Ne kiksům sudích. NHL zásadně rozšiřuje video. Zabijeme ducha hry, varuje Fasel

jzp jzp
27. 6. 2019 0:01
Kdyby pravidla, která hokejová NHL zavádí od příští sezony, platila už v minulých měsících, Stanley Cup by možná slavilo jiné mužstvo.
Nepřesně odpískaný zákrok na Joea Pavelskiho zamíchal s vývojem sedmého zápasu 1. kola play off mezi San Jose a Vegas. | Foto: ČTK

Jeden z nejlepších zápasů uplynulého play off NHL byl zároveň jedním z nejkontroverznějších. Vegas v rozhodujícím klání prvního kola proti San Jose vedlo 3:0 a směřovalo k postupu. Cody Eakin pak ale daroval soupeři sestřelením Joea Pavelskiho pětiminutovou přesilovku. San Jose během ní otočilo na 4:3 a nakonec zvítězilo 5:4 v prodloužení.

Parádní zmrtvýchvstání mělo šrám - Eakinův prohřešek rozhodně nezasluhoval pětiminutový trest. "Omlouváme se," utěšovali rozzlobené Vegas ligoví zástupci.

Zároveň začali pracovat na tom, aby v budoucnu ke stejné hrubce nedošlo. Od nového ročníku se tak všechny vyšší tresty budou okamžitě přezkoumávat (výjimkou jsou dvě plus dvě minuty za vysokou hůl). Rozhodčí na základě videa můžou trest snížit třeba na dvě minuty, nikoliv ho úplně zrušit.

Je tedy možné, že s tímto pravidlem by Vegas před dvěma měsíci uhájilo náskok, postoupilo a zamíchalo pavoukem vyřazovacích bojů. Třeba by pak jásal se Stanleyovým pohárem jiný tým.

Protože kontroverzí během play off nastalo víc, úpravy pravidel obecně rozšiřují použití videa.

Například střídačka bude moct neomezeně využívat trenérské výzvy. A už nikoliv pouze u ofsajdů a postavení útočícího hráče v brankovišti. Novinkou jsou chybně neodpískané situace v útočném pásmu. Pokud kouč usoudí, že rozhodčí před gólem přehlédli nahrávku rukou, škrtnutí kotouče o ochrannou síť či odehrání puku vysokou holí, může protestovat.

Aby někteří pravidlo nezneužívali, neúspěšná trenérská výzva skončí dvouminutovým trestem. Každá další ze stejné kategorie pak vyústí ve dvojnásobný menší trest.

Právě rozšiřování videa na úkor úsudku sudího kritizoval během mistrovství světa na Slovensku šéf IIHF René Fasel: "Když hráč netrefí prázdnou bránu, nediskutujeme o tom. Prostě udělal chybu. Rozhodčí ale nemá právo udělat chybu. S přezkoumáváním každé situace, při níž hraje roli lidský úsudek, nakonec dojdeme k tomu, že sudí nebude moct bez videa ani odpískat faul. Tím zabijeme ducha hry. Nedává smysl, pokud by jednou běžný zápas trval čtyři hodiny."

"Do budoucna je důležité se všemi diskutovat o tom, jakým směrem se chceme vydat a jestli otevřít Pandořinu skříňku," pokračoval dlouholetý funkcionář. "Preferuji, aby rozhodnutí na ledě dělal rozhodčí, protože má určité cítění. Například v prodloužení ženského finále USA - Finsko byl uznaný gól, ale po přezkoumání najednou neplatil. Hodně složitá situace k posouzení."

Přestože NHL většinou udává trendy, někdy jde Evropě naproti. Třeba v tom, že od nové sezony bude dvěma minutami trestat hokejisty hrající bez přilby. Ti budou moct - na rozdíl od mezinárodních pravidel - alespoň dokončit akci, ale pak už musejí odjet na střídačku nebo si ztracenou helmu nasadit.

Další změny se týkají například posunutí brány. Pokud ji gólman při soupeřově úniku vychýlí ze správného postavení, útočícímu mužstvu se automaticky připíše gól.

Zbystřit musejí také hráči v poli. Jestliže některý z nich posune bránu (a je jedno, jestli úmyslně, nebo ne) a způsobí přerušení hry, připraví svůj mančaft o možnost střídání. Druhý tým si pak bude moct vybrat, na kterém kruhu v útočném pásmu proběhne vhazování.

Do jaké míry zamezí úpravy kontroverzím, ukáže příští sezona.

Po tomto zákroku na Pavelskiho nastartovalo San Jose senzační obrat. | Video: Youtube.com