Zlatý rytíř z Las Vegas jako velký válečník. Ale víte, podle čeho se jmenují ostatní kluby NHL?

Zlatý rytíř z Las Vegas jako velký válečník. Ale víte, podle čeho se jmenují ostatní kluby NHL?
ANAHEIM DUCKS. Anaheim začal svou pouť v NHL v ročníku 1993/94 pod názvem Mighty Ducks of Anaheim. Název týmu byl inspirován filmem The Mighty Ducks (česky Šampióni), který vyšel v roce 1992. Klub z Kalifornie založila společnost Disney Company, která stojí rovněž za filmem, po kterém byl tým pojmenován. Od roku 2006 se tým jmenuje už jen Anaheim Ducks. Tehdy se změnilo i logo a klubové barvy a nové nejen barevné nastavení přineslo Anaheimu hned v první sezoně Stanley Cup.
ARIZONA COYOTES. Špičkový zámořský hokej se do Arizony přestěhoval v sezoně 1996/97. Tehdejší tým dostal název Phoenix Coyotes, a to na základě anketní otázky. Pro Coyotes tehdy hlasovalo více než 10 tisíc lidí. Klub se ale také mohl jmenovat Scorpions. Škorpióni dostali jen o něco méně hlasů. Od roku 2014 už fanoušci znají tým jako Arizonu Coyotes.
BOSTON BRUINS. Tým s více než devadesátiletou historií název nezměnil, ale zajímavostí je, jak vznikl. Potravinářský magnát Charles Adams přesvědčil v roce 1923 vedení soutěže, aby se liga rozšířila i do USA. A v listopadu následujícího roku už Boston začal NHL hrát. Adams začal tým budovat tím, že angažoval na pozici trenéra a generálního manažera bývalého hokejistu Arta Rosse (je po něm pojmenována trofej pro nejproduktivnějšího hráče ročníku). Ten dostal za úkol nejen sestavit tým, ale i vymyslet název a klubové barvy. Adams požadoval, aby se družstvo jmenovalo podle mazaného zvířete. Ross tedy vybral název Bruin, starý anglický název pro medvěda hnědého. A žlutá a černá je zase odvozena podle tehdejší firmy majitele a zakladatele Adamse.
BUFFALO SABRES. Šavle z Buffala se k nejlepší hokejové lize světa připojily v roce 1970. Už tehdy byl v Buffalu velmi úspěšný tým, který dokonce rok před založením Sabres vyhrál Calderův pohár pro šampiona nižší AHL. Ale název Buffalo Bisons u zakladatelů Seymoura Knoxe III. a Northrupa Knoxe neprošel, neboť Buffalo znamená totéž co bizon. Tudíž vybrali název Šavle s vysvětlením, že každý vůdce má šavli, která dokáže být nebezpečná v obraně i v útoku.
Foto: ČTK
Sport Sport
24. 11. 2016 6:09
Od příštího ročníku se kanadsko-americká hokejová NHL rozšíří o Vegas Golden Knights. Zlatí rytíři budou 31. týmem v soutěži. "Náš název a logo představuje nejvyšší úroveň válečníka – rytíře," uvedl majitel klubu Bill Foley, jenž je absolventem vojenské akademie ve West Pointu. Při té příležitosti zveřejnil oficiální web soutěže původ přízvisek všech klubů, které nyní v NHL hrají. Na původ jednotlivých jmen se můžete podívat i v této fotogalerii.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy