Mrázkův Detroit prohrál v prodloužení, na vítězný gól Calgary nahrával Frolík

4. 3. 2017 7:01
Na pokoření Petra Mrázka v brance Detroitu se nahrávkou na vítězný gól Calgary podílel Michale Frolík. Radim Vrbata z Arizony pokračoval ve sbírání bodů.
Detroitský brankář Petr Mrázek zasahuje v zápase s Calgary.
Detroitský brankář Petr Mrázek zasahuje v zápase s Calgary. | Foto: Reuters

New York  - Hokejový gólman Petr Mrázek kryl v pátečním utkání NHL 28 střel, ale s Detroitem prohrál v Calgary 2:3 v prodloužení. Na vítězný gól Flames přihrál Michael Frolík. Radim Vrbata bodoval v jedenáctém z posledních dvanácti utkání, když asistencí pomohl Arizoně k výhře 4:2 na ledě Caroliny.

Detroit se ujal trefou Darrena Helma vedení, ale už ve 14. minutě prohrával 1:2. Při vyrovnávací brance, kterou dal Kris Versteeg z vrcholu levého kruhu, měl Mrázek zakrytý výhled. Druhý gól padl po obrovské hrubce Niklase Kronwalla. Rozehrávku švédského beka vystihl Matthew Tkachuk a českého brankáře oklamal bekhendovou kličkou.

"Chtěl mě sice pohybem těla zmást, ale tušil jsem, že bude přihrávat druhému obránci," vysvětloval Tkachuk, který zachytil v útočném pásmu riskantní pas a ocitl se sám před Mrázkem. Český gólman sice jeho blafák nechytil, ale od trenéra Jeffa Blashilla si vysloužil pochvalu, že tým držel v naději na bodový zisk. Jen v první třetině čelil 17 pokusům. "Chytá teď na vysoké úrovni, se sebevědomím a v takových situacích vypadá v brance obrovský," řekl kouč.

Detroit si prodloužení vynutil na poslední chvíli, když se v čase 59:58 prosadil Tomáš Tatar. Calgary ale nakonec o šestou výhru v řadě nepřišlo i díky Frolíkovi. Kladenský odchovanec přihrál zpoza branky na červenou čáru Mikaelu Backlundovi, který zavezl puk do pásma a tvrdou ranou z levého kruhu propálil Mrázka k bližší tyči.

"Skvěle to sehráli oba moji spoluhráči. Frolík mi poslal parádní dlouhou přihrávku, Giordano zase na sebe navázal obránce. Původně jsem mu chtěl přihrát, ale když jsem viděl, že se k němu stahuje bek, rozhodl jsem se vystřelit," popsal vítěznou trefu Backlund.

Na ledě Caroliny zvýšil na 2:0 pro hostující Arizonu po Vrbatově akci Alex Goligoski, který si v rychlém protiútoku najel na přihrávku českého útočníka mezi kruhy, posunul si puk z bekhendu na forhend a střelou pod horní tyč nedal Camu Wardovi šanci. Carolina vyrovnala dvěma zásahy v rozmezí 20. až 22. minuty, ale v polovině třetí části Jordan Martinook opět strhl vedení na stranu Arizony. Chvíli předtím vychytal brankář Hurricanes tutovku Vrbatovi.

Výhru pečetil do prázdné branky Shane Doan, který v zápase navíc zaznamenal i dvě asistence a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Skvěle se v novém působišti uvedl Mark Streit, který v prvním utkání po výměně z Philadelphie přispěl gólem a asistencí k vítězství Pittsburghu 5:2 nad Tampou Bay. Zkušený obránce ukončil po přihrávce Sidneyho Crosbyho nerozhodný stav 2:2 chvíli poté, kdy soupeř v úvodu třetí třetiny vyrovnal.

"(Crosby) má šest očí. Vidí všechno. Je to působivé," prohlásil Streit s tím, že poslední dny byly pro něho šílené. K hrdinům patřil i Jevgenij Malkin, který 700. start v soutěži korunoval dvěma zásahy.

Chicago udolalo New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech, připsalo si šestou výhru v řadě a v Západní konferenci stáhlo náskok vedoucí Minnesoty na rozdíl jednoho bodu. Blackhawks však měli v utkání na mále. Vyrovnání zařídil až v čase 58:46 Arťom Panarin, který společně s Jonathanem Toewsem skóroval i v rozstřelu.

NHL:

Pittsburgh - Tampa Bay 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

Branky: 29. a 37. Malkin, 43. Streit, 57. Schultz, 59. Kühnhackl - 27. Erne, 42. Kučerov. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.640. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Streit, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).

Carolina - Arizona 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Branky: 20. Stempniak, 22. J. Staal - 12. Dvorak, 18. Goligoski (Vrbata), 50. Martinook, 60. Doan. Střely na branku: 34:22. Diváci: 10.827. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. Slavin (Carolina), 3. Dvorak (Arizona).

Winnipeg - St. Louis 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 11. a 59. Wheeler, 58. Little. Střely na branku: 38:29. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Hutton (St. Louis), 3. Trouba (Winnipeg).

Chicago - NY Islanders 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 59. Panarin, rozhodující sam. nájezd Toews - 34. Nelson. Střely na branku: 31:32. Diváci: 1. Crawford, 2. Panarin (oba Chicago), 3. Greiss (NY Islanders).

Calgary - Detroit 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 9. Versteeg, 14. Tkachuk, 64. Backlund (Frolík) - 7. Helm, 60. Tatar. Střely na branku: 31:37. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. Zetterberg (Detroit).

Anaheim - Toronto 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 11. a 30. Rakell, 30. Silfverberg, 42. Vatanen, 59. Eaves - 17. Hyman, 26. Kadri. Střely na branku: 36:39. Diváci: 16.293. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Silfverberg, 3. Manson (všichni Anaheim).