Nehoráznost, zločin. Boston spílá sudím za křivdu, zuřil prezident i fanoušci

Sport Sport
7. 6. 2019 12:09
Hokejové St. Louis je krůček od svého prvního Stanley Cupu v historii. Rozhodující gól v pátém finále ale vstřelilo po neodpískaném faulu, což domácí Boston rozzuřilo.
Páté finále Stanley Cupu mezi Bostonem a St. Louis.
Páté finále Stanley Cupu mezi Bostonem a St. Louis. | Foto: ČTK

Bostonská střídačka spílala rozhodčímu, prezident klubu vztekle mrštil plastovou lahví, někteří fanoušci házeli na led, co zrovna měli po ruce.

Tak silný záchvěv emocí vyvolaly události z 51. minuty pátého finále NHL. Tyler Bozak ze St. Louis nejdříve zřetelně podrazil Noela Acciariho, načež zastavil a rozmáchl rukama, jako by byl smířený s odchodem na trestnou lavici. Jenže rozhodčí nepískl. Hra tak pokračovala a David Perron i díky asistenci Bozaka zvýšil na 2:0. Bruins pak stihli jen snížit a v noci na pondělí budou odvracet soupeřův mečbol. 

"Nehorázné," okomentoval úsudek sudích trenér Bostonu Bruce Cassidy. "Myslel jsem, že pískají na téhle úrovni, protože si to svojí prací vysloužili. Něco se změnilo po třetím finále, kdy si soupeř stěžoval nebo tak něco. Neodpískaný faul na Acciariho… Dokonce ho museli odvést ze hry kvůli možnému otřesu mozku. To přece bilo do očí. Zápas tím byl hodně ovlivněný."

Kouč St. Louis Craig Berube neměl potřebu situaci rozebírat. "Nejsem tady od toho, abych posuzoval rozhodčí," prohlásil.

Po třetím finále, jak podotkl Cassidy, však muže v pruhovaném kritizoval, konkrétně tehdy řekl: "V prvních třech kolech jsme byli nejméně trestaným týmem, teď máme najednou 17 faulů v jedné sérii. Nemůžu říct, že bych se všemi tresty souhlasil."

Že sudí po této kritice začali pískat jinak, si myslí také bostonský bek Torey Krug.

Acciari, jenž je podle svých slov v pořádku a nemá otřes mozku, přidal: "Rozhodčí neodpískali faul a soupeř hned nato skóroval. Nakonec z toho byl vítězný gól. To je prostě trapné."

Ostře reagovala také bostonská média. Například Christopher L. Gasper z deníku The Boston Globe ve své glose napsal: "Led TD Garden (domácí stadion Bruins, pozn. red.) by měla obklopovat žlutá páska. Bylo to místo zločinu, přátelé."

Liga zatím nezaujala žádné stanovisko. "Nekomentujeme výroky rozhodčích ze zápasů," řekl šéf ligových sudích Stephen Walkom. "V každém utkání jsou stovky situací k posouzení. Zákrok (na Acciariho) neposoudil rozhodčí v danou chvíli jako faul."

Čistě optikou statistik nebyli sudí proti Bostonu zaujatí. Udělili mu jediný menší trest, zatímco hostům hned tři. Za celou sérii mají Blues o deset trestných minut víc, 46 oproti 36.

Šesté finále Stanley Cupu uvidí St. Louis v noci na pondělí. Domácí díky vedení 3:2 na zápasy můžou udělat rozhodující krok.

Podívejte se, jak fanoušci Bostonu vyjádřili po Perronově gólu svou nespokojenost:

Takhle zuřil prezident Bruins Cam Neely:

Páté finále bylo celkově divoké. V hledišti TD Garden došlo i na pěsti:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy