Jágr jako možnost, predikují v zámoří sestavu pro Světový pohár. Česku nevěří

jzp jzp
19. 9. 2023 18:13
Reprezentační kariéru ukončil před více než osmi lety, přesto Jaromír Jágr figuruje v zámořské predikci české soupisky pro příští Světový pohár v ledním hokeji.
Jaromír Jágr se v české reprezentaci naposledy představil na domácím MS 2015.
Jaromír Jágr se v české reprezentaci naposledy představil na domácím MS 2015. | Foto: Milan Kammermayer

Severoamerická NHL spolu s hráčskými odbory spřádá plány na Světový pohár. Naposledy ho pořádala na podzim 2016. Několik dalších termínů (2020, 2021 a 2024) od té doby z různých důvodů padlo.

Nově se jedná o únoru 2025, jak potvrdil zástupce šéfa NHL Bill Daly. 

Ještě není nic jistého, v cestě stojí například nejasnosti kolem účasti ruských hokejistů, jejichž země vede dobyvačnou válku na Ukrajině. Přesto už vznikají předpovědi, jak by mohly vypadat soupisky jednotlivých účastníků.

V případě české reprezentace je největším překvapením přítomnost Jágra, který v únoru 2025 oslaví 53. narozeniny. Časopis The Hockey News sice legendárního veterána nevybral mezi dvanáct útočníků do základu, ale vidí ho jako alternativní volbu, potažmo náhradníka. 

I to je pozoruhodné. Jágr totiž reprezentační kariéru ukončil po domácím mistrovství světa 2015, kde jako nejlepší střelec týmu dovedl Česko k nepopulárnímu čtvrtému místu.

"Kdyby se nehrálo doma, tak nejsem ani tady. Zlomili mě fanoušci. A otec si přál, abych tu nastoupil," líčil Jágr po šampionátu.

Poté ještě zvažoval účast na Světovém poháru 2016, ale tehdejšímu trenérovi národního mužstva Josefu Jandačovi nakonec řekl ne. Rok a čtvrt nato definitivně skončil také v NHL a vrátil se do mateřského Kladna.

Za Rytíře odehrál v minulé sezoně jako majitel 26 zápasů a posbíral 14 bodů (5+9). Předpokládá se, že naskočí i do stávajícího extraligového ročníku, byť první dva zápasy vynechal.

Vedle Jágra jsou mezi náhradníky pro Světový pohár například David Krejčí, jenž ukončil kariéru v NHL, ale zvažuje účast na nadcházejícím MS, a Jakub Voráček, kterého trápí zdravotní problémy po otřesech mozku.

"U těchto tří ale není pravděpodobné, že budou dost zdraví nebo dost mladí na to, aby na turnaji, který má začít za méně než dva roky, soupeřům výrazně zatopili," uvědomuje si kanadský magazín.

Česko tak jako tak nebudí přílišný respekt, hlavně kvůli prořídlé obraně a brankářskému postu, kde chybí prověřená jednička typu Tomáše Vokouna.

Ani útok nedosahuje kvalit toho kanadského či amerického.

"Česko má pár superhvězd, na které se může spoléhat - Pastrňák je jedním z nejlepších křídelníků na světě a Hertl s Nečasem patří k nadprůměrným centrům. Na ostatních pozicích v útoku ale nepanuje dost velká konkurence na to, aby Češi na turnaji těch nejlepších byli za favority," píše časopis.

Na posledním Světovém poháru skončili čeští reprezentanti šestí z osmi, když jim o bod unikl postup do semifinále.

"Nepředpokládáme, že v roce 2025 dopadnou lépe. Dochází sice k překvapením, ale pokud zůstaneme nohama na zemi, není férové označit Česko jako tým, který má dobrou výchozí pozici k tomu, aby překonal očekávání," podotýká kanadský magazín.

Česká soupiska pro SP 2025 podle The Hockey News

Brankáři: Karel Vejmelka, Vítek Vaněček, David Rittich. Další možnosti: Jiří Patera, Pavel Francouz, Dan Vladař

Obránci: Filip Hronek, David Jiříček, Jan Rutta, Radko Gudas, Jakub Zbořil, Libor Hájek, Radim Šimek, Filip Král. Další možnost: Stanislav Svozil

Útočníci: Martin Nečas, Tomáš Hertl, Filip Chytil, David Kämpf, David Pastrňák, Filip Zadina, Pavel Zacha, Martin Kaut, Jakub Vrána, Dominik Kubalík, Ondřej Palát, Radek Faksa. Další možnosti: Jakub Voráček, David Krejčí, Ondřej Kaše, Lukáš Sedlák, Tomáš Nosek, Jaromír Jágr

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy