Bostonu pomohly ke zvratu nahrávky Pastrňáka a Krejčího

6. 2. 2021 7:06
Hokejisté Bostonu i díky asistencím Davida Pastrňáka a Davida Krejčího otočili v 53. minutě na ledě Philadelphie skóre během 27 sekund a vyhráli v pátečním utkání NHL 2:1.

Jan Rutta přihrál na vítězný gól Tampy Bay, která doma udolala Detroit 3:1. Jediná branka poražených padla po tečované střele Filipa Zadiny, který nastoupil poprvé od 19. ledna.

Ve Philadelphii se stav změnil poprvé až ve 41. minutě, v níž se prosadil tečí James van Riemsdyk. Domácí Joel Farabee ještě neproměnil v závěru druhé třetiny po faulu Jakuba Zbořila trestné střílení, gólman Tuukka Rask sklapl betony proti jeho střele včas.

Boston prohrával s Philadelphií o dva dny dříve v 53. minutě dokonce 1:3 a zápas otočil i díky hattricku a asistenci Pastrňáka. Český útočník pomohl v páteční odvetě k vyrovnání, jeho střelu dorazil Brad Marchand. Havířovský rodák bodoval po návratu po operaci kyčle ve všech čtyřech zápasech (5+3). Obrat dokonal Sean Kuraly, který střelou zpoza levého kruhu překvapil Briana Elliotta.

"Perfektní zápas jsme ztratili během minuty. Je to frustrující. Měli jsme vyhrát," prohlásil Elliott. Asistenci si u vítězné branky připsal Krejčí, jenž stále čeká na první gól v sezoně, ale s devíti přihrávkami je z českých hráčů nejlepší. Na druhé straně Jakub Voráček nebodoval, což se mu stalo jen dvakrát z posledních devíti utkání.

Boston prohrával ve třetí třetině ve čtvrtém utkání v řadě, přesto vytěžil sedm z osmi možných bodů. "Není jednoduché otáčet zápasy, nechceme být v takové pozici. Nemůžete prohrávat každé utkání a očekávat, že ztrátu dotáhnete. Ale ve finále je nejdůležitější, jak zápas skončí. A i když jsme nepodali nejlepší výkon, našli jsme cestu k vítězství," uvedl trenér Bostonu Bruce Cassidy, jehož svěřenci porazili Philadelphii i ve čtvrtém utkání v sezoně.

Střelu Zadiny, který vynechal předchozích sedm utkání kvůli protokolu covid-19, tečoval v desáté minutě Vladislav Naměstnikov a otevřel skóre. Český útočník měl ještě slibnou šanci ve druhé třetině za stavu 1:1. "Zadina hrál dobře, vypadal nebezpečně," řekl kapitán Detroitu Dylan Larkin.

Tampa Bay otočila zápas brankami hráčů, kteří se v sezoně trefili poprvé. Vyrovnal Pat Maroon a zbývající dvě branky vstřelil Barclay Goodrow. Kanadský útočník po Ruttově přihrávce nejprve zlomil střelou od modré čáry v závěru druhé třetiny nerozhodný stav a výhru zpečetil gólem při power play. Detroit prohrál poosmé za sebou a během toho získal jen dva body.

Tým Vegas se po třech odložených utkáních kvůli výskytu koronaviru v týmu vrátil do kolotoče NHL a bez problémů si poradil s Los Angeles 5:2. Golden Knights vedli o pět branek už ve 28. minutě. Po třech bodech si připsali Nicolas Hague, William Karlsson (oba 1+2) a Max Pacioretty (0+3). V dresu poražených nastoupil poprvé v sezoně Martin Frk.

"Je to působivé, když si uvědomíte, čím si hráči v posledních dnech prošli. Nejde jen o bezpečnostní opatření v souvislosti s covidovými protokoly. Hráči postrádali i většinu trenérského týmu, příprava byla na nich. Ukázali, že mají disciplínu a vědí, co je důležité. Zápasem to potvrdili," konstatoval trenér Vegas Peter DeBoer.

San Jose zvítězilo v Anaheimu 5:4 po nájezdech po divokém průběhu. Sharks do poloviny zápasu vedli, ale po druhé třetině prohrávali 1:3. Po přestávce odpověděli stejným způsobem a během devíti minut otočili na 4:3, ale Max Comtois druhou trefou v zápase brzy vyrovnal. Poté Tomáš Hertl trefil břevno. Hosty to ale nemuselo mrzet, protože získali výhru v rozstřelu. Zápas rozhodl Ryan Donato.

Florida udolala Nashville 2:1 a stále může pomýšlet na vytvoření klubového rekordu v počtu odehraných zápasů, ve kterých od startu sezony bodovala. Aktuálně je série dlouhá osm zápasů, delší zaznamenali jen v ročníku 1996/97 (12 utkání). Panthers sice nezúročili v úvodní třetině střeleckou aktivitu 20:5 a prohrávali, ale po přestávce otočili vývoj zápasu slepenými góly Aleksander Barkov a Carter Verhaeghe.

NHL:

Philadelphia - Boston 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 41. J. van Riemsdyk - 53. Marchand (Pastrňák), 53. Kuraly (Krejčí). Střely na branku: 24:23. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kuraly, 2. Marchand, 3. T. Rask (všichni Boston).

Tampa Bay - Detroit 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 38. a 60. Goodrow (na první Ruuta), 14. Maroon - 10. Naměstnikov (Zadina). Střely na branku: 32:28. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Sergačev, 3. Goodrow (všichni Tampa Bay).

Florida - Nashville 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 26. Barkov, 36. Verhaeghe - 5. Sissons. Střely na branku: 36:25. Diváci: 3977. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Barkov (oba Florida), 3. Rinne (Nashville).

Vegas - Los Angeles 5:2 (3:0, 2:0, 0:2)

Branky: 1. Hague, 10. Mark Stone, 11. Marchessault, 22. W. Karlsson, 28. Glass - 48. Wagner, 54. D. Brown. Střely na branku: 36:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hague, 2. Pacioretty, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).

Anaheim - San Jose 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 3:0, 1:3 - 0:0)

Branky: 39. a 52. Comtois, 31. Henrique, 34. Terry - 13. Nieto, 41. Couture, 43. E. Kane, 49. Burns, rozhodující sam. nájezd Donato. Střely na branku: 37:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane (San Jose), 2. Comtois, 3. Terry (oba Anaheim).