České kvarteto Flyers si zahraje play-off. Trefili se Kempný, Palát i Pastrňák

Aktualizováno 8. 4. 2018 9:00
Philadelphia Flyers porazila New York Rangers 5:0 a zajistila si postup do play off. Vyřazovací část si tak zahrají i Jakub Voráček, Radko Gudas, Michal Neuvirth a Petr Mrázek.
I Jakub Voráček se může těšit na play off
I Jakub Voráček se může těšit na play off | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Radko Gudas a Jakub Voráček se v sobotním utkání NHL podíleli asistencí na postupu Philadelphie do play off po výhře 5:0 nad NY Rangers. Forvard David Pastrňák 34. gólem v sezoně vyrovnal osobní maximum z uplynulé sezony a přispěl k triumfu Bostonu 5:2 proti Ottawě. Obránce Michal Kempný brankou a nahrávkou pomohl Washingtonu porazit New Jersey 5:3. Hostům nestačily ani dvě přihrávky Pavla Zachy. Trefil se i Ondřej Palát, který nezabránil prohře Tampy Bay s Carolinou 2:3 v prodloužení.

V základní části NHL už zbývá odehrát pouze dnešní zápas Bostonu s Floridou, jenž byl kvůli špatnému počasí odložen z 4. ledna. Play off začne ve středu 11. dubna.

Vítězná akce Philadelphie se zrodila v 7. minutě při signalizované početní výhodě, kdy se od těla obránce Ivana Provorova odrazil puk mezi tři tyče. Pro Voráčka šlo o 65. asistenci a celkově 85. bod v ročníku. V 33. minutě kapitán Claude Giroux zakončením v přesilové hře zaokrouhlil osobní statistiky na rovných 100 bodů. Třicetiletý Kanaďan rozšířil bodovou sérii na deset zápasů, v nichž zaznamenal 19 bodů.

Giroux se po Connoru McDavidovi z Edmontonu a Nikitu Kučerovovi z Tampy Bay stal třetím hráčem v sezoně, který pokořil stobodovou hranici. Tohoto milníku dosáhl jako šestý hokejista v klubové historii.

Definitivně pak Flyers o postupu do nadstavbové části sezony na úkor Floridy rozhodli v 38. minutě poté, co Michael Raffl a Giroux skórovali v rozmezí šesti sekund. Na první trefě se přihrávkou podílel zadák Gudas. V závěrečné třetině završil Giroux první hattrick v základní části. "Už před zápasem bylo vidět jeho sebevědomí. Třemi góly tým hodně nabudil," uvedl gólman Brian Elliott.

Philadelphia v prvním kole play off vyzve v pensylvánském derby úřadující šampiony z Pittsburghu. Flyers se přitom počátkem prosince nacházeli po šňůře deseti porážek v řadě v rámci celé ligy na čtvrtém místě od konce. Stali se tak teprve čtvrtým mužstvem v dějinách NHL, které po sérii minimálně deseti neúspěchů po sobě dosáhlo na play off.

"Během té šňůry jsme v některých utkáních nehráli tak špatně, jak by se mohlo zdát. Nevzdali jsme se a bojovali jsme jeden za druhého. Je to skvělý pocit," prohlásil jednadvacetiletý Provorov. "Čeká nás spousta těžkých zápasů. Jsme hrdí, kam jsme se ohledem na průběh sezony dostali, ale musíte to hodit za hlavou a začít zase pracovat," podotkl Elliott.

Claude Giroux překonal stobodovou hranici.
Claude Giroux překonal stobodovou hranici. | Foto: Reuters

Brankáři Ondřej Pavelec z Rangers a Petr Mrázek z Flyers sledovali duel ze střídačky. Útočník Newyorčanů Filip Chytil spolu s Liasem Anderssonem a Stevenem Fogartym putovali po zápase zpátky do farmářského celku Hartfordu v AHL. Na lavičce Rangers skončil po pěti sezonách kouč Alain Vigneault.

Pastrňák vyrovnal na 1:1 v 29. minutě v přesilové hře pohotovou střelou z levého kruhu, na níž mu nabil Patrice Bergeron. O 51 sekund později strhl centr Tommy Wingels vedení na stranu Bruins. Domácí do konce druhé části udeřili ještě jednou. Senators se v poslední dvacetiminutovce přiblížili na dostřel, ale Boston v závěru přidal dvě branky.

Bruins díky zaváhání Tampy v Carolině mohou pomýšlet na vítězství v Atlantické divizi i celé Východní konferenci. V dnešní dohrávce k tomu musí porazit Floridu. "Bylo to důležité utkání. Chtěli jsme si spravit náladu, protože v uplynulých zápasech se nám moc nevedlo. Je dobré, že to teď máme ve vlastních rukách," řekl Pastrňák.

"Ať už to dopadne jakkoli, nenarazíte v play off na jednoduchého protivníka. Každý tým, který postoupí, je kvalitní. Není to o tom, proti komu nastoupíte, ale o poctě být první. Dodá nám to sebevědomí," uvedl trenér Bostonu Bruce Cassidy.

Tampě stačila k ovládnutí konference výhra, ale už po úvodním dějství musela dotahovat dvougólové manko. Lightning snížili ve druhé třetině a v 52. minutě srovnal Palát střelou z první po přihrávce J.T. Millera. Bod navíc vystřelil Hurricanes útočník Elias Lindholm.

Kempný v 24. minutě tvrdým projektilem překonal Coryho Schneidera a zvýšil na 3:1. Devils se na přelomu druhé a třetí části díky dvěma nahrávkám Zachy vrátili zpátky do hry, ale ruský kanonýr Alexandr Ovečkin druhým gólem večera a celkově 49. v ročníku rozhodl o výhře domácích. Kapitán Washingtonu posedmé v kariéře ukořistí Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části, jelikož už ho nikdo ze střelců Bostonu a Floridy nemůže dohnat.

Pojistku přidal forvard André Burakovsky, jemuž Kempný poslal před branku přesný pas. Sedmadvacetiletý rodák z Hodonína se dočkal ocenění pro druhou hvězdu večera. Washington bude v úvodním kole play off čelit Columbusu, který na ledě vítěze základní části Nashvillu podlehl 2:4. Hattrickem se o úspěch Predators postaral útočník Filip Forsberg.

Nashville vyzve v prvním kole vyřazovacích bojů Colorado, které zdolalo St. Louis 5:2 a ukořistilo poslední volnou vstupenku do play off v Západní konferenci. Avalanche postoupili do bojů o Stanley Cup poprvé od roku 2014, Blues naopak nenavázali na předchozích šest účastí.

NHL:

Philadelphia - NY Rangers 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky: 33., 38. a 51. Giroux, 7. Provorov (Voráček), 38. Raffl (Gudas). Střely na branku: 40:17. Diváci: 20.028. Hvězdy utkání: 1. Giroux, 2. Raffl, 3. B. Elliott (všichni Philadelphia).

San Jose - Minnesota 3:6 (2:2, 0:3, 1:1)

Branky: 16. Burns, 17. Pavelski, 59. Meier - 32. a 36. Zucker, 11. Brodin, 15. Cullen, 32. Mikael Granlund, 60. E. Staal. Střely na branku: 30:24. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Zucker, 2. Ennis, 3. Niederreiter (všichni Minnesota).

Boston - Ottawa 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 29. Pastrňák, 29. Wingels, 38. Heinen, 59. Acciari, 60. Backes - 13. a 48. Dzingel. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Chudobin, 2. Acciari (oba Boston), 3. Dzingel (Ottawa).

Toronto - Montreal 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky: 19. Matthews, 41. Hyman, 58. Kadri, 60. Marleau - 37. Carr, 60. Petry. Střely na branku: 30:33. Diváci: 19.525. Hvězdy utkání: 1. Andersen, 2. Matthews, 3. Hyman (všichni Toronto).

Detroit - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 12. Zetterberg, 32. Abdelkader, 45. D. Larkin - 23. Ladd, 47. Lee, 60. Pulock, 64. Tavares. Střely na branku: 39:40. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. Tavares (NY Islanders), 2. D. Larkin, 3. Adelkader (oba Detroit).

Florida - Buffalo 4:3 (3:0, 0:0, 1:3)

Branky: 4. Huberdeau, 11. Sceviour, 14. Bjugstad, 59. Trocheck - 56. Pominville, 56. S. Reinhart, 60. R. O'Reilly. Střely na branku: 27:41. Diváci: 16.254. Hvězdy utkání: 1. Trocheck, 2. Huberdeau, 3. Vrbata (všichni Florida).

Washington - New Jersey 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky: 3. a 46. Ovečkin, 20. Bäckström, 24. Kempný, 52. Burakovsky (Kempný) - 9. Hischier, 40. M. Wood (Zacha), 43. Maroon (Zacha). Střely na branku: 26:26. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Kempný, 3. J. Carlson (všichni Washington).

Carolina - Tampa Bay 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 1. J. Staal, 18. J. Williams, 61. E. Lindholm - 24. R. Callahan, 52. Palát. Střely na branku: 42:34. Diváci: 15.402. Hvězdy utkání: 1. J. Williams, 2. E. Lindholm, 3. C. Ward (všichni Carolina).

Nashville - Columbus 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)

Branky: 12., 20. a 60. F. Forsberg, 8. A. Watson - 28. Josh Anderson, 48. Dubinsky. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17.594. Hvězdy utkání: 1. F. Forsberg, 2. A. Watson, 3. Turris (všichni Nashville).

Arizona - Anaheim 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 11. Henrique, 37. Rakell, 60. H. Lindholm. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17.382. Hvězdy utkání: 1. R. Miller, 2. Rakell (oba Anaheim), 3. Raanta (Arizona).

Colorado - St. Louis 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky: 20. S. Girard, 27. Barrie, 37. MacKinnon, 57. Landeskog, 60. Nieto - 33. Schwartz, 60. B. Schenn. Střely na branku: 39:34: Diváci: 18.087. Hvězdy utkání: 1. S. Girard, 2. Landeskog, 3. J. Bernier (všichni Colorado).

Calgary - Vegas 7:1 (3:0, 3:1, 1:0)

Branky: 5., 8., 39. a 42. Jankowski, 5. J. Gaudreau, 31. Hathaway, 33. S. Foo - 21. Eakin. Střely na branku: 31:27. Diváci: 19.289. Hvězdy utkání: 1. Jankowski, 2. J. Gaudreau, 3. Stajan (všichni Calgary).

Edmonton - Vancouver 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 14. a rozhodující sam. nájezd Draisaitl, 35. Nugent-Hopkins - 18. J. Jokinen, 32. Motte. Střely na branku: 33:38. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. D. Sedin, 3. H. Sedin (oba Vancouver).

Los Angeles - Dallas 2:4 (0:4, 2:0, 0:0)

Branky: 24. a 33. Martinez - 9., 12. a 14. Jamie Benn, 7. D. Shore. Střely na branku: 36:18. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Jamie Benn, 2. Radulov (oba Dallas), 3. Martinez (Los Angeles).

Winnipeg - Chicago 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Branky: 24. a 27. Copp, 16. Byfuglien, 21. Connor - 29. Seabrook. Střely na branku: 39:31. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Copp, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. Sharp (Chicago).