St. Louis vyřídilo Hertla. Otřesený útočník nedohrál a Sharks jsou krok od vyřazení

20. 5. 2019 8:50
Hokejisté St. Louis zvítězili na ledě San Jose 5:0, v sérii vedou 3:2 na zápasy a jedna výhra je dělí od postupu do finále NHL. Hattrickem se v neděli blýskl Jaden Schwartz, který dal v letošním play off 12 branek a v tabulce střelců vystřídal na druhém místě Tomáše Hertla. Český útočník, který po druhé třetině odstoupil, má deset branek. Gólman Jordan Binnington chytil 21 střel a připsal si první nulu v kariéře ve vyřazovací části.
Útočník San Jose Tomáš Hertl v souboji proti St. Louis
Útočník San Jose Tomáš Hertl v souboji proti St. Louis | Foto: Reuters

Hertl utrpěl zranění v polovině první třetiny, když ho u červené čáry trefil Ivan Barbašev po odehraní puku ramenem do hlavy. Český útočník soupeře neviděl a otřesený se těžce sbíral z ledu, zatímco kouč San Jose Peter DeBoer pokřikoval na rozhodčí.

"Na Tommyho Hertla to byl pravděpodobně faul na pět minut. Pokud by ho rozhodčí odpískali, mohl to být zlomový okamžik zápasu," uvedl kouč.

Hertlův spoluhráč Logan Couture si myslí, že by zákrok měla posoudit ještě disciplinární komise. "Viděl jsem to na opakovaném záběru. Něco podobného předvedli už ve třetím zápase na Brauna a nic se nestalo. Tak si říkali, že to můžou dělat znovu, když jim to prochází," řekl Couture.

Zákroky hráčů St. Louis na Justina Brauna a Tomáše Hertla:

San Jose zápas dohrávalo bez několika opor. Kromě Hertla opustil led ve 42. minutě i kapitán Joe Pavelski po střetu s Alexem Pietrangelem. Erik Karlsson měl problémy už minule a vynechal několik střídání, tentokrát odstoupil po dvou třetinách. DeBoer zatím neví, jak na tom jeho klíčoví hráči jsou.

San Jose si vypracovalo už po pár sekundách hry první šanci, Evander Kane ale trefil po Hertlově přihrávce tyč. Na druhé straně orazítkoval brankovou konstrukci Brayden Schenn. St. Louis se v šesté minutě ujalo vedení, když se po chybné rozehrávce Karlssona prosadil střelou bez přípravy člen čtvrté formace Oskar Sundqvist.

Druhá třetina vyzněla jasně pro hosty, soupeře přestříleli 20:6 a zvýšili náskok na 3:0. Nejdříve měl smůlu Hertlův útok, když Kane znovu trefil tyč. V následujícím střídání udeřil z dorážky Schwartz a třetí gól přidal v 27. minutě z trestného střílení Vladimir Tarasenko, který zamířil přesně nad lapačku Martina Jonese.

"Myslím si, že jsme trošku upustili od naší hry. Ztráceli jsme puky a v téhle fázi sezony to soupeř obvykle potrestá," uvedl bek San Jose Brenden Dillon. St. Louis ve druhé a třetí části vyhrálo na střely 36:10. "Nechci se vymlouvat, ale bylo znát, že nám chybí klíčoví hráči," dodal.

San Jose v letošním play off otočilo v rozhodujícím utkání s Vegas skóre ve třetí třetině z 0:3 na 4:3. Očekávaný nápor tentokrát nepřišel a plány na drama mu zhatila situace z 42. minuty. Současně dostali dvouminutový trest dva domácí hráči a Schwartz přesilovku pět na tři využil už po 24 sekundách. Tentýž hráč završil v závěru hattrick, po Tarasenkově přihrávce střílel do odkryté branky.

"Na něco takového před zápasem nemyslíte. Snažíte se dobře připravit a chcete týmu co nejvíc pomoci. Občas se k vám puk odrazí a nedokázal bych dát tolik gólů bez pomoci spoluhráčů. Máme kvalitní tým ve všech řadách, kdokoliv může rozhodnout a dnešek nebyl výjimkou," řekl Schwartz, který letos v play off dal už dva hattricky. To se naposledy povedlo Johanu Franzénovi v roce 2008.

St. Louis je tak krok od finále NHL, které hrálo naposledy v roce 1970. Shodou okolností v něm tehdy podlehlo Bostonu, který je nyní prvním finalistou. "Je to blízko, hodně blízko. Uvědomujeme si to, máme to někde vzadu v hlavě. Ale víme, že jsou dobrým týmem a že se nevzdají," řekl útočník St. Louis Pat Maroon. "Všichni víme, jak těžké je v sérii vyhrát poslední zápas," dodal Schwartz.

Navíc San Jose už letos otočilo sérii s Vegas z 1:3. "Taky jsme tam museli vyhrát, abychom si vynutili sedmý zápas. Není to příjemná situace, ale už jsme ji zažili a poradili si s ní. Jsem přesvědčen, že to můžeme zopakovat," řekl DeBoer.

Finále Západní konference NHL - 5. zápas:

San Jose - St. Louis 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 24., 43. a 57. Schwartz, 6. Sundqvist, 27. Tarasenko z tr. střílení. Střely na branku: 21:40. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Tarasenko, 3. Binnington (všichni St. Louis). Stav série: 2:3.