Vaněček v plné permanenci. Kryl čtyřicet střel a stal se první hvězdou zápasu

18. 12. 2021 6:55
Hokejový gólman Vítek Vaněček zastavil v NHL ve Winnipegu čtyřicet střel domácích, dovedl Washington k výhře 5:2 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Washingtonských brankář Vítek Vaněček v akci v zápase NHL s Winnipegem.
Washingtonských brankář Vítek Vaněček v akci v zápase NHL s Winnipegem. | Foto: Reuters

Domácí Jets hráli bez trenéra Paula Maurice, který rezignoval v den utkání po devíti letech ve funkci, nahradil jej Dave Lowry. V pátečním programu bodoval z českých hráčů jen Dominik Kubalík, který si připsal asistenci u prohry Chicaga 2:3 v prodloužení s Nashvillem.

Washington se na začátku prostřední třetiny ujal brankami Bretta Leasona a Daniela Spronga vedení 2:0. Druhé trefě předcházel výborný zákrok Vaněčka, který zblízka vychytal Marka Scheifeleho, a z protiútoku hosté zvýšili.

"Vítek chytal velmi dobře. Zejména ve druhé třetině, v níž nás dost zatlačili, ukázal to nejlepší, co v něm je," pochválil trenér Washingtonu Peter Laviolette českého gólmana, který ve druhé třetině čelil dvaceti střelám. Vyzdvihl jej i autor prvního gólu. "Byl neuvěřitelný. Vytáhl dva tři neuvěřitelné zákroky. Byl základním kamenem naší výhry," řekl Leason.

Winnipeg vrátily do hry góly obránců. Brenden Dillon využil clonu před brankou a ve 35. minutě střelou zpoza levého kruhu snížil. Na začátku třetí třetiny vyrovnal v přesilové hře z mezikruží Josh Morrissey.

Následně Vaněček opět podržel tým při šancích Scheifeleho, který v zápase zaznamenal čtyři záporné body. Utkání rozhodl v čase 49:09 z dorážky Conor Sheary. Zbývající góly vstřelili při hře domácích bez brankáře Michael Sgarbossa a Alexandr Ovečkin.

"I když jsme ve druhé třetině vedli, nehráli jsme nejlépe. Věděli jsme, že musíme přidat," uznal Sheary. Také ocenil Vaněčka. "Udržel nás ve hře. Ve druhé i třetí třetině předvedl několik zásahů, které nás všechny na střídačce nakoply. Byli jsme pak schopni dát vítězný gól. Zaslouží si pochvalu." Washington se výhrou posunul do čela NHL.

Hráči Winnipegu přiznali, že je konec trenéra Maurice zasáhl a že mají za sebou emotivní den. " Když ale vystřelíte čtyřicetkrát, znamená to, že děláte něco dobře. Výsledek je frustrující," uvedl Lowry, který v NHL jako hlavní kouč debutoval.

"Seběhlo se to rychle. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Poprvé jsem o tom mluvil s Kevinem (generální manažer Cheveldayoff) ve čtvrtek večer. Až tehdy jsem zjistil, že se něco děje. Překvapilo mě to. Situaci mi trochu usnadňuje, že mám Paulovo požehnání," dodal.

Chicago v základní hrací době dvakrát prohrávalo po trefách Thomase Novaka a Coltona Sissonse, ale pokaždé rychle vyrovnalo. V prvním případě díky Kubalíkovu dobrému napadání za brankou, z čehož těžil Kirby Dach. Bod zajistil domácím gól Jonathana Toewse v 54. minutě. Prodloužení rozhodl po 58 sekundách Tanner Jeannot a zajistil Nashvillu sedmou výhru v řadě.

Predators přitom postrádali kvůli covidovému protokolu osm hráčů a pět lidí z trenérského štábu včetně hlavního kouče Johna Hynese. Přestože jim ale chyběli tři nejproduktivnější útočníci této sezony, soupeře přestříleli 31:19.

"Je to samozřejmě jiné, ale celkově bezproblémové," řekl Sissons k obměně kádru, ale i realizačního týmu. Poslední dva zápasy totiž vedli trenéři záložního týmu v Milwaukee Karl Taylor a Scott Ford. Vzali s sebou i několik hráčů z farmy. "Náš koncept se vůbec nezměnil. Jsou obeznámeni s tím, co tady děláme. Znají systém. Dělají to stejné v Milwaukee," podotkl Sissons.

Karel Vejmelka nezasáhl do utkání Arizony v Anaheimu, přestože jeho konkurent Scott Wedgewood dostal tři góly v úvodních devíti minutách. Coyotes se v průběhu utkání oklepali z průběžného stavu 1:3 i toho, že soupeř vyrovnal v 54. minutě na 5:5, a zvítězili 6:5 v prodloužení. Zápas rozhodl Clayton Keller, který si v utkání připsal dvě branky a přihrávku. Stejnou bilanci měl na straně poražených Hampus Lindholm.

Filip Chytil, který se minule nevešel do sestavy New Yorku Rangers, dostal prostor ve druhé řadě místo zraněného Artěmije Panarina. Český útočník ale při porážce 2:3 po nájezdech s Vegas nebodoval. V rozstřelu se prosadil jako jediný Jonathan Marchessault. V obraně poražených nastupoval Libor Hájek, který první zápas sezony odehrál v NHL před týdnem a od té doby je v základu.

NHL:

NY Rangers - Vegas 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 21. Zibanejad, 31. Kreider - 7. Howden, 55. Coghlan, rozhodující sam. nájezd Marchessault. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17.400. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (NY Rangers), 2. Howden, 3. Brossoit (oba Vegas).

Pittsburgh - Buffalo 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 6. Rodrigues, 27. B. McGinn, 63. Carter - 33. Girgensons, 55. Dahlin. Střely na branku: 48:21. Diváci: 17.456. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Rodrigues (oba Pittsburgh), 3. Fitzgerald (Buffalo).

St. Louis - Dallas 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky: 40. a 56. Tarasenko, 24. L. Brown, 58. Barbašev - 53. Robertson. Střely na branku: 34:27. Diváci: 16.852. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. Tarasenko, 3. Bučněvič (všichni St. Louis).

Winnipeg - Washington 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Branky: 35. Dillon, 43. Morrissey - 24. Leason, 29. Sprong, 50. Sheary, 58. Sgarbossa, 60. Ovečkin. Střely na branku: 42:39. Vítek Vaněček odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 42 střel a úspěšnost zásahů měl 95,2 procenta. Diváci: 14.039. Hvězdy zápasu: 1. Vaněček (Washington), 2. Ehlers (Winnipeg), 3. Sheary (Washington).

Chicago - Nashville 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 14. Dach (Kubalík), 54. J. Toews - 12. Novak, 52. Sissons, 61. Jeannot. Střely na branku: 19:31. Diváci: 18.298. Hvězdy zápasu: 1. Jeannot, 2. Sissons (oba Nashville), 3. J. Toews (Chicago).

Anaheim - Arizona 5:6 v prodl. (3:2, 0:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 7. a 54. H. Lindholm, 6. Shattenkirk, 9. Grant, 43. Zegras - 40. a 63. Keller, 3. Boyd, 16. Fischer, 49. Ladd, 50. Kessel. Střely na branku: 37:27. Diváci: 14.135. Hvězdy zápasu: 1. Keller (Arizona), 2. H. Lindholm (Anaheim), 3. Boyd (Arizona).