadě (2+4) a vede klubovou produktivitu mezi obránci (4+10). Před ním jsou jen tři útočníci včetně Kubalíka (9+12).

Faksa stál na hranici brankoviště na konci pohledné souhry a vyrovnal na 1:1. Dallas poté ještě jednou prohrával, ale ve zbytku zápasu otočil na 5:2. O výhře rozhodl třemi góly od 49. minuty a hlavním strůjcem úspěchu byl Jamie Benn (1+2).

Nečas, který se pohybuje na hranici elitní desítky produktivity NHL (8+14), vymyslel úvodní gól zápasu a po jeho pasu zakončil Sebastian Aho přečíslení dva na jednoho. Carolina držela těsný náskok až do 58. minuty, ve které vyrovnal Sam Steel. Obrat Minnesoty završil v prodloužení Alex Goligoski, před zápasem oceněný za nedávný tisící start v NHL.

Pavel Francouz, který v předchozím utkání zazářil 46 zákroky a pomohl Coloradu k výhře na ledě Caroliny, zůstal jen na střídačce. Jeho parťák Alexandar Georgijev zneškodnil ve Washingtonu všech 32 střel, připsal si první nulu sezony a dovedl obhájce Stanleyova poháru k vítězství 4:0.

"Minule pro nás ukradl výhru Francouz, teď Georgijev. Je skvělé, že máme dva tak výborné brankáře. Oba chytají velmi dobře," těšilo trenéra Colorada Jareda Bednara.

Poprvé od třaskavé letní výměny do Calgary se proti Floridě postavil Jonathan Huberdeau, který vede klubovou historickou produktivitu (198+415). Zkušený útočník v zápase nebodoval, ale radoval se s Flames na ledě soupeře z výhry 5:4 po nájezdech. K vítězství přispěl třemi body slovenský hokejista Adam Ružička (2+1), který mohl rozhodnout rozstřel ve čtvrté sérii, ale neuspěl.

Stejným výsledkem 5:4 po nájezdech zvítězil i Montreal nad Philadelphií, přestože to vypadalo, že nezíská ani bod. Cole Caufield ale vyrovnal svou druhou trefou v zápase 1,9 sekundy před třetí třetinou. V rozstřelu se prosadil jako jediný kapitán Nick Suzuki.

NHL:

Ottawa - New Jersey 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky: 38. Brassard - 8. Haula, 16. Bastian, 23. J. Boqvist, 40. Šarangovič, 58. M. McLeod. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.881. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Schmid, 3. Bastian (všichni New Jersey).

Florida - Calgary 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0)

Branky: 24. White, 31. Reinhart, 42. Luostarinen, 54. M. Tkachuk - 16. a 33. Ružička, 21. Zadorov, 47. Coleman, rozhodující sam. nájezd Andersson. Střely na branku: 35:35. Diváci: 15.842. Hvězdy zápasu: 1. Andersson, 2. Ružička (oba Calgary), 3. M. Tkachuk (Florida).

Boston - Chicago 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky: 5. a 52. Pastrňák (na druhou Nosek), 25. Bergeron, 39. DeBrusk, 58. Hall - 31. J. Toews. Střely na branku: 43:18. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval šest gólů z 43 střel a úspěšnost zásahů měl 86 procenta. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. McAvoy, 2. Pastrňák, 3. Marchand (všichni Boston).

Columbus - Detroit 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Branky: 21. Bemström - 27. a 38. Hronek, 10. Larkin, 31. Chiarot, 46. Kubalík, 50. Bertuzzi. Střely na branku: 28:37. Diváci: 18.693. Hvězdy zápasu: 1. Hronek, 2. Larkin, 3. Husso (všichni Detroit).

Montreal - Philadelphia 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 18. a 60. Caufield, 5. Dvorak, 32. Matheson, rozhodující sam. nájezd Suzuki - 3. a 36. Tippett, 1. Sanheim, 49. Hayes. Střely na branku: 32:29. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Caufield (Montreal), 2. Tippett (Philadelphia), 3. Suzuki (Montreal).

Toronto - Buffalo 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Branky: 35. a 51. Nylander, 13. Tavares, 18. Järnkrok, 19. Giordano (Kämpf) - 31. Tuch, 56. Mittelstadt. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.645. Hvězdy zápasu: 1. Nylander, 2. Tavares, 3. M. Murray (všichni Toronto).

Washington - Colorado 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 20. Makar, 34. MacKinnon, 49. Cogliano, 57. Lehkonen. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Georgijev, 2. MacKinnon, 3. Makar (všichni Colorado).

Winnipeg - Pittsburgh 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Branky: 41. Zucker, 59. Rust, 60. Guentzel. Střely na branku: 32:32. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Scheifele (Winnipeg).

Dallas - NY Islanders 5:2 (0:0, 2:2, 3:0)

Branky: 27. Faksa, 35. Marchment, 49. Jamie Benn, 57. Robertson, 60. Hakanpää - 22. a 35. Barzal. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Barzal (NY Islanders).

Minnesota - Carolina 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 58. Steel, 62. Goligoski - 14. Aho (Nečas). Střely na branku: 21:21. Diváci: 18.278. Hvězdy zápasu: 1. Goligoski, 2. Steel (oba Minnesota), 3. Aho (Carolina).

Nashville - Tampa Bay 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 2. F. Forsberg, 46. Niederreiter - 25. Kučerov, 57. Killorn, 63. Stamkos. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17.444. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. F. Forsberg (Nashville).

St. Louis - Anaheim 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)

Branky: 17. a 22. Bučněvič, 13. Acciari, 25. B. Schenn, 29. Krug, 56. Thomas - 27. Fowler, 49. Henrique. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Bučněvič, 2. Thomas, 3. Krug (všichni St. Louis).

Edmonton - Vegas 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 2. Foegele, 31. Draisaitl, 41. Hyman, 62. McDavid - 25. a 52. Mark Stone, 17. Kolesar. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Nugent-Hopkins (oba Edmonton), 3. Mark Stone (Vegas).

Seattle - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 5. McCann, 41. Sprong, 63. Eberle - 39. Danault, 41. Moore. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Eberle, 2. McCann, 3. Bjorkstrand (všichni Seattle).

San Jose - NY Rangers 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 60. Couture (Hertl) - 54. J. Gauthier, 59. Fox. Střely na branku: 23:43. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin (NY Rangers), 2. Reimer (San Jose), 3. J. Gauthier (NY Rangers).